.
Mamy 13 516 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak dowiedzieć się, gdzie przebywa niepełnosprawna ciocia?

Autor: Marek Gola

Jest nas czworo rodzeństwa, po śmierci mamy została nam do opieki jej niepełnosprawna siostra, a nasza ciocia. Zrzekłem się mieszkania rodziców na rzecz jednej z sióstr w zamian za opiekę nad ojcem i ww. ciocią (umowa niepisana). Niestety wczoraj z żoną dowiedzieliśmy się, że w tajemnicy przede mną ciocię wywieźli do domu opieki gdzieś w Polskę. Nie wiemy, czy ciocia miała opiekuna prawnego i ewentualnie kto nim jest, bo nikt nam tego nie chce powiedzieć. Podjęliśmy z żoną decyzje i chcemy dać cioci dach nad głową w naszym domu i zaopiekować się nią na stałe. Co w takiej sytuacji mogę zrobić, od czego zacząć? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak dowiedzieć się, gdzie przebywa niepełnosprawna ciocia?

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności w mojej ocenie powinien Pan skierować do sądu rejonowego wydziału rodzinnego i nieletnich właściwego dla dotychczasowego miejsca zamieszkania cioci zapytanie, czy prowadzone było postępowanie o ustanowienie opiekuna prawnego (w przypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego), względnie kuratora (dla ubezwłasnowolnionego częściowo) wobec cioci. O ile takie postępowanie było prowadzone, proszę wnioskować o podanie danych ustanowionego opiekuna prawnego dla cioci. Do takiego wniosku należy dołączyć odpis skrócony aktu Pańskiego urodzenia, odpis skrócony aktu urodzenia mamy i odpis skrócony aktu urodzenia cioci. Takie dokumenty są niezbędne do uzyskania powyższej informacji. Brak aktów stanu cywilnego będzie traktowany jako nieudowodnienie pokrewieństwa z ciocią. Bez udowodnienia pokrewieństwa nie może Pan liczyć na uzyskanie jakichkolwiek informacji, bowiem z powodu ochrony danych osobowych nie będzie ona udzielona.

 

Po drugie, o ile nie dowie się Pan, kto jest opiekunem prawnym, może Pan wystosować kolejne pismo do tegoż samego sądu, w którym wskaże Pan na swoje wątpliwości co do prawidłowego sprawowania opiek nad ciocią, a także na swoją i małżonki wolę.

 

Reasumując, w pierwszej kolejności winien Pan uzyskać akty stanu cywilnego. Po ich uzyskaniu należ skierować do sądu wniosek o wskazanie, czy prowadzone było postępowanie w przedmiocie ustanowienia opiekuna prawnego, względnie kuratora dla Pana cioci, a jeżeli tak, to kto został opiekunem prawnym. Po uzyskaniu takiej informacji będzie Pan miał prawo rozpytać sąd, by zmiana miejsca zamieszkania – umieszczenie w DPS-ie – była przedmiotem postępowania sądowego i czy opiekun prawny/kurator uzyskał zgodę na umieszczenie cioci w DPS-ie.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl