.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak odzyskać pieniądze od inwestora za zakupione urządzenia?

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 01.03.2021 • Zaktualizowane: 01.03.2021

Została zawarta z moją firmą umowa na wymianę urządzeń w stacji energetycznej, dokonałem zakupu urządzeń (termin płatności za nie już upłynął), niestety montaż na obiekcie u inwestora nie jest możliwy, gdyż zakład energetyczny wymaga od zamawiającego zamontowania urządzeń, które nie były przedmiotem umowy. Termin możliwości wykonania prac nie jest obecnie znany. Chciałem wystawić fakturę za zakup urządzeń i czekać na dalsze rozstrzygnięcie spraw, niestety zamawiający mnie zbywa, twierdząc, że negocjuje z zakładem energetycznym, a ja dostaję wezwania do zapłaty za zakupione urządzenia. Co w takiej sytuacji mogę zrobić, aby odzyskać swoje pieniądze od inwestora?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak odzyskać pieniądze od inwestora za zakupione urządzenia?

Niniejsza opinia prawna zawiera analizę sytuacji oraz wskazanie odpowiedzi na zadane pytania w oparciu o umowę, ustawę z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny, poglądy doktryny i orzecznictwa.

Wymiana w stacji energetycznej – umowa o dzieło

Przedstawiona do analizy umowa jest umową o charakterze umowy o dzieło. To w umowie należy szukać zapisów dotyczących po czyjej stronie i na czyj koszt – czy wykonawcy czy zamawiającego – leży dostarczenie materiałów niezbędnych do wykonania umowy. Kodeksowa zasada swobody umów pozwala tę kwestię stronom uregulować w sposób dowolny.

Zakup urządzeń przez wykonawcę

W przedłożonej umowie zwracam uwagę zapis § 1 pkt 4 umowy : „Wszelkie materiały niezbędne do wykonania przedmiotu niniejszej umowy WYKONAWCA uzyska we własnym zakresie i na własny koszt przed podpisaniem niniejszej umowy”. Z tego zapisu wprost wynika, że to na wykonawcy spoczywa obowiązek pozyskania materiałów niezbędnych do wykonania przedmiotu umowy i to wykonawcę obciąża koszt pozyskania tych materiałów. Inaczej mówiąc, to wykonawca jest według tej umowy zobowiązany do zakupu na własny koszt urządzeń niezbędnych do wykonania umowy.

 

W mojej ocenie zapis ten nie daje podstaw do przerzucenia kosztów zakupionych urządzeń na zamawiającego. Oczywiście, kwestia ta mogła być przedmiotem odrębnych, późniejszych ustaleń stron. Jeśli tak było i zamawiający zobowiązał się do pokrycia kosztu urządzeń, warto zadbać, aby znalazło to wyraz albo w aneksie do umowy, albo chociażby miało postać formy dokumentowej – pisma, wiadomości e-mail. W przeciwnym razie szanse powodzenia odzyskania kwoty zakupionych środków z uwagi na zapis § 2 pkt 2 umowy są niewielkie, a wręcz zerowe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton