.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak nie stracić stażu na nauczyciela mianowanego?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 25.12.2018

31 maja 2017 roku skończy mi się staż na nauczyciela mianowanego. Urodziłam dziecko 20 kwietnia, a od 13 marca byłam na zwolnieniu lekarskim do urodzenia dziecka. Na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim będę do 21 kwietnia 2018 roku. Rozmawiałam z księgową ze szkoły, stwierdziła on, iż do pracy mogę wrócić 1 września 2018, gdyż przysługuje mi dodatkowy urlop, o ile zgodzę się na to. Nie chciałabym, aby przepadł mi staż, żeby nie robić go od nowa. Ile czasu mogę być na urlopie, żeby nie stracić stażu i ile stażu będę musiała odrobić, aby go skończyć po powrocie do pracy? Dzwoniłam do kuratorium, tam powiedziano mi, że nie mogę być dłużnej jak 1 rok i 6 miesięcy, natomiast Karta Nauczyciela mówi że nie mogę być dłużej jak 12 miesięcy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak nie stracić stażu na nauczyciela mianowanego?

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 9d ust. 5 i 5a ustawy Karta Nauczyciela „w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy i urlopy, o których mowa w ust. 5a, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze”.

 

„W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa w zdaniu pierwszym oraz w ust. 5, jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze”.

 

Słowem – jeśli Pani nieobecność z powodu najpierw zwolnienia lekarskiego, a potem urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego przekroczy 1 rok i 6 miesięcy – będzie Pani musiała rozpocząć staż na nowo. Jeśli 1,5 roku nie przekroczy, staż tylko się wydłuży o czas nieobecności. Przy czym okres urlopu uzupełniającego nie wchodzi do tych nieobecności. Śmiało  wiec może Pani z niego po urlopie rodzicielskim skorzystać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus II =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »