.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak korzystnie zakończyć stosunek pracy po urlopie macierzyńskim?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 12.07.2018

Jestem pracownikiem w firmie 12 lat, po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, wykorzystałam zaległy urlop za 2015 r. Byłam na rozmowie u szefowej, która powiedziała, że na moje stanowisko już nie mam powrotu i chce, żebym podpisała wypowiedzenie za porozumieniem stron bez wykonywania pracy. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Jak podpiszę, to nie mogę się zarejestrować jako bezrobotna, jak nie podpiszę, to co mi przysługuje? Jak korzystnie zakończyć stosunek pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak korzystnie zakończyć stosunek pracy po urlopie macierzyńskim?

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 1832 ustawy Kodeks pracy „pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu”.

 

Jeśli stanowisko pracy pracownika zostało w czasie jego urlopu zlikwidowane, pracodawca ma prawo po jego powrocie wręczyć mu wypowiedzenie.

 

Zgodnie z art. 362 „w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia”.

 

Przyjęcie przez pracownika wypowiedzenia nie pozbawia go prawa do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych, jeśli spełnia warunki niezbędne do jego otrzymania. Jeśli jednak pracodawca proponuje podpisanie porozumienia stron w kwestii rozwiązania stosunku pracy, to podpisanie takiego porozumienia spowoduje, że zasiłek dla bezrobotnych nie będzie Pani przysługiwał od razu.

 

Dlatego rozsądniej będzie nie podpisywać porozumienia stron i powiedzieć pracodawcy, że może Pani wręczyć wypowiedzenie. Wypowiedzenie ma także ta dodatkową zaletę, że w sytuacji, gdy pracodawca zatrudnia więcej niż 20 pracowników, powinna Pani otrzymać odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Jeśli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników – odprawa nie przysługuje.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl