Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak odzyskać należność od zadłużonego klienta?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 25.03.2017

Sprzedałem towar klientowi z 14-dniowym terminem płatności z wpisem, że towar stanowi moją własność do chwili zapłaty. Minęło już sześć miesięcy i nie otrzymałem zapłaty. Sprawdziłem w KRD i okazało się, że transakcja była z zadłużonym klientem i nie mam co liczyć na spłatę zobowiązań. Czy organy ścigana podejmą temat? Jak odzyskać należność? Chodzi o dużą kwotę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Jak odzyskać należność od zadłużonego klienta?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że z mojej praktyki zawodowej wynika, że niestety organy ścigania niechętnie zajmują się tego rodzaju sprawami. Odmawiając wszczęcia dochodzenia, instruują strony, że mogą dochodzić swoich roszczeń na drodze procesu cywilnego.

 

Aczkolwiek oczywiście nie przesądzam, że się nie uda Panu, bo wszystko zależy od okoliczności danej sprawy, od zaangażowania określonej osoby, której zostanie powierzona sprawa, itd. Być może w obecnej sytuacji politycznej zmieni się podejście do sprawy.

 

Generalnie w takim jak opisany przez Pana przypadek możliwe jest wskazanie w zawiadomieniu podejrzenia popełnienie przestępstwa oszustwa bądź przywłaszczenia. Precyzyjniej Pan nie musi wskazywać żadnego przepisu w zawiadomieniu, a jedynie określić fakty, to organ dokonuje kwalifikacji czynu.

 

Aczkolwiek wyjaśnię możliwe podstawy prawne. Zgodnie z treścią art. 286 § 1 Kodeksu karnego „kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

 

Przestępstwo oszustwa jest tzw. przestępstwem kierunkowym, co oznacza, że konieczne jest udowodnienie, że kupujący działał w celu wyłudzenia towaru. Musiałby Pan zatem położyć nacisk na fakt, że np. już wtedy miał zobowiązania finansowe nieuregulowane wskutek czego wiedział, że Panu nie zapłaci, a pomimo tego wziął towar.

 

W praktyce wszystko zależy od tego, jak będzie się tłumaczył kupujący, niestety niewiele zależy tu od drugiej strony.

 

Druga możliwość to zarzucenie przestępstwa przywłaszczenia towarów. W myśl art. 284 § 1 Kodeksu karnego „kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

 

Powiem szczerze, że w mojej ocenie właśnie przez pryzmat tego przepisu należałoby ocenić sytuację, zwłaszcza jeśli kupujący np. zbył dalej te rzeczy osobom trzecim.

 

Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 listopada 2014 r., sygn. akt IV KK 101/14, w którym Sąd stwierdził, że „bezprawne rozporządzenie cudzą rzeczą stanowi przywłaszczenie karalne na podstawie art. 284 KK tylko wówczas, gdy wskazuje na zamiar pozbawienia osoby uprawnionej własności tej rzeczy, bez żadnego tytułu i ekwiwalentu, w szczególności na zamiar uczynienia z niej swojej własności. Ten zamiar może urzeczywistniać się bądź w bezprawnym zatrzymaniu cudzej rzeczy na własność, np. przez odmowę zwrotu, zaprzeczenie otrzymania, zapewnienie o zwrocie, ukrywanie itp., bądź przekazanie tej rzeczy na własność osobie trzeciej (sprzedaż, zamiana, darowizna), bądź też na bezprawnym jej zużyciu, przerobieniu”.

 

Reasumując, zgłoszenia popełnienia przestępstwa nie wiąże się dla Pana z żadnymi kosztami, więc warto przynajmniej z tego powodu spróbować, zwłaszcza, że jeśli udałoby się doprowadzić do postępowania karnego, jest możliwości nałożenia na skazanego obowiązku naprawienia wyrządzonej Panu szkody. Proszę akcentować dużą wartość szkody.

 

Proszę też pamiętać, że w razie odmowy wszczęcia postępowania służy zażalenie. Niestety nie mogę dać gwarancji, że organy ścigania dopatrzą się znamion przestępstwa i doprowadzą do skazania kupującego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus VI =

»Podobne materiały

Jak ukarać znajomą, która nęka mnie mailowo i telefonicznie?

Mieszkam za granicą i od pewnego czasu niejaka Pani Helena z Polski nęka mnie mailowo, pocztowo i telefonicznie. Chociaż wie, że jestem żonaty, wydzwania do mnie, również w nocy. Zdobyła również numer telefonu do mojego biura, gdzie też wydzwania i kompromituje mnie w pracy. Mam mocne pod

Obraza w miejscu publicznym

Chciałem odebrać moją koparkę od znajomego (z placu budowy), udałem się do niego z bratem. Na miejscu znajomy zaczął mnie wyzywać i wymachiwać nożem. Groził mi, że mnie zabije, a sprzęt popsuje. Czy mogę w takiej sytuacji założyć sprawę w sądzie i żądać zadośćuczynienia za o

Kradzież dowodu osobistego - kredyt na telewizor

Na początku tego roku skradziono mi dowód osobisty. Tydzień temu otrzymałem harmonogram spłat kredytu, którego nie brałem. Okazało się, że złodziej posłużył się moim dowodem i wziął na kredyt telewizor – ogromną „plazmę”! Czy możliwe, abym to ja musiał ten kred
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »