Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak rozliczyć środki trwałe wspólne dla nieruchomości?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 13.09.2018

Sprzedaję nieruchomość kupioną w 1996 roku, którą w tym roku wyprowadziłem z działalności gospodarczej. Na niej znajduje się budynek mieszkalny wynajmowany oraz biurowy i magazynowy. VAT-u nie zapłacę. Zapłacę podatek podatek dochodowy 19% od budynków niemieszkalnych. Do kosztów od ich sprzedaży odpiszę środki trwałe pomniejszone o odpisy amortyzacyjne. Jak rozliczyć środki trwałe wspólne: płot, pompę, studnię?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przyznam, że nie rozumiem stanu faktycznego, bowiem trudno mi sobie wyobrazić, by np. studnia fizycznie znajdująca się na gruncie będącym Pana własnością stanowiła odrębny od gruntu przedmiot własności i dodatkowo objęty współwłasnością. Niemniej jednak, zakładając, że jest Pan podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 8 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 stanowi, że przychody m.in. ze wspólnej własności i wspólnego posiadania u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy.

 

W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się tu – co wprost wpisano w ustawie – że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Tę samą zasadę proporcjonalności względem prawa udziału w zyskach (czy też proporcjonalnie do udziału we własności) stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + VI =

»Podobne materiały

Wycofanie faktury kosztowej

Jak należy wycofać fakturę kosztową sprzed trzech lat przy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »