.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak robiony jest wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 26.05.2018

Czy wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego jest robiony na podstawie wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego (czy wyrys jest to forma wypisu, tylko zrobiona na potrzeby przedstawienia w postaci graficznej)? Czy ustalenia wypisu i wyrysu z planu zagospodarowania przestrzennego dla działki są jednoznaczne? Jeśli nie są takie same, istnieją różnice, to który jest ważniejszy – wypis czy wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa miejscowego. Dotyczy pewnego obszaru, miejscowości, czasem większego – nawet województwa.

 

Zgodnie z art. 30 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 roku „każdy ma prawo wglądu do studium lub planu miejscowego oraz otrzymania z nich wypisów i wyrysów”.

 

Z wnioskiem o wydanie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy) może wystąpić w formie pisemnej każdy podmiot, bez konieczności wykazywania interesu prawnego lub interesu faktycznego (art. 61 Konstytucji RP gwarantuje każdemu obywatelowi prawo do informacji, realizowane na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, Dz. U. z 2001 r. Nr 112, poz.1198; art. 23 ustawy przewiduje w przypadku nieudostępnienia informacji publicznej odpowiedzialność karną osób zobowiązanych).

 

Wypis i wyrys z planu nie zastępują decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – zaświadczają jedynie o treści planu miejscowego dla określonych nieruchomości. Wypis i wyrys z planu zostanie wykonany i wydany tylko dla obszarów objętych planem zagospodarowania przestrzennego.

 

Wypis dotyczy użytkowania i sposobu przeznaczenie w planie danej nieruchomości – jest to część opisowa, zwykle jest to cytat z planu zagospodarowania przestrzennego, ale odnoszący się do konkretnej działki czy konkretnego obszaru – w zależności od wniosku.

 

Wyrys to część graficzna, obejmująca obszar objęty wnioskiem o wydanie wyrysu. Nie zdarzyło mi się spotkać z sytuacją, w której wypis albo wyrys nie są jednoznaczne. Wyrys pokazuje na mapie obszary o danym sposobie użytkowania i przeznaczenia w planie. Oba się uzupełniają.

 

Najważniejszy jest plan zagospodarowania. Ani wypis, ani wyrys – jeśli są błędnie sporządzone – nie zmieniają przeznaczenia działki czy obszaru w planie. To nie są decyzje administracyjne kształtujące – to tylko potwierdzenie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »