Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak napisać żądanie o zachowek?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 20.04.2019

Jak napisać żądanie wypłaty zachowku od bratanka, który odziedziczył działkę z domem po moich rodzicach na podstawie testamentu? Czy mogę jednocześnie żądać zapłaty za moją część po ojcu 3/20? Ojciec zmarł w 2002 r., a matka w 2009 r. O testamencie dowiedziałam się w 2016 r.

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W opisie stanu faktycznego wskazała Pani, iż bratanek otrzymał od rodziców w testamencie określone przysporzenie majątkowe. Wobec powyższego Pani jako spadkobierca nie otrzymała po rodzicach żadnych świadczeń, w związku z czym jest Pani uprawnioną do wypłaty zachowku. 

 

Zachowek jako świadczenie majątkowe ulega przedawnieniu. Przy dziedziczeniu testamentowym roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów (zapisów zwykłych – po wejściu w życie noweli z 18 marca 2011 r.) i poleceń przedawniają się z upływem trzech lat (pięciu – po wejściu w życie ustawy z 18 marca 2011 r.) od ogłoszenia testamentu. Należy sądzić, że z tą też chwilą roszczenia z tytułu zachowku oraz roszczenia o zmniejszenie zapisów (zapisów zwykłych) i poleceń stają się wymagalne. Data otwarcia i ogłoszenia testamentu zostaje na nim umieszczona zgodnie z art. 651 Kodeksu postępowania cywilnego.

 

Szczególne trudności mogą pojawić się przy określaniu chwili wymagalności roszczenia o zachowek. Z art. 1007 § 1 wynika, że roszczenie to staje się wymagalne w dacie ogłoszenia testamentu. Takie twierdzenie uzasadnione jest brzmieniem art. 120 § 1, który początek biegu przedawnienia wiąże z wymagalnością roszczenia. W pewnych jednak sytuacjach nie do pogodzenia z ogólnymi zasadami regulującymi instytucję przedawnienia i celem zachowku, a także z zasadami słuszności, byłoby przyjęcie, że wymagalność roszczenia o zachowek powstaje w dniu ogłoszenia testamentu. 

 

Jeżeli nie minęło jeszcze 3 lub 5 lat w zależności od daty ogłoszenia testamentu, to może Pani skierować „zbiorcze” żądanie zapłaty do bratanka. Pani przysługuje jedynie roszczenie o zapłatę zachowku, a nie inne roszczenia o wypłatę części spadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Żądanie zachowku od powołanego do spadku

Zmarła moja mama. Mama zostawiła testament, w którym zostałem powołany do spadku jako jedyny spadkobierca. Mój jedyny brat (nieżyjący) miał trzech synów. Teraz moi bratankowie żądają ode mnie zachowku. Jaki zachowek należy się bratankom?

Gospodarstwo rolne w zamian za dożywocie a zachowek

W roku 1987 moi dziadkowie przepisali mi gospodarstwo rolne w zamian za dożywocie. Dziadkowie już nie żyją, a moja rodzina, czyli dzieci moich dziadków, chce ode mnie części tego gospodarstwa, czyli zachowku. Prosze o odpowiedź, czy mają prawo żądać ode mnie czegokolwiek?

Sprzedaż mieszkania otrzymanego od wujka

W 2005 r. wykupiłam mieszkanie wujka, które następnie on notarialnie przepisał na mnie. Po śmierci wujka mieszkanie sprzedałam. Mój ojciec zmarł pół roku temu, a ja mam przyrodniego brata. Czy muszę dzielić się z bratem pieniędzmi ze sprzedaży mieszkania? Czy czeka mnie sprawa o&
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »