.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak postąpić po śmierci żony?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 30.03.2017

Zmarła moja żona, byliśmy bezdzietnym małżeństwem. Żony rodzeństwo też już nie żyje. Czy siostrzenice mają prawo do spadku po mojej żonie? Jak powinienem teraz postąpić (rozpocząć postępowanie spadkowe, czy automatycznie część żony przechodzi na mnie)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

 

Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, że rodzice małżonki także nie żyją. Odpowiedź na Pana pytanie zawarta jest w przepisie art. 932 § 5 K.c., zgodnie z którym jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy. Innymi słowy w miejsce rodzeństwa żony wchodzą dzieci tegoż rodzeństwa. Pana jednak udział w spadku bez względu na ilość potomków rodzeństwa siostry wynosi połowę. Powyższe wynika wprost z treści ar. 933 § 1 K.c., zgodnie z którym „udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku”.

 

Z automatu nic się w sprawie nie będzie działo. Zachodzi zatem pytanie, czy zamierza Pan sprzedać majątek po żonie, czy też zachować stan taki jaki aktualnie jest. Nie można bowiem wykluczyć sytuacji, że dzieci rodzeństwa żony zechcą dzielić spadek i np. będą miały 1/8 udziału w mieszkaniu i wystąpią do sądu z wnioskiem o dział spadku, by Pan je spłacił w całości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »