Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak pomóc synowi zatrzymanemu w areszcie?

Autor: Marta Wawrzyniak • Opublikowane: 30.12.2018

Syn został zatrzymany w pewnej miejscowości. Zakłócał porządek publiczny, interweniował funkcjonariusz niebędący na służbie, w jego stronę posypały się obelgi. Syn był prawdopodobnie pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Policjant wezwał wsparcie policjantów z drogówki, syn został zatrzymany i doprowadzony na pobliski posterunek policji. Obecnie znajduje się w areszcie śledczym, w którym będzie przebywał do rozprawy. Prokuratura zezwoliła na jednorazowe widzenie. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy liczyć na obronę z urzędu? Jak pomóc synowi zatrzymanemu w areszcie?

Marta Wawrzyniak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności odniosę się do kwestii zezwolenia na widzenie. Jest to zgoda udzielona Pani i warto z niej skorzystać, aby wesprzeć syna. Jeżeli w sprawie zostanie ustanowiony obrońca, prokuratura udzieli mu kolejnych zgód na widzenie, aby umożliwić prowadzenie obrony.

 

Przechodząc do kwestii obrońcy z urzędu, to sąd przyznaje ją oskarżonemu z własnej inicjatywy tylko w wyjątkowych okolicznościach. Co do zasady konieczne jest złożenie przez oskarżonego wniosku o ustanowienie obrońcy z urzędu. Zgodnie z art. 78 Kodeksu postępowania karnego:

 

„§ 1. Oskarżony, który nie ma obrońcy z wyboru, może żądać, aby mu wyznaczono obrońcę z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny”.

 

Przepisy regulujące sytuację, których sąd wyznacza obrońcę z urzędu, pomimo braku wniosku oskarżonego przewidują art. 79 i 80 Kodeksu postępowania karnego:

 

„Art. 79 § 1. W postępowaniu karnym oskarżony musi mieć obrońcę, jeżeli:

1) nie ukończył 18 lat;

2) jest głuchy, niemy lub niewidomy;

3) zachodzi uzasadniona wątpliwość, czy jego zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania swoim postępowaniem nie była w czasie popełnienia tego czynu wyłączona lub w znacznym stopniu ograniczona;

4) zachodzi uzasadniona wątpliwość, czy stan jego zdrowia psychicznego pozwala na udział w postępowaniu lub prowadzenie obrony w sposób samodzielny oraz rozsądny.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Jak pomóc synowi zatrzymanemu w areszcie?

§ 2. Oskarżony musi mieć obrońcę również wtedy, gdy sąd uzna to za niezbędne ze względu na inne okoliczności utrudniające obronę.

 

Art. 80 Oskarżony musi mieć obrońcę w postępowaniu przed sądem okręgowym, jeżeli zarzucono mu zbrodnię. W takim wypadku udział obrońcy w rozprawie głównej jest obowiązkowy”.

 

Reasumując, tylko jeżeli w sytuacji Pani syna zachodzi któraś z powyższych okoliczności, może Pani liczyć na przydzielenie synowi obrońcy z urzędu pomimo jego bierności. Korzystniej jednak byłoby nie liczyć na rozeznanie sądu w sytuacji i przekonać syna do złożenia stosownego wniosku.

 

Przedmiotowy wniosek powinien być sporządzony w imieniu syna i przez niego podpisany. Pismo należy skierować do prezesa sądu właściwego do rozpoznawania sprawy. Należy pamiętać o zamieszczeniu takich informacji jak imię, nazwisko i adres zamieszkania Pani syna – czyli wnioskodawcy, sygnatury akt sprawy toczącego się postępowania, oznaczenia pisma jako „wniosek o wyznaczenie obrońcy z urzędu”, daty i własnoręcznego podpisu syna. Ponadto we wniosku powinno się nadmienić czego dotyczy tocząca się sprawa karna oraz sporządzić uzasadnienie ciężkiej sytuacji materialnej, która uprawnia do skorzystania z instytucji obrony z urzędu. Sytuację materialną należy opisać jak najbardziej szczegółowo i potwierdzić załączonymi do wniosku dokumentami (np. zaświadczeniem o dochodach, zaświadczeniem z urzędu pracy, o korzystaniu z pomocy MOPS-u lub MOPR-u, zaświadczeniami o dochodach osób zamieszkujących wspólnie z synem, zaświadczenie o wysokości otrzymywanej renty itp.). Należy przekonać sąd, że Państwa sytuacja nie pozwala na ustanowienie obrońcy z wyboru i dlatego przyznanie pomocy w tym zakresie jest konieczne. Warto również dodać zdanie, iż syn nie posiada żadnej wiedzy prawniczej, która pozwoliłaby mu na podjęcie samodzielnej skutecznej obrony.

 

Ustanowiony z urzędu adwokat powinien dodatkowo odwiedzić Pani syna w areszcie, zapoznać się z aktami sprawy na prokuraturze, składać w jego imieniu pisma i towarzyszyć podczas rozpraw sądowych. Po zapoznaniu się z aktami sprawy obrońca będzie też Pani w stanie wyjaśnić, jak wgląda sytuacja syna i czego można się prawdopodobnie spodziewać.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Okres próby, ekstradycja i jaki wyrok

W 2005 r. zostałem zatrzymany za posiadanie narkotyków. Dostałem wyrok 2 lat więzienia zawieszony na 3 lata. Po 2,5 roku niestety znów zrobiłem to samo. Kolejny wyrok to 1,5 roku. Mimo odwołań dostałem wezwanie do wykonania kary, wtedy wyjechałem za granicę. Teraz oczekuję na ekstradycj

Znowu wsiadłem za kółko po alkoholu - co mi grozi?

Kilka dni temu wsiadłem za kółko po alkoholu – niestety już trzeci raz. Dwa poprzednie wyroki już się skończyły. Po zatrzymaniu odmówiłem badania alkomatem. Odwieziono mnie na komisariat, wynik był 1,11 promila, czekam na wyniki z krwi. Spędziłem noc na izbie. Co mi teraz grozi? J

Zatrzymanie prawa jazdy lekarzowi

W kwietniu 2015 utraciłem prawo jazdy za 0,50 mg/l alkoholu. Wyrok zakazał mi prowadzenia pojazdów mechanicznych na jeden rok i grzywnę. W jaki sposób skrócić czas zatrzymania prawa jazdy? Jestem lekarzem, korzystanie z taksówek w znacznym stopniu wydłuża czas dojazdu do pacjenta i naraża
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »