Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak robiony jest wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 26.05.2018

Czy wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego jest robiony na podstawie wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego (czy wyrys jest to forma wypisu, tylko zrobiona na potrzeby przedstawienia w postaci graficznej)? Czy ustalenia wypisu i wyrysu z planu zagospodarowania przestrzennego dla działki są jednoznaczne? Jeśli nie są takie same, istnieją różnice, to który jest ważniejszy – wypis czy wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa miejscowego. Dotyczy pewnego obszaru, miejscowości, czasem większego – nawet województwa.

 

Zgodnie z art. 30 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 roku „każdy ma prawo wglądu do studium lub planu miejscowego oraz otrzymania z nich wypisów i wyrysów”.

 

Z wnioskiem o wydanie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy) może wystąpić w formie pisemnej każdy podmiot, bez konieczności wykazywania interesu prawnego lub interesu faktycznego (art. 61 Konstytucji RP gwarantuje każdemu obywatelowi prawo do informacji, realizowane na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, Dz. U. z 2001 r. Nr 112, poz.1198; art. 23 ustawy przewiduje w przypadku nieudostępnienia informacji publicznej odpowiedzialność karną osób zobowiązanych).

 

Wypis i wyrys z planu nie zastępują decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – zaświadczają jedynie o treści planu miejscowego dla określonych nieruchomości. Wypis i wyrys z planu zostanie wykonany i wydany tylko dla obszarów objętych planem zagospodarowania przestrzennego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Wypis dotyczy użytkowania i sposobu przeznaczenie w planie danej nieruchomości – jest to część opisowa, zwykle jest to cytat z planu zagospodarowania przestrzennego, ale odnoszący się do konkretnej działki czy konkretnego obszaru – w zależności od wniosku.

 

Wyrys to część graficzna, obejmująca obszar objęty wnioskiem o wydanie wyrysu. Nie zdarzyło mi się spotkać z sytuacją, w której wypis albo wyrys nie są jednoznaczne. Wyrys pokazuje na mapie obszary o danym sposobie użytkowania i przeznaczenia w planie. Oba się uzupełniają.

 

Najważniejszy jest plan zagospodarowania. Ani wypis, ani wyrys – jeśli są błędnie sporządzone – nie zmieniają przeznaczenia działki czy obszaru w planie. To nie są decyzje administracyjne kształtujące – to tylko potwierdzenie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Izolacja akustyczna – sąsiad nie przestrzega norm

Mam mieszkanie w starej kamienicy. Okazało się, że dwa mieszkania oddziela prowizoryczna właściwie ścianka (kuchnię od kuchni). Sąsiad kilkakrotnie przebił się do naszego mieszkania, izolacja akustyczna jest praktycznie zerowa. Czy możemy się domagać, by sąsiad wykonał lepszą ścian

Uzyskanie zgody na rozbudowę domu mimo sprzeciwu jednego ze współwłaścicieli

Wraz z mężem zamieszkaliśmy z moimi rodzicami, którzy podupadli na zdrowiu i potrzebują całodobowej opieki. Ich mieszkanie składa się z jednego pokoju i kuchni, w której mieszkamy. Działka i dom, w którym znajduje się mieszkanie, są własnością kilku osób, m.in. mojego brata. Ch

Budynek magazynowy na działce bez warunków zabudowy – czy można go rozbudować?

Na mojej działce stoi budynek magazynowy, ale działka nie ma żadnych warunków zabudowy. Co należy zrobić, by móc rozbudować ten budynek? Dodam, że magazyn jest wybudowany na granicy z sąsiadem za jego zgodą.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »