Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak odciąć się od sprawy spadkowej po ojcu?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 20.05.2019

Mój ojciec zmarł 2017 r. Nie przebywaliśmy we wspólnym gospodarstwie od lat. Miał też drugiego syna z innego związku. Pozostawił w spadku (bez testamentu) 2 mieszkania, oba zadłużone. Nie chcę mieć nic do czynienia ze schedą po nim. Jak mam to prawnie uregulować? Jak odciąć się od sprawy spadkowej po ojcu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Jak odciąć się od sprawy spadkowej po ojcu?

W pierwszej kolejności podkreślić należy, iż oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W opisanym przez Panią przypadku termin ten upływa z dniem 2 maja 2018 r. (ostatni dzień). Do tego czasu ma Pani prawo udać się do notariusza z odpisem skróconym aktu zgonu ojca i złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku po nim. Pragnę jednak zauważyć, iż o ile sama posiada Pani dzieci, o tyle po Pani odrzuceniu spadku dzieci wejdą w Pani miejsce, a zatem będą dziedziczył po dziadku. Jeżeli Pani dzieci są pełnoletnie mogą razem z Panią udać się do notariusza i po tym Pan odrzuci spadek, same uczynią to samo. Jeżeli jednak dzieci są nieletnie albo Pani dzieci mają małoletnie dzieci, wówczas konieczne będzie wystąpienie do sądu (przez rodziców) z wnioskiem o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci.

 

Od momentu wniesienia wniosku czas na odrzucenie spadku ulega zawieszeniu co potwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 20 listopada 2013 r., sygn. akt I CSK 329/13, w którego tezie wskazano, że „złożenie wniosku o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego powoduje zawieszenie – na czas trwania postępowania – biegu terminu określonego w art. 1015 § 1 k.c.”

 

Co istotne, po uzyskaniu zgody przez sąd po 21 dniach kieruje Pani do sądu wniosek wydanie odpisu postanowienia z adnotacją o prawomocności i z tym postanowieniem natychmiast udaje się Pani do notariusza celem odrzucenia spadku po dziadku w imieniu dziecka małoletniego. Termin 6 miesięcy na odrzucenie spadku liczony jest zatem od dnia, kiedy Pani odrzuci spadku, z tym zastrzeżeniem, że od dnia wniesienia sprawy do sądu, do czasu jej uprawomocnienia czas nie biegnie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - siedem =

»Podobne materiały

Sądowy dział spadku i długi pozostałe po spadkodawcy

Ja i moje rodzeństwo otrzymaliśmy w spadku po ojcu majątek (po 1/3), który przyjęliśmy wprost. Dokonaliśmy zgodnie sądowego działu spadku, na podstawie którego całość przejmuje jedna osoba. W postanowieniu sądowym jednak nie są wspomniane zobowiązania wynikające ze spadku. Czy wszystkie długi przes

Jak odzyskać swoją część spadku nie dziedzicząc długów?

W styczniu tego roku zmarł mój ojciec. Nie miał wielkiego majątku, a jedyną rzeczą jaką zostawił jest samochód, którego połowa należy teraz do mnie. Okazało się jednak, że oprócz auta zajętego w części przez komornika pozostały też długi. Wiem, że mam 6 miesięcy na załatwienie spraw spadkowych &ndas

Czy pasierb musi odrzucić spadek?

Zmarł mój mąż. W związku z tym, że miał długi, ja i nasz wspólny syn odrzuciliśmy spadek. Czy drugi syn (męża pasierb) również musi odrzucić spadek? Jeżeli tak, to w którym momencie syn musi odrzucić spadek w sytuacji, jeżeli żyje męża matka i bracia?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »