.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak liczyć czas pracy przy dojazdach do klientów?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 30.08.2018

Jak liczyć czas dojazdu i powrotu z pracy oraz czas na pracę przy komputerze? Stanowisko to doradca handlowy, miejsce świadczenia pracy to 4 województwa. Umowa na pełen etat, siedziba pracodawcy to Warszawa. Praca polega na regularnym odwiedzaniu klientów w obrębie wskazanych województw (6–8 wizyt dziennie). Od kiedy liczy się czas pracy? Od wyjazdu z domu do pierwszego kontrahenta? Czy od momentu dotarcia do pierwszego kontrahenta? Jak liczyć zakończenie pracy? Od momentu ostatniej wizyty u klienta? Czy w momencie dotarcia do miejsca zamieszkania? Czy czas spędzony na pracę przy komputerze (w domu) również mogę zaliczyć do czasu pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak liczyć czas pracy przy dojazdach do klientów?

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 128 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r., poz. 108) czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

 

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 27 stycznia 2009 r. (sygn. akt II PK 140/08), stwierdził, że „»pozostawanie w dyspozycji« w rozumieniu art. 128 § 1 K.p. wymaga przebywania (fizycznej obecności) w zakładzie pracy lub innym miejscu, które w zamyśle pracodawcy jest wyznaczone (przeznaczone) do wykonywania pracy. Jeśli podróż służbowa wiąże się z fizyczną obecnością w miejscu wykonywania pracy (na określonym obszarze geograficznym), to pracownik pozostaje przez ten czas w dyspozycji pracodawcy”.

 

Zdaniem sądu nietypowa podróż służbowa, która polega na permanentnym/ciągłym przemieszczaniu się od jednego klienta do drugiego, z miejsca zamieszkania do klienta i na odwrót, co wiąże się z wykonywaniem obowiązków pracowniczych, jest niczym innym jak sposobem wykonywania pracy. Konsekwencją powyższego jest zaliczenie w całości czasu podróży do czasu pracy.

 

Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 grudnia 2008 r. (sygn. akt I PK 107/08), uznając, że czas pracy w rozumieniu art. 128 K.p. rozpoczyna się od wyjazdu z mieszkania pracownika handlowego w sytuacji, gdy pracodawca nie zorganizował dla niego żadnego miejsca, które mogłoby być traktowane jako zamiejscowa siedziba pracodawcy, a praca polegała w całości na wykonywaniu zadań w placówkach handlowych, do których pracownik dojeżdżał samochodem z zajmowanego przez siebie mieszkania; czas ten obejmuje również powrót do mieszkania po wykonaniu zasadniczego zadania pracowniczego.

 

Słowem – cały czas od wyjazdu z domu do powrotu do domu jest Pani czasem pracy. Praca w domu przy komputerze nie może być, w mojej opinii, uznana za czas pracy, odbywa się już po zakończeniu Pani dnia pracy, poza tym wówczas Pani nie pozostaje już w dyspozycji pracodawcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »