Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak pozbyć się wpisu w KW o postępowaniu egzekucyjnym?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 15.01.2019

Czy mogę się powołać na art. 883 Kodeksu postępowania cywilnego, jeśli jest prowadzona egzekucja z nieruchomości? Dodam, że wujek nie pracuje (jest bezrobotny, do czerwca nie może pobierać zasiłku z UP), dlatego komornik ma wpis w KW o prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym, jeśli chodzi o alimenty. Wujek miał zaległość, ale ją regulowaliśmy. Na dzień dzisiejszy saldo wynosi 0 zł. Wujek ma wzięty kredyt hipoteczny, ma długi, ale znaleźliśmy kupca, jednak nie możemy sprzedać nieruchomości, ponieważ jest wpis w KW. Jak możemy się go pozbyć? Czy wchodzi w grę tylko i wyłącznie dogadanie się z wierzycielem?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Treść egzekucji nie jest wpisana do KW, ale znajduje się w piśmie od komornika. Gdyby wpisana egzekucja dotyczyła jedynie zaległości, to komornik musiałby po wpłacie wykreślić wpis – ostrzeżenie.

 

Jeśli jednak egzekucja dotyczy – tak jak tu – świadczeń powtarzających się, trzeba oprócz spłaty zaległości uiścić do depozytu sądowego równowartość 6 miesięcy alimentów.

 

Unormowanie zawarte w art. 883 § 2 pozwala na umorzenie postępowania egzekucyjnego na żądanie dłużnika wówczas, gdy zostaną spełnione przesłanki wymienione w tym przepisie. Tymi przesłankami są:

 

  1. uiszczenie przez dłużnika świadczeń już wymagalnych,
  2. złożenie przez niego do depozytu sądowego sumy równającej się sumie świadczeń alimentacyjnych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy.

 

Są jednak wypadki:

 

  1. gdy dłużnik nie płaci świadczeń alimentacyjnych albo płaci je nieregularnie co do wysokości i terminów oraz
  2. gdy dłużnik dobrowolnie wywiązuje się z nałożonego na niego obowiązku uiszczania rat alimentacyjnych.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Jak pozbyć się wpisu w KW o postępowaniu egzekucyjnym?

Przepis art. 883 § 2 dotyczy sytuacji wynikających z pkt 1, tj. gdy dłużnik nie uiszcza należności alimentacyjnych albo świadczy je nieregularnie, choćby nawet aktualnie chciał dobrowolnie je świadczyć. Jeżeli zaś dłużnik dobrowolnie wywiązuje się z obowiązku uiszczania świadczeń alimentacyjnych, wierzyciel nie powinien kierować do komornika wniosku o egzekucyjne ich ściągnięcie, albowiem dłużnik urzeczywistnia prawo materialne, stosuje się do wykonalnego tytułu egzekucyjnego (np. orzeczenia sądu). Ponieważ wierzyciel mający tytuł wykonawczy może inicjować postępowanie egzekucyjne, a komornik nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym (art. 803, 804), organ egzekucyjny (komornik) nie może odmówić wszczęcia egzekucji. W takim razie zagadnienie sprowadzi się do odpowiedzi na pytanie, kto ma ponosić koszty postępowania egzekucyjnego, jeżeli dłużnik dobrowolnie, regularnie co do wysokości i terminów świadczy należności alimentacyjne.

 

Możecie Państwo skorzystać z tej opcji, wpłacając 6-miesięczne alimenty do depozytu sądowego. Jeśli komornik nie wykreśli ostrzeżenia z KW, będzie potrzebna interwencja w sądzie – skarga na czynność komornika lub w ostateczności powództwo przeciwegzekucyjne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zasady prowadzenia ksiąg wieczystych i ich struktura

Razem z żoną mamy wpisaną do księgi wieczystej nieruchomość. Rodzina żony przeprowadziła podział majątku, na mocy którego żona dostała działkę. Notariusz twierdzi, że żona nie może wpisać jej do obecnej księgi wieczystej, tylko musi założyć osobną. Czy faktycznie takie są pr

Zakup domu bez umowy notarialnej

W skrócie chciałabym przedstawić swoją sytuację. Mieszkam w domu jednorodzinnym wraz z rodzicami. Moi rodzice kupili ten dom ponad 20 lat temu od naszej ciotki bez umowy notarialnej. Mamy tutaj meldunek, wszystkie rachunki za media są na nazwisko moich rodziców. Dom wraz z działką prawnie n

Niezgodność w treści księgi wieczystej

Mama chce sprzedać jedną z działek, które ma w posiadaniu, ale okazało się kilka dni temu, że działka jest wpisana do księgi wieczystej na inną osobę, a mianowicie na wujka – wdowca po siostrze mojego ojca. Mama ma tę działkę właśnie po tacie, który zmarł kilka lat temu. Nie

Ksero odpisu aktu notarialnego przy zakupie mieszkania

Kupuję mieszkanie na rynku wtórnym – pełna własność. Sprzedający ma tylko ksero (słabej jakości, np. nie widać dobrze pieczątek) wypisu aktu notarialnego. Notariusz stwierdził, że nie jest mu potrzebny oryginał odpisu, a ksero wystarczy. Czy jako kupujący czymś ryzykuję, gdyby
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »