Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak napisać żądanie o zachowek?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 20.04.2019

Jak napisać żądanie wypłaty zachowku od bratanka, który odziedziczył działkę z domem po moich rodzicach na podstawie testamentu? Czy mogę jednocześnie żądać zapłaty za moją część po ojcu 3/20? Ojciec zmarł w 2002 r., a matka w 2009 r. O testamencie dowiedziałam się w 2016 r.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak napisać żądanie o zachowek?

Fot. Fotolia


W opisie stanu faktycznego wskazała Pani, iż bratanek otrzymał od rodziców w testamencie określone przysporzenie majątkowe. Wobec powyższego Pani jako spadkobierca nie otrzymała po rodzicach żadnych świadczeń, w związku z czym jest Pani uprawnioną do wypłaty zachowku. 

 

Zachowek jako świadczenie majątkowe ulega przedawnieniu. Przy dziedziczeniu testamentowym roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów (zapisów zwykłych – po wejściu w życie noweli z 18 marca 2011 r.) i poleceń przedawniają się z upływem trzech lat (pięciu – po wejściu w życie ustawy z 18 marca 2011 r.) od ogłoszenia testamentu. Należy sądzić, że z tą też chwilą roszczenia z tytułu zachowku oraz roszczenia o zmniejszenie zapisów (zapisów zwykłych) i poleceń stają się wymagalne. Data otwarcia i ogłoszenia testamentu zostaje na nim umieszczona zgodnie z art. 651 Kodeksu postępowania cywilnego.

 

Szczególne trudności mogą pojawić się przy określaniu chwili wymagalności roszczenia o zachowek. Z art. 1007 § 1 wynika, że roszczenie to staje się wymagalne w dacie ogłoszenia testamentu. Takie twierdzenie uzasadnione jest brzmieniem art. 120 § 1, który początek biegu przedawnienia wiąże z wymagalnością roszczenia. W pewnych jednak sytuacjach nie do pogodzenia z ogólnymi zasadami regulującymi instytucję przedawnienia i celem zachowku, a także z zasadami słuszności, byłoby przyjęcie, że wymagalność roszczenia o zachowek powstaje w dniu ogłoszenia testamentu. 

 

Jeżeli nie minęło jeszcze 3 lub 5 lat w zależności od daty ogłoszenia testamentu, to może Pani skierować „zbiorcze” żądanie zapłaty do bratanka. Pani przysługuje jedynie roszczenie o zapłatę zachowku, a nie inne roszczenia o wypłatę części spadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + dziewięć =

»Podobne materiały

Gospodarstwo rolne w zamian za dożywocie a zachowek

W roku 1987 moi dziadkowie przepisali mi gospodarstwo rolne w zamian za dożywocie. Dziadkowie już nie żyją, a moja rodzina, czyli dzieci moich dziadków, chce ode mnie części tego gospodarstwa, czyli zachowku. Prosze o odpowiedź, czy mają prawo żądać ode mnie czegokolwiek?

Sprzedaż mieszkania otrzymanego od wujka

W 2005 r. wykupiłam mieszkanie wujka, które następnie on notarialnie przepisał na mnie. Po śmierci wujka mieszkanie sprzedałam. Mój ojciec zmarł pół roku temu, a ja mam przyrodniego brata. Czy muszę dzielić się z bratem pieniędzmi ze sprzedaży mieszkania? Czy czeka mnie sprawa o zachowek w
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »