Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak otrzymać alimenty na dziecko?

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 11.12.2019

Jestem w 7. miesiącu ciąży, ojciec dziecka nie przyznaje się do niego, odkąd dowiedział się że jestem w ciąży, zerwał ze mną kontakt, nie interesuje się też dzieckiem. Chciałabym podać go o alimenty na dziecko, tylko nie wiem jak to zrobić. Czy pozew o alimenty mogę złożyć przed narodzeniem dziecka, czy dopiero po urodzeniu? Czy ojciec musi uznać dziecko, czy dopiero po określeniu ojcostwa mogę złożyć pozew o alimenty. Proszę o informacje jak otrzymać alimenty na dziecko?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak otrzymać alimenty na dziecko?

Fot. Fotolia

Dochodzenie alimentów na dziecko

Prawne dochodzenie alimentów na rzecz dziecka wiąże się z prawnym uregulowaniem lub próbą prawnego uregulowania relacji (dziecko – rodzic) między dzieckiem a rodzicem (najczęściej ojcem). Załatwianie spraw – zwłaszcza w sytuacji spornej – bywa uciążliwe, więc proszę zastanowić się nad tym, kiedy Pani przystąpi do dochodzenia alimentów; przed rozwiązaniem, czy po porodzie. Z całą pewnością przyda się opracowanie strategii Pani działań. Jeżeli Pani dysponuje odpowiednimi środkami (zwłaszcza związanymi z przebiegiem ciąży), to przed porodem Pani mogłaby spokojnie zastanowić się nad szczegółami oraz przygotować projekty pism, z których można by skorzystać nieco później – choć najlepiej bez zbędnego zwlekania (np. pod wpływem ojca dziecka lub kogoś z jego otoczenia).

 

Prawo w Polsce obowiązujące przewiduje możliwość dochodzenia roszczeń związanych z przyjściem na świat dziecka pozamałżeńskiego; dzieci małżeńskich dotyczy domniemanie pochodzenia dziecka od matki dziecka, wyrażone w artykule 62 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (skrótowo: K.r.io.); wybrane przepisy tej ustawy zacytowane są poniżej, a ponadto wiele aktów prawnych jest szeroko dostępnych (np. przy pomocy sejmowej bazy danych).

 

Z uwagi na przedstawione przez Panią okoliczności zapewne nie będzie miał zastosowania artykuł 62 K.c. Samo sformalizowanie ojcostwa będzie mogło zostać dokonane na dwa sposoby: na drodze administracyjnej lub w postępowaniu cywilnym. Jeżeli ojciec zechce uznać dziecko (od art. 73 do art. 75 K.r.io.), to wystarczy złożenie przez niego stosownego oświadczenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego (lub w praktyce przed upoważnionym urzędnikiem). Aby doszło do tego, niezbędne będzie złożenie stosownego oświadczenia także przez Panią; Pani oświadczenie (czyli zgoda na uznanie dziecka przez ojca). Nie ma obowiązku wspólnego udawania się do urzędu stanu cywilnego; ważna jest kolejność czynności: wpierw oświadczenie ojca dziecka, a potem oświadczenie matki dziecka (np. Pani oświadczenie). Droga administracyjna byłaby prostym rozwiązaniem.

Władza rodzicielska nad dzieckiem

W grę może wchodzić także postępowanie sądowe – prowadzone według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (skrótowo: K.p.c.). Pani będzie przysługiwać władza rodzicielska nad dzieckiem (art. 92 i następne K.r.io.) – odrębnym zagadnieniem będzie przysługiwanie władzy rodzicielskiej ojcu dziecka. Powodem w takiej sprawie będzie mogła być Pani, jak również dziecko – reprezentowane przez Panią, jako jego przedstawiciela ustawowego (art. 98 K.r.io.). Także w tego rodzaju procesach cywilnych należy wywiązać się z prawnego obowiązku udowodnienia okoliczności (faktów), z których wywodzi się skutki prawne – art. 232 K.p.c. oraz art. 6 Kodeksu cywilnego (skrótowo: K.c.). Na drodze sądowej (art. 84 oraz art. 85 K.r.io.) należałoby udowodnić, że dziecko pochodzi od pozwanego mężczyzny – może to zostać ułatwione z uwagi na domniemanie związane z okresem koncepcyjnym (art. 85 K.r.io.).

 

Ustawodawca przewidział (w artykule 143 K.r.io.) możliwość dochodzenia w jednym postępowaniu zarówno ojcostwa, jak i alimentów (art. 128 i następne K.r.io.). Nie trzeba więc z dochodzeniem alimentów na drodze sądowej czekać na sformalizowanie ojcostwa – choć można zdecydować się także na sformalizowanie wpierw ojcostwa, a następnie na dochodzenie alimentów (gdyby nie było dobrowolnego wsparcia ze strony ojca dziecka w odpowiedni sposób). W pozwie o alimenty dziecko należałoby wskazać jako powoda (a Panią jako jego przedstawiciela ustawowego) – zaś ojca dziecka jako pozwanego.

Alimenty dla matki dziecka

Proszę pamiętać o tym, że również Pani mogą przysługiwać własne roszczenia (a nie roszczenia dziecka, przez Panią reprezentowanego) – dotyczące okresu ciąży i porodu (art. 141 K.r.io., art. 142 K.r.io.). Dochodząc takich roszczeń, w pozwie Panią należałoby wskazać jako powoda – pozwanym byłby ojciec dziecka.

Sposób płacenia alimentów

Proponuję zastanowić się nad proponowanym (np. w pozwie) sposobem płacenia alimentów. Ustawodawca posługuje się (np. w K.c.) ogólnym określeniem do rąk. Pani zna swą sytuację (w tym finansową); wiedza ta może pomóc w sformułowaniu proponowanego przez Panią sposobu płacenia alimentów – np. na rachunek bankowy, Pani lub prowadzony na dane osobowe dziecka (część banków umożliwia zakładanie takich rachunków).

Wysokość alimentów na dziecko

Wysokość alimentów na dziecko (jako świadczenia pieniężnego) powinna uwzględniać zarówno uzasadnione potrzeby wierzyciela alimentacyjnego (np. dziecka), jak też zarobkowe i majątkowe możliwości dłużnika alimentacyjnego – art. 135 K.r.io. Proszę pamiętać także o możliwościach majątkowych (których znaczenie sporo osób lekceważy).

 

Gdyby alimenty nie były płacone, to w grę mogłaby wchodzić egzekucja komornicza. Podstawą prowadzenia egzekucji (art. 776 i następne K.c.) może być wyrok (zwłaszcza zaopatrzony a klauzulę wykonalności), ale czasami także postanowienie o zabezpieczeniu.

 

Wytaczając powództwo (nie tylko o alimenty), można zawnioskować o zabezpieczenie powództwa (art. 730 i następne K.c.). Sądy dość często zabezpieczają powództwo w sprawach o alimenty. Proponuję zastanowić się nad wielkością zabezpieczenia; powinna to być kwota niższa od dochodzonych alimentów – np. 2/3 albo 3/4 dochodzonej kwoty alimentów miesięcznie.

 

Przepisy prawne dotyczące alimentowania z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

 

„Art. 62, Art. 73, Art. 74, Art. 75, Art. 84, Art. 85, Art. 128, Art. 129, Art. 130, Art. 131, Art. 132, Art. 133, Art. 134, Art. 135, Art. 136, Art. 137, Art. 138, Art. 139, Art. 140, Art. 141, Art. 142, Art. 143, Art. 144, Art. 1441

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus 10 =

»Podobne materiały

Data wsteczna – czy można ją ustalić, wnosząc o wyższe alimenty?

Otrzymuję alimenty na dwóch synów od ojca dzieci, ale są one dość niskie. Chciałabym złożyć pozew o ich podwyższenie i zażądać ustalenia daty wstecznej świadczenia w nowej wysokości. Czy to jest możliwe?

 

Alimenty a konkubinat – czy mogę złożyć pozew?

Prowadziłam własną działalność gospodarczą, współpracując z firmą należącą do konkubenta. Po naszym rozstaniu partner rozwiązał ze mną współpracę, zostałam bez pracy. Mamy córkę, na którą ojciec płaci alimenty. Przeprowadziłam się z nią do Francji, gdzie mieszkają moi bliscy, próbuję tu ułożyć

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »