Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak przygotować się do sprawy spadkowej?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 29.11.2018

Siostra mojej mamy zmarła, pozostawiając własnościowe mieszkanie spółdzielcze. Przed śmiercią sporządziła u notariusza testament, a mnie ustnie poinformowała o uczynieniu mnie spadkobiercą. Ciotka nie miała rodziny, tj. jej rodzice nie żyją, była samotna (bez dzieci), rodzeństwo też nie żyje. Pozostali to ja, mój brat i dwie bratanice (urodzone w Anglii) – nie mam z nimi kontaktu. Notariusz odmówił przeprowadzenia postępowania (art. 95e ustawy o notariacie). Jak przygotować się do sprawy spadkowej w sądzie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak przygotować się do sprawy spadkowej?

Fot. Fotolia

W przedmiotowej sprawie, jak mniemam, notariusz odmówił dalszych czynności z uwagi na niemożność zgromadzenia wszystkich osób, które mogłyby wchodzić w rachubę jako spadkobiercy.

 

W tej sytuacji nie pozostaje Panu inna droga niżeli sądowa. Zanim jednak wystąpi Pan na drogę postępowania sądowego, dysponując imionami, nazwiskiem i imionami rodziców (bratanic cioci, a Pana kuzynek), winien Pan skierować wniosek do Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA celem wydania informacji danych z rejestru PESEL. Prawo do żądania ww. dokumentów wynika z treści art. 50 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności. Oczywiście im więcej danych o kuzynkach będzie Pan miał, tym lepiej, aczkolwiek wspominane przeze powyżej są konieczne wraz z ostatnim miejscem zamieszkania w Polsce. Dysponując informacją z MSWiA, będzie Pan mógł wnioskować o ustanowienie dla tychże kuratora dla doręczeń w osobie pracownika sądu, co pozwoli na prawidłowe prowadzenie postępowania w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku.

 

Do czynności w postępowaniu spadkowym, które należą do zakresu działania sądów, wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy. Opłata sądowa od wniosku wynosi 55 zł za każdego ze zmarłych.

 

Zachodzi jednak pytanie, czy sąd nie wezwie Pana do przedłożenia dokumentów poświadczających prawo do spadku dla poszczególnych uczestników, tj. postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po Pana mamie, wujku i dziadkach.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus 6 =

»Podobne materiały

Prawa spadkowe osoby ubezwłasnowolnionej

Jakie prawa spadkowe po śmierci rodziców posiada osoba ubezwłasnowolniona przebywająca w ośrodku pomocy społecznej i posiadająca własną rentę, jeśli istnieje testament, wedle którego majątek dziedziczy jej rodzeństwo?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »