Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak odejść od agresywnego partnera?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 21.12.2018

Żyję w związku z moim partnerem, który się nade mną znęca. Pozbawia mnie kontaktu ze światem, zabiera rzeczy, więzi w domu, wyzywa i szantażuje. Mam nagrania dowodzące niektórych jego zachowań. Nieraz wzywałam policję. Mamy dwoje małych dzieci. Partner grozi mi, że je odbierze, czy to możliwe? Jak odejść od agresywnego partnera i nie stracić dzieci?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Jak odejść od agresywnego partnera?

W pierwszej kolejności należałby się zastanowić, czyją własnością jest mieszkanie przez Państwa zajmowane. Gdzie po wyprowadzce od ojca dzieci miałaby Pani zamieszkać i jakie warunki mieszkaniowe miałyby wówczas dzieci? Proszę bowiem pamiętać, że sąd będzie rozstrzygał sprawę z uwzględnieniem małoletnich dzieci, a nie z poziomu sporu rodziców, gdzie dzieci mają mieszkać. Trzeba sobie także odpowiedzieć na pytanie, które z Państwa ma lepszy wgląd w potrzeby dzieci. Które z Państwa w większym stopniu się dziećmi zajmuje, do którego z Państwa dzieci są bardziej przyzwyczajone?

 

Każdy rodzic zobowiązany jest do szacunku i wspierania dziecka (art. 87 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw. (art. 95 § 1). Istotne jest jednak, aby władza rodzicielska była wykonywana zgodnie z dobrem dziecka i interesem społecznym. Władza obejmuje jednak nie tylko element wychowawczy, ale także zarządczy, odnoszący się do majątku dziecka. Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotowywać je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień (art. 96 § 1). Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską (art. 101 § 1). Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

 

Mając na uwadze powyższe, zachowanie ojca dzieci winno być poddane ocenie z punktu widzenia ww. obowiązków jako podstawowych obowiązków obciążających każdego z rodziców. O tym, czy dzieci lubią spędzać czas z ojcem, czy ojciec się nimi zajmuje, nie ma żadnej wzmianki.

 

Zachodzi nadto pytanie, czy prócz nagrań, o których Pani wspominała i ewentualnych notatek policyjnych z przeprowadzanych w Państwa miejscu zamieszkania interwencji, posiada Pani jakiekolwiek dowody na zachowanie ojca względem Pani, a pośrednio także względem dzieci, bowiem nie wątpię, że część z tych zachowań była przez dzieci obserwowana. Chcąc czy nie, dzieci są świadkami sytuacji, których na oczy widzieć nie powinny. Już choćby z tego powoduj zachodzi obawa, że przydzielenie dzieci ojcu spowoduje całkowite odseparowanie dzieci od Pani.

 

Proszę bowiem pamiętać, że także reakcja rodzina pierwszoplanowego na drugiego będzie badana przez sąd. W mojej ocenie, o ile posiada Pani dowody na zachowania partnera względem Pani, istnieją szanse na ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca dzieci i ustanowienie miejsca zamieszkania dzieci przy Pani. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + VII =

»Podobne materiały

Uniemożliwienie wyjazdu córce wraz z wnuczką

Jestem babcią 7-letniej wnuczki, którą od urodzenia wychowuję. Córka nigdy nie zajmowała się dzieckiem, ojciec dziewczynki nie żyje. Niedawno córka poznała jakiegoś mężczyznę, wyprowadziła się do niego i uniemożliwia mi kontakty z wnuczką, która za mną bardzo tęskni. Czy mogę jakoś wyegzekwować kont

Dziecko z mężatką i walka o prawa rodzicielskie

Przez kilka lat miałem romans z mężatką. Miesiąc temu urodziło nam się dziecko – córeczka. Z testów DNA wynika, że to ja jestem ojcem. Matka dziecka postanowiła, że zostanie z mężem, który twierdzi, że chce być tatą dla mojej córki. Czy sąd może pozbawić mnie władzy rodzicielskiej? Co mam

Kłamstwo przed sądem

Jestem rodziną zastępczą spokrewnioną z dzieckiem oraz jego opiekunem prawnym. Po 2 latach matka dziecka postanowiła odzyskać prawa rodzicielskie. Mam taki problem: ubiegając się o status rodziny zastępczej nie powiedziałam prawdy w sądzie odnośnie mojego prawdziwego wykształcenia. Te
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »