Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak dysponować majątkiem po odejściu męża?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 03.02.2019

Posiadam działkę na współwłasność z mężem. Mąż odszedł. Mamy dwoje dzieci. Chciałabym postawić na tej działce jakiś mały domek. Zaznaczam, że chcę uniknąć podziału, gdyż chcę, żeby w całość pozostało to dzieciom. Mąż po podziale spienięży swoją część. Czy mogę w sten sposób (i jak) dysponować majątkiem?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego. Zgodnie bowiem z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

 

„§ 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, z późn. zm.)”.

 

Zgodnie z zasada superfiecies solo cedit – wszystko, co jest trwale związane z gruntem, stanowi własność właściciela gruntu. Oznacza to, iż dom także stanowić będzie składnik majątku wspólnego, a Pani może przysługiwać wyłącznie roszczenie o zwrot nakładów na wybudowany dom i spłatę kredytu. Niestety, aby podjąć jakiekolwiek działania związane z nieruchomością, konieczne jest dokonanie podziału majątku wspólnego. Podział może opierać się o przyznanie nieruchomości Pani za spłatą na rzecz męża. Nie zawsze musi to być podział o charakterze fizycznym.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak podzielić majątek wspólny po 2 latach od czasu rozwodu?

Mam rozwód z mężem od 2 lat. W naszym wspólnym domu został mąż, ale narobił on już długów, alimentów też mi nie płaci. Boję się, że w końcu zabiorą nam mieszkanie za jego długi. Mąż nie zgadza się na żadne moje propozycje. Co mogę zrobić?

Budowa domu na gruncie współmałżonka

Ja i mój mąż planujemy budowę domu. Małżonek dostanie od swojego ojca działkę, która będzie zapisana notarialnie tylko na niego. Obecnie posiadamy mieszkanie w bloku. W akcie notarialnym widniejemy oboje. Nieruchomość tę kupiliśmy po ślubie za pieniądze z książeczek mieszkaniowych (mojej i moich rodziców). Sprzedamy mieszkanie, a pieniądze przeznaczymy na budowę domu. Poza tym prawdopodobnie weźmiemy kredyt. Czy będę miała jakiekolwiek prawa do domu wybudowanego na działce męża? Czy w razie rozwodu zostanę z niczym?

Sprzedaż mieszkania podczas konkubinatu i przeznaczenie pieniędzy na rodzinę

Od 12 lat żyję z partnerką w konkubinacie w jej mieszkaniu (mieszkanie jest jej własnością), w którym jestem zameldowany. Mamy dwoje dzieci. W trakcie trwania naszego związku sprzedałem swoje mieszkanie, a pieniądze przeznaczyłem na nasze rodzinne potrzeby. Teraz okazało się, że partnerka chce sobie ułożyć życie z kimś innym i kazała mi opuścić mieszkanie. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy coś mi się należy, jak dochodzić swoich praw?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »