Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak odrzucić nadanie klauzuli wykonalności?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 02.05.2019

Dostałam dzisiaj zawiadomienie o wszczęciu egzekucji od komornika na podstawie nadanej klauzuli wykonalności z grudnia 2013 r. Wyrok, któremu nadano klauzulę, jest z 2005 r., a dotyczy wyroku o zapłatę na rzecz podmiotu, z którym współpracowałam, prowadząc działalność gospodarczą. Działalność gospodarczą zakończyłam w 2004 r., nie prowadzę działalności od tamtej pory. Jak skutecznie odrzucić nadanie klauzuli wykonalności?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na postanowienie sądu co do nadania klauzuli wykonalności przysługuje zażalenie. Termin do wniesienia zażalenia biegnie dla dłużnika od daty doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Termin jest siedmiodniowy.

 

W pierwszej kolejności podnieść należy, iż w zażaleniu na postanowienie w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności można zgłosić wyłącznie zarzuty formalne, a nie merytoryczne. Nie można zatem podnosić zarzutów, które w swej istocie kwestionują istnienie uprawnienia wierzyciela. Jak podnosi się w literaturze „do zarzutów formalnych należy m.in. zaliczyć istnienie sprzeczności między treścią tytułu a klauzulą wykonalności w zakresie określenia osoby uprawnionej, nieprawomocność orzeczenia będącego podstawą tytułu egzekucyjnego, brak dokumentu urzędowego lub prywatnego stwierdzającego zdarzenie, od którego było uzależnione wykonanie tytułu egzekucyjnego” (Z. Świeboda Zdzisław, Komentarz do kodeksu postępowania cywilnego. Część druga. Postępowanie zabezpieczające i egzekucyjne, Warszawa 2004).

 

Brak tego rodzaju błędu formalnego niejako samo przez się spowoduje brak skuteczności wnoszonego zażalenia. Wyraźnie podkreślić należy jednak, iż zażalenie na postanowienie uwzględniające wniosek, jak również na postanowienie odmowne należy wnieść do sądu, który wydał zaskarżone postanowienie, a nie do sądu egzekucyjnego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Jak odrzucić nadanie klauzuli wykonalności?

 

Zarzuty materialnoprawne mogą być natomiast podniesione na mocy art. 840 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z przepisem „dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli:

 

1) przeczy zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności, a w szczególności gdy kwestionuje istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu albo gdy kwestionuje przejście obowiązku mimo istnienia formalnego dokumentu stwierdzającego to przejście;

2) po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane; gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie;

3) małżonek, przeciwko któremu sąd nadał klauzulę wykonalności na podstawie art. 787, wykaże, że egzekwowane świadczenie wierzycielowi nie należy się, przy czym małżonkowi temu przysługują zarzuty nie tylko z własnego prawa, lecz także zarzuty, których jego małżonek wcześniej nie mógł podnieść”.

 

Rodzaj środka uzależniałbym zatem od posiadanych przez Państwa zarzutów. Zasadne jest bowiem zwrócenie uwagi na pogląd wyrażony przez Sąd Apelacyjny w Warszawie, z dnia 25 października 2001 r., sygn. akt I ACa 280/2001, zgodnie z którym „dłużnik, uchybienia formalne popełnione w toku postępowania o nadanie klauzuli wykonalności, może zwalczać w drodze zażalenia. W postępowaniu egzekucyjnym stroną chronioną powinien być wierzyciel, a dopuszczenie do rozpoznawania tych samych zarzutów w dwóch postępowaniach dawałoby dłużnikowi niczym nie dającą się uzasadnić nadmierną ochronę i możliwość przedłużania postępowania egzekucyjnego. Ochrona dłużnika przed nadaniem klauzuli wykonalności wadliwemu tytułowi egzekucyjnemu jest w sposób należyty zapewniona poprzez możliwość zaskarżenia postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności zażaleniem”.

 

Prezentowane przeze mnie powyżej stanowisko jest powszechnie przyjęte zarówno w doktrynie, jak i orzecznictwie. Kierunek, który w chwili obecnej Pani wybierze, winien być bowiem uzależniony od rodzaju zarzutu, który chce Pani podnieść. Analogiczne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 17 kwietnia 1985 r., sygn. akt III CZP 14/85, w którego tezie wskazał, iż „powództwo z pkt 1 § 1 art. 840 kpc umożliwia dłużnikowi merytoryczną obronę przed egzekucją. Uchybienie formalne popełnione przez sąd w toku postępowania co do nadania klauzuli wykonalności (art. 781 § 1 kpc) może zatem dłużnik zwalczać w drodze - dostosowanego do tego - zażalenia (art. 795 kpc)”/

 

Jednocześnie pragnę zauważyć, iż nikt nie da Pani 100% gwarancji skutecznego wniesienia środka odwoławczego lub powództwa egzekucyjnego, bowiem z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż jedynym zarzutem stawianym przez Panią jest czas, w którym doszło do nadania klauzuli wykonalności, w porównaniu z datą wydania wyroku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus I =

02.05.2019

jeśli doszło do przedawnienia i w czasie przedawnienia wierzyciel wystąpił o egzekucję to należy wnieść powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego

xyz

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Odzyskanie pożyczki udzielonej bez spisania umowy

Sześć lat temu pożyczyłem znajomemu kwotę 8000 zł z ustnym zobowiązaniem zwrotu w ciągu trzech miesięcy. Znajomy urwał kontakt, a ja do dziś nie odzyskałem pieniędzy. Niestety, naszej umowy nie potwierdza ani pismo, ani żadni świadkowie. Dowodem pożyczki jest tylko wydruk bankowy pot

Wykaz majątku

Zgodnie z porozumieniem zawartym z wierzycielem spłacam regularnie raty długu. Dostałam jednak wezwanie do złożenia wykazu majątku. W wezwaniu nie uwzględniono moich dotychczasowych (i do tego terminowych) wpłat. Jak się odwołać od takiego wezwania, skoro ja jestem w porządku?

Egzekwowanie spłaty wierzytelności z darowizny otrzymanej od dłużników

Mój tata miał wyrok sądowy, który zapadł w 2004 roku. Zasądzono spłatę długu pewnej firmie. Komornik sądowy umorzył jednak postępowanie, stwierdzając bezskuteczność egzekucji i tytuł wykonawczy zwrócił wierzycielowi. W międzyczasie rodzice przekazali mi w akcie darowizny mieszkani
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »