Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak najkorzystniej podzielić dom po rozwodzie?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 14.05.2018

Chcę wziąć rozwód, ale do podziału mamy dom. Mąż mnie spłaci w ciągu najbliższych paru lat. Jak to załatwić najkorzystniej, żeby nie płacić dodatkowych podatków? Po rozwodzie, kiedy nastąpi spłata części zobowiązań, będę musiała zapłacić 20% od darowizny? Poza tym przekroczyłam II próg podatkowy i jako osoba samotnie wychowująca dziecko muszę mieć rozwód. Czy to musi nastąpić do 1 stycznia, czy gdybym w grudniu dostała rozwód, to podatek za poprzedni rok mogę skorygować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W odpowiedzi na Pani pierwsze pytanie pragnę wskazać na treść art. 2 ust. 1 pkt. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: „przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich.”

 

W świetle powyższe otrzymanie spłaty w wyniku rozwodu, niezależnie od tego, czy nastąpi w formie pieniężnej, czy rzeczowej, nie podlega żadnemu podatkowi. Od otrzymanej spłaty nie zapłaci Pani ani podatku dochodowego, ani podatku PCC, ani podatku od darowizn.

 

W zakresie odpowiedzi na Pani drugie pytanie należy podkreślić, że aby skorzystać z rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko należy m.in. być rozwódką oraz faktycznie samotnie wychowywać dziecko. Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych nawet rozwód w trakcie roku uprawnia do rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 1 kwietnia 2011 r., IPPB4/415-157/11-2/MP). Posiadanie statusu rozwódki nawet przez jeden dzień w roku uprawnia do rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Proszę jednak pamiętać, ze rozwiązanie małżeństwa następuje z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego (21 dni od dnia orzeczenia!). Z dniem tym także ustaje wspólność majątkowa. Jeżeli zatem orzeczenie o rozwodzie zostanie wydane np. 15 grudnia 2017 r., to pod względem prawa rozwódką będzie Pani od 5 stycznia 2018 r. Taka sytuacja powoduje brak prawa do rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - V =

»Podobne materiały

Przemoc psychiczna w małżeństwie a rozwód

Jestem w związku małżeńskim od 24 lat. Mój mąż znęca się nade mną psychicznie (dawniej także i fizycznie). Sądzę, że ma on poważne zaburzenia – jego chorobliwa oszczędność powoduje nieustanne awantury. Chcę rozwodu, ale małżonek grozi, że mnie zabije, jeśli złożę pozew. Na domiar złe

 

Łączne rozpoznanie spraw przez sąd

Jak w praktyce stosuje się art. 219 K.p.c. w sprawach rozwodowych? Co będzie w sytuacji, gdy obydwie strony złożą wniosek o łączne rozpoznanie spraw, nie informując się wzajemnie? Czy można w takiej sytuacji zastosować łączne rozpoznanie?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »