.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak pozbyć się wpisu w KW o postępowaniu egzekucyjnym?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 15.01.2019

Czy mogę się powołać na art. 883 Kodeksu postępowania cywilnego, jeśli jest prowadzona egzekucja z nieruchomości? Dodam, że wujek nie pracuje (jest bezrobotny, do czerwca nie może pobierać zasiłku z UP), dlatego komornik ma wpis w KW o prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym, jeśli chodzi o alimenty. Wujek miał zaległość, ale ją regulowaliśmy. Na dzień dzisiejszy saldo wynosi 0 zł. Wujek ma wzięty kredyt hipoteczny, ma długi, ale znaleźliśmy kupca, jednak nie możemy sprzedać nieruchomości, ponieważ jest wpis w KW. Jak możemy się go pozbyć? Czy wchodzi w grę tylko i wyłącznie dogadanie się z wierzycielem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak pozbyć się wpisu w KW o postępowaniu egzekucyjnym?

Fot. Fotolia

Treść egzekucji nie jest wpisana do KW, ale znajduje się w piśmie od komornika. Gdyby wpisana egzekucja dotyczyła jedynie zaległości, to komornik musiałby po wpłacie wykreślić wpis – ostrzeżenie.

 

Jeśli jednak egzekucja dotyczy – tak jak tu – świadczeń powtarzających się, trzeba oprócz spłaty zaległości uiścić do depozytu sądowego równowartość 6 miesięcy alimentów.

 

Unormowanie zawarte w art. 883 § 2 pozwala na umorzenie postępowania egzekucyjnego na żądanie dłużnika wówczas, gdy zostaną spełnione przesłanki wymienione w tym przepisie. Tymi przesłankami są:

 

  1. uiszczenie przez dłużnika świadczeń już wymagalnych,
  2. złożenie przez niego do depozytu sądowego sumy równającej się sumie świadczeń alimentacyjnych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy.

 

Są jednak wypadki:

 

  1. gdy dłużnik nie płaci świadczeń alimentacyjnych albo płaci je nieregularnie co do wysokości i terminów oraz
  2. gdy dłużnik dobrowolnie wywiązuje się z nałożonego na niego obowiązku uiszczania rat alimentacyjnych.

 

Przepis art. 883 § 2 dotyczy sytuacji wynikających z pkt 1, tj. gdy dłużnik nie uiszcza należności alimentacyjnych albo świadczy je nieregularnie, choćby nawet aktualnie chciał dobrowolnie je świadczyć. Jeżeli zaś dłużnik dobrowolnie wywiązuje się z obowiązku uiszczania świadczeń alimentacyjnych, wierzyciel nie powinien kierować do komornika wniosku o egzekucyjne ich ściągnięcie, albowiem dłużnik urzeczywistnia prawo materialne, stosuje się do wykonalnego tytułu egzekucyjnego (np. orzeczenia sądu). Ponieważ wierzyciel mający tytuł wykonawczy może inicjować postępowanie egzekucyjne, a komornik nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym (art. 803, 804), organ egzekucyjny (komornik) nie może odmówić wszczęcia egzekucji. W takim razie zagadnienie sprowadzi się do odpowiedzi na pytanie, kto ma ponosić koszty postępowania egzekucyjnego, jeżeli dłużnik dobrowolnie, regularnie co do wysokości i terminów świadczy należności alimentacyjne.

 

Możecie Państwo skorzystać z tej opcji, wpłacając 6-miesięczne alimenty do depozytu sądowego. Jeśli komornik nie wykreśli ostrzeżenia z KW, będzie potrzebna interwencja w sądzie – skarga na czynność komornika lub w ostateczności powództwo przeciwegzekucyjne.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl