Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak się zabezpieczyć przy zamówieniu towaru do jego odbioru i zapłaty?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 02.04.2019

Prowadzę działalność produkcyjną (odzież) i sprzedaż. Zdarza się, że odbiorca hurtowy mimo złożonego zamówienia i podpisania deklaracji odbioru i zapłaty nie odbiera towaru i unika kontaktu. Czasami jesteśmy stratni na kilkanaście tys. zł. Jak uniknąć takich sytuacji i jak się zabezpieczyć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Do umowy opisanej przez Panią – wykonanie/szycie na zamówienie ubrań – zastosowanie mają przepisy umowy o dzieło.

 

Przepisy Kodeksu cywilnego o umowie o dzieło odróżniają oddanie dzieła (art. 642) od odebrania dzieła (art. 643). Przyjmujący zamówienie jest obowiązany do wykonania oznaczonego dzieła (art. 627) i jego oddania zamawiającemu. Do odebrania dzieła, które zamawiający wydaje mu zgodnie ze swym zobowiązaniem, obowiązany jest zamawiający (art. 643). Oddanie dzieła nie oznacza jego odbioru, aczkolwiek odebranie dzieła świadczy o jego oddaniu. Do oddania dzieła dochodzi przez czynności faktyczne, gdy przyjmujący zamówienie przekazuje (wydaje) dzieło zamawiającemu, a ten przyjmuje (odbiera) je. Oddanie dzieła następuje jednak także wówczas – jeżeli z umowy inaczej nie wynika – gdy przyjmujący zamówienie stawia dzieło do dyspozycji zamawiającego i zamawiający może je odebrać, choć tego nie czyni.

 

Nieodebranie dzieła przez zamawiającego mimo braku ku temu przeszkód jest naruszeniem jego obowiązku (art. 643). Konsekwencją jest przyjęcie, że nastąpiło oddanie dzieła w chwili, w której jego odbiór przez zamawiającego był możliwy.

 

Oddanie dzieła nie wymaga zachowania szczególnej formy, może nastąpić zatem także poprzez przez czynności faktyczne. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 października 2010 r., sygn. akt IV CSK 173/10, oddanie dzieła następuje także wówczas, jeżeli z umowy inaczej nie wynika, gdy przyjmujący zamówienie stawia dzieło do dyspozycji zamawiającego, który może je odebrać, choć tego nie czyni. Skoro oddanie dzieła jest czynnością faktyczną przyjmującego zamówienie, połączoną z wyraźnym bądź dorozumianym oświadczeniem o uznaniu swego świadczenia za spełnione, to taką czynnością może być żądanie zapłaty wynagrodzenia.

 

W tym momencie może Pani z czystym sumieniem wystawić fakturę, obciążyć zamawiającego. A czy odbierze towar, czy nie – to już jego sprawa. Można mu także napisać, że przechowuje Pani towar na jego koszt i ryzyko przez 60 dni, naliczając mu opłaty za magazynowanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + 8 =

»Podobne materiały

Przekazywanie faktur za produkty dostawcy

Prowadzę firmę szkoleniową prowadzimy szkolenia przez internet. Poza szkoleniami wykonujemy za dodatkową opłatą dla kursantów dokumenty. Czy możemy kwoty wpływające na konto za dokumenty przekazywać w całości do zakładu introligatorskiego? Po prostu cała kwota za produkty jest przekazywana dostawcy

Obietnice restrukturyzacji firmy i załatwienie finansowania i niewywiązanie się z umowy

Pewna firma obiecała mi restrukturyzację firmy i załatwienie finansowania, pobrała ode mnie kwotę ponad 50 000 zł na ten cel. Niestety nie załatwiła finansowania, stwierdzając, że bank nie chce zabezpieczyć się na nieruchomości wskazanej jako zabezpieczenie (nieruchomość rolno-budowlana), mimo iż wc
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »