.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak obliczyć trzeci miesiąc ciąży dla zakładu pracy?

Jestem w ciąży. Miałam w mojej drugiej pracy umowę o pracę na okres próbny od 1.07 do 30.09. Od 1 września jestem na zwolnieniu lekarskim. Wiem, że pracodawca nie ma prawa mnie zwolnić, jeśli w dniu zakończenia umowy na okres próbny minąłby trzeci miesiąc mojej ciąży. Według ostatniej miesiączki na dzień zakończenia umowy o pracę – 30.09 – moja ciąża wynosi 12 tygodni i 1 dzień (85. dzień ciąży), natomiast według USG wiek ciąży na 30.09. wychodzi poniżej 3 miesięcy. 22.10 otrzymałam list z zakładu pracy o wygaśnięciu mojej umowy z dniem 30.09. Jak obliczyć 3 miesiące ciąży – według miesiączki czy według USG? Czy mogę coś w tej sytuacji zrobić? Czy jest czas określony na podjęcie takich działań, jeśli list z zakładu pracy o wygaśnięciu umowy otrzymałam 22.10?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak obliczyć trzeci miesiąc ciąży dla zakładu pracy?

Przedłużenie umowy po trzecim miesiącu ciąży

Zgodnie z art. 177 § 3 ustawy Kodeks pracy „umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”.

Zaświadczenie lekarza o wieku ciąży

Długość trwania ciąży należy oceniać według zasad medycznych. Stosownie do aktualnej wiedzy medycznej stan zaawansowania ciąży liczy się zasadniczo i precyzyjnie w tygodniach, a według tej metody liczenia ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni kalendarzowych. Warto zauważyć, że taka liczba nieprzerwanych dni nie daje się przeliczyć na zamkniętą ilość pełnych miesięcy kalendarzowych, a jedynie na dziesięć pełnych miesięcy księżycowych, liczonych po 28 nieprzerwanych dni kalendarzowych, obejmujących po cztery tygodnie. Oznacza to, iż taki wynik obliczeń, począwszy od konwencjonalnie (medycznie) ustalonej daty poczęcia, nie jest obarczony żadnym błędem w odniesieniu do rozumienia i liczenia fizjologicznego stanu ciąży tylko w zamkniętych miesiącach księżycowych, nie w miesiącach liczonych ściśle wedle zasad Kodeksu cywilnego. Względy te powodują, że upływ trzeciego miesiąca ciąży, o którym stanowi komentowany przepis, następuje z upływem trzech miesięcy księżycowych, które obejmują trzy 4-tygodniowe lub trzy 28-dniowe okresy trwania ciąży. Co do zasady ciążę liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jednak badanie USG może bardziej doprecyzować wiek ciąży. W takim wypadku znaczenie ma zaświadczenie od lekarza o wieku ciąży.

Żądanie przywrócenia do pracy

Zgodnie z art. 264 Kodeksu pracy żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy o pracę.

 

W Pani przypadku doszło do przekroczenia terminu 21 dni. Obecnie nie ma już nawet możliwości wnioskowania do sądu o przywrócenie tego terminu, bo na to miała Pani 7 dni od dowiedzenia się, że pracodawca jednak nie przedłużył Pani umowy.

 

Obawiam się więc, że za długo Pani zwlekała z podjęciem decyzji co do dalszych działań i umowa wygasła.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl