.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak odzyskać dług od rodziny zmarłego?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 26.08.2017

Sprawa dotyczy, w jaki sposób mogę odzyskać dług od rodziny zmarłego? Wystawiłem klientowi fakturę za towar, który zakupił. Miał wypadek samochodowy, w którym zmarł na miejscu. Żona odrzuciła w sądzie przyjęcie spadku oraz syn (nieletni) również odrzucił przyjęcie spadku – mam odpis protokołu sprawy z sądu o takich ich postanowieniach. Co mogę zrobić dalej? Wiem że jakoś od dalszej rodziny mogę to zrobić – ale jak?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności Pani zasadne będzie ustalenie, kto dziedziczy po Pana dłużniku. O ile żona i jej syn mogli odrzucić spadek, o tyle ktoś musi po nim dziedziczyć. Należy bowiem wskazać na „drabinkę dziedziczenia”. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

 

Na Pana miejscu aktualnie wezwałbym żonę do oświadczenia się kto dziedziczy po jej mężu, a w przypadku braku odzewu Pan jako wierzyciel ma prawo założyć sprawę o stwierdzenie nabycia spadku, wezwać żoną dłużnika na świadka i po odebraniu przez sąd przyżenia o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań rozpytać, ją kto wszedł jako spadkobierca w jej miejsce.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »