.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak nie stracić odprawy, przechodząc na emeryturę z KN?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 16.12.2018

Pracuję w zespole szkół; na skutek likwidacji gimnazjów nie będę miała etatu od września. Ponieważ korzystne dla mnie (mam 61 lat) będzie przejście na emeryturę nauczycielską z KN od czerwca, muszę rozwiązać stosunek pracy z końcem maja i nawiązać następnego dnia z powrotem,; wówczas jednak tracę odprawę 6-miesięczną. Czy jest jakaś możliwość, by przejść na emeryturę od czerwca (później już mnie nie obejmie KN), ale nie rozwiązywać umowy do sierpnia, by nie stracić odprawy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak nie stracić odprawy, przechodząc na emeryturę z KN?

Fot. Fotolia

Odprawę otrzyma Pani tylko wtedy, gdy to pracodawca wypowie Pani stosunek pracy na podstawie art. 225 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe. (Dz. U. z 2017 r., poz. 60). Zgodnie z tym przepisem nauczyciela gimnazjum prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego, zatrudnionego na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony, którego dalsze zatrudnienie w gimnazjum w roku szkolnym 2017/2018 lub 2018/2019 nie jest możliwe ze względu na zmiany organizacyjne powodujące wygaszenie kształcenia w gimnazjum, przenosi się w stan nieczynny odpowiednio z dniem 1 września 2017 r. lub 1 września 2018 r. albo rozwiązuje się z nim stosunek pracy, jeżeli nauczyciel nie wyrazi zgody na przeniesienie w stan nieczynny.

 

Z kolei aby przejść na emeryturę z Karty Nauczyciela, trzeba spełnić warunki do przejścia na nią i rozwiązać stosunek pracy.

 

Zgodnie z art. 88 ustawy Karta Nauczyciela „nauczyciele mający trzydziestoletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – dwudziestopięcioletni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym, mogą – po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy – przejść na emeryturę”.

 

Jak Pani widzi, rozwiązanie stosunku pracy jest konieczne, aby przejść na emeryturę. Aby skorzystać z emerytury z KN, musi Pani przed osiągnięciem wieku powszechnego (według ciągle jeszcze obowiązującej ustawy emerytalnej) spełnić wszystkie warunki – w tym ten o rozwiązaniu stosunku pracy.

 

Jak Pani widzi, oba warunki się w Pani przypadku wykluczają, wiec albo zdecyduje się Pani na emeryturę (i rozwiązanie stosunku pracy na własny wniosek przed czerwcem), albo na odprawę i emeryturę według nowych zasad (po październiku 2017 r.).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »