Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak odzyskać alimenty od męża mieszkającego za granicą?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 05.05.2019

Jestem po rozwodzie. Były mąż zalega z alimentami. Na stałe mieszka i pracuje w Belgii. Jak odzyskać alimenty od męża mieszkającego za granicą? Czy polskie prawo przewiduje zajęcie jego majątku lub pensji w belgijskim zakładzie pracy? Czy w razie podjętej egzekucji były mąż będzie wcześniej uprzedzony o wszczętym postępowaniu, czy można go o tym nie informować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak odzyskać alimenty od męża mieszkającego za granicą?

Fot. Fotolia

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

W pierwszej kolejności stosownie do treści art. 795[1] K.p.c. powinna Pani zwrócić się do sądu, który wydał orzeczenie przyznające Pani alimenty, by ten wydał na Pani wniosek europejski tytuł egzekucyjny – zaświadczenie ETE. Opłata sądowa od ww. wniosku wynosi 50 zł. Zgodnie z ww. przepisem, jeżeli tytuł egzekucyjny w postaci orzeczenia sądu lub ugody zawartej przed sądem lub zatwierdzonej przez sąd spełnia warunki określone w przepisach rozporządzenia (WE) nr 805/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie utworzenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego dla roszczeń bezspornych (Dz. Urz. UE L 143 z 30.04.2004, str. 15, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 19, t. 7, str. 38), zwanego dalej „rozporządzeniem nr 805/2004”, sąd, który wydał orzeczenie albo przed którym została zawarta ugoda lub który zatwierdził ugodę, na wniosek wierzyciela wydaje zaświadczenie, że stanowią one europejski tytuł egzekucyjny, zwany dalej „zaświadczeniem europejskiego tytułu egzekucyjnego”.

 

Po uzyskaniu takiego wniosku może Pani złożyć do belgijskiego komornika (wedle wyboru) wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego z majątku byłego męża i jego wynagrodzenia. Do wniosku zgodnie z art. 20 Rozporządzenia (WE) nr 805/2004 r. winna Pani dołączyć odpis orzeczenia, który spełnia warunki niezbędne dla stwierdzenia jego autentyczności, odpis zaświadczenia ETS, który spełnia warunki niezbędne dla stwierdzenia jego autentyczności oraz transkrypcję zaświadczenia Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego lub jego tłumaczenie na język urzędowy państwa członkowskiego wykonania. Jeśli jest kilka języków urzędowych w tym państwie członkowskim, na język urzędowy lub jeden z języków urzędowych, w jakim zgodnie z prawem tego państwa członkowskiego prowadzi się postępowanie sądowe w miejscu, gdzie ma nastąpić wykonanie, bądź też na jakikolwiek inny język wskazany przez Państwo Członkowskie wykonania, jako możliwy do zaakceptowania.

 

Co do zasady, były mąż powinien dowiedzieć się o prowadzonej przeciwko niemu egzekucji z chwilą doręczenia mu korespondencji w sprawie, jednakże wówczas już wynagrodzenie i majątek powinien podlegać zajęciu (a przynajmniej wynagrodzenie).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus V =

»Podobne materiały

Pieniądze z funduszu alimentacyjnego po śmierci zobowiązanego

Mój ojciec miał zasądzone alimenty na moją rzecz, ale ich nie płacił. Zmarł trzy lata temu. Czy mogłabym otrzymywać alimenty z funduszu alimentacyjnego?

 

Data wsteczna – czy można ją ustalić, wnosząc o wyższe alimenty?

Otrzymuję alimenty na dwóch synów od ojca dzieci, ale są one dość niskie. Chciałabym złożyć pozew o ich podwyższenie i zażądać ustalenia daty wstecznej świadczenia w nowej wysokości. Czy to jest możliwe?

 

Alimenty a konkubinat – czy mogę złożyć pozew?

Prowadziłam własną działalność gospodarczą, współpracując z firmą należącą do konkubenta. Po naszym rozstaniu partner rozwiązał ze mną współpracę, zostałam bez pracy. Mamy córkę, na którą ojciec płaci alimenty. Przeprowadziłam się z nią do Francji, gdzie mieszkają moi bliscy, próbuję tu ułożyć

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »