Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak najszybciej rozstać się z pracodawcą?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 22.06.2019

Chciałabym jak najszybciej rozstać się z pracodawcą, on ze mną również. Moja umowa jest zawarta na czas nieokreślony. Obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Między nami nie układa się współpraca, jednak nie doszło do sytuacji naruszenia prawa pracownika lub pracodawcy. Myślę, że zgodziłby się na wypłatę świadczeń, np. za niewykorzystany urlop, co do okresu wypowiedzenia to sądzę, że jeśli to możliwe, najlepiej, gdybyśmy go uniknęli. W jaki sposób sformułować ewentualne wypowiedzenie, aby jak najszybciej i najlepiej rozwiązać stosunek pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak najszybciej rozstać się z pracodawcą?

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie, iż jedyną drogą rozwiązania umowy o pracę bez zachowania 3-miesięcznego okresy wypowiedzenia jest dojście Państwa do porozumienia i rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron. Porozumienie stron daje bowiem Państwu swobodę dostosowania daty rozwiązania umowy o pracę do wspólnych potrzeb. O ile Pani chciałaby uzyskać ekwiwalent za niewykorzystany urlop Pani, winno Pani zależeć na tym, by data rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron wskazana została jak najszybciej. Pracodawca oczywiście zapewne będzie miał odmienne interesy.

 

W mojej ocenie Państwa interesy może pogodzić sytuacją, kiedy pracodawca nie wyrazi zgody na wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, jednakże wówczas uzyska Pani pisemną zgodę na podjęcie zatrudnienia u innego pracodawcy w trakcie korzystania z urlopu. Powyższe ma chronić w szczególności Pani interesy i nie zamykać Pani możliwości rozwoju, a jednocześnie uniemożliwić zarzucenie Pani naruszenia interesów pracodawcy. Proszę jednak pamiętać, że jedyną sytuacją kiedy pracodawca może „zmusić” pracownika do wykorzystana urlopu jest okres wypowiedzenia.

 

Wskazać należy jednak na treść art. 1671 Kodeksu pracy, zgodnie z którym w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551.

 

Innymi słowy tylko od pracodawcy zależy, czy udzieli Pani urlopu wypoczynkowego w trakcie wypowiedzenia, czy też nie. Jeżeli nie udzieli, wówczas będzie musiał wypłacić Pani ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - 1 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki