Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak podzielić wspólną nieruchomość?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 17.05.2018

Czy korzystanie z nieruchomości wspólnej jest uzależnione od wielkości udziału w współwłasności? Chcemy podzielić się szopą należącą do nieruchomości wspólnej. Jakie obowiązują zasady – dowolnie czy zależnie od wielkości udziałów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Jak podzielić wspólną nieruchomość?

Współwłasność zawsze budzi wiele niejasności. Jeśli współwłaściciele są zgodni co do podziału nieruchomości do korzystania, to przepisy w to nie ingerują. Przepisy regulują sposób podziału, korzystania – gdy brak jest zgody między współwłaścicielami.

 

Zgodnie z art. 206 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

 

Jak wynika ze wskazanego przepisu, współwłaściciel może posiadać i używać rzecz wspólną tylko o tyle, o ile da się to pogodzić z posiadaniem i używaniem rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Taki sposób korzystania z rzeczy wspólnej określa się zazwyczaj jako „współposiadanie”, rzadziej jako „współkorzystanie” [por. np. J. Ignatowicz (w:) Komentarz, t. I, 1972, s. 522]. W razie braku zgody pomiędzy współwłaścicielami mogą oni żądać ustanowienia podziału do korzystania, tzw. podziału quoad usum, przez sąd. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 30 października 2002 r., sygn. akt V CK 369/02, „podział quoad usum oznacza określenie podziału do korzystania z rzeczy wspólnej przez jej współwłaścicieli. Jednym ze sposobów tego określenia jest przyznanie współwłaścicielowi określonej części nieruchomości do wyłącznego korzystania”.

 

W postanowieniu z dnia 12 września 1973 r., sygn. akt III CRN 188/73 (OSNC 1974/11/183), Sąd Najwyższy stwierdził, że „podział rzeczy wspólnej do korzystania (quoad usum) nie jest definitywny, gdyż w zależności od zmienionych okoliczności może on ulec stosownej zmianie bądź to w drodze porozumienia współwłaścicieli, bądź też – w braku takiego porozumienia – w drodze orzeczenia sądowego”.

 

Odnosząc to do Pana pytania – możecie podzielić budynek do korzystania według własnego uznania, jeśli wszyscy wyrażą na to zgodę. Korzystanie musi odbywać się tak, jak da się pogodzić z korzystaniem przez pozostałych.

 

Jeśli brak jest w tym temacie zgody, najlepiej zrobić to według udziałów. Może taki podział wyda się bardziej sprawiedliwy. W innym wypadku należy zwrócić się do sądu o rozstrzygnięcie o sposobie korzystania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - III =

»Podobne materiały

Sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości

Moi rodzice są w 50% współwłaścicielami nieruchomości. Pozostałe udziały należą do obcych nam osób – dwóch braci. Rodzice chcieliby sądownie znieść tę współwłasność. Niestety nie ma możliwości fizycznego wydzielenia udziałów. Sytuację komplikuje fakt, że z jednym z braci brak jest jakiegokolwi

Czynsz za bezumowne korzystanie z lokalu

Sprawa o zniesienie współwłasności trwa od kilkunastu lat, ja mam pół mieszkania notarialnie po babci, o drugie pół toczy się sprawa na podstawie zapisów testamentowych, które dziadek sporządził na rzecz mojej babci, a które przeciwnicy procesowi starają się obalić. Ja mieszkam w mieszkaniu nieprzer

Zniesienie współwłasności albo w drodze umowy między współwłaścicielami, albo przez sąd

Po rozwodzie pogodziliśmy się z mężem i żyliśmy nadal razem. Urodziło się nam drugie dziecko. W tym też czasie kupiliśmy jedną działkę (oboje jesteśmy właścicielami), a drugą (graniczącą z pierwszą) otrzymaliśmy w darowiźnie dla obojga od rodziców eksmęża. Były mąż rozpoczął budowę domu na darowanej
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »