Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak dowiedzieć się, gdzie przebywa niepełnosprawna ciocia?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 16.10.2019

Jest nas czworo rodzeństwa, po śmierci mamy została nam do opieki jej niepełnosprawna siostra, a nasza ciocia. Zrzekłem się mieszkania rodziców na rzecz jednej z sióstr w zamian za opiekę nad ojcem i ww. ciocią (umowa niepisana). Niestety wczoraj z żoną dowiedzieliśmy się, że w tajemnicy przede mną ciocię wywieźli do domu opieki gdzieś w Polskę. Nie wiemy, czy ciocia miała opiekuna prawnego i ewentualnie kto nim jest, bo nikt nam tego nie chce powiedzieć. Podjęliśmy z żoną decyzje i chcemy dać cioci dach nad głową w naszym domu i zaopiekować się nią na stałe. Co w takiej sytuacji mogę zrobić, od czego zacząć? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Jak dowiedzieć się, gdzie przebywa niepełnosprawna ciocia?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności w mojej ocenie powinien Pan skierować do sądu rejonowego wydziału rodzinnego i nieletnich właściwego dla dotychczasowego miejsca zamieszkania cioci zapytanie, czy prowadzone było postępowanie o ustanowienie opiekuna prawnego (w przypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego), względnie kuratora (dla ubezwłasnowolnionego częściowo) wobec cioci. O ile takie postępowanie było prowadzone, proszę wnioskować o podanie danych ustanowionego opiekuna prawnego dla cioci. Do takiego wniosku należy dołączyć odpis skrócony aktu Pańskiego urodzenia, odpis skrócony aktu urodzenia mamy i odpis skrócony aktu urodzenia cioci. Takie dokumenty są niezbędne do uzyskania powyższej informacji. Brak aktów stanu cywilnego będzie traktowany jako nieudowodnienie pokrewieństwa z ciocią. Bez udowodnienia pokrewieństwa nie może Pan liczyć na uzyskanie jakichkolwiek informacji, bowiem z powodu ochrony danych osobowych nie będzie ona udzielona.

 

Po drugie, o ile nie dowie się Pan, kto jest opiekunem prawnym, może Pan wystosować kolejne pismo do tegoż samego sądu, w którym wskaże Pan na swoje wątpliwości co do prawidłowego sprawowania opiek nad ciocią, a także na swoją i małżonki wolę.

 

Reasumując, w pierwszej kolejności winien Pan uzyskać akty stanu cywilnego. Po ich uzyskaniu należ skierować do sądu wniosek o wskazanie, czy prowadzone było postępowanie w przedmiocie ustanowienia opiekuna prawnego, względnie kuratora dla Pana cioci, a jeżeli tak, to kto został opiekunem prawnym. Po uzyskaniu takiej informacji będzie Pan miał prawo rozpytać sąd, by zmiana miejsca zamieszkania – umieszczenie w DPS-ie – była przedmiotem postępowania sądowego i czy opiekun prawny/kurator uzyskał zgodę na umieszczenie cioci w DPS-ie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - IV =

»Podobne materiały

Uregulowanie sytuacji prawnej dziecka

Od kilku miesięcy opiekuję się trzyletnim synkiem mojego kuzyna. Kuzyn i matka dziecka mieszkają w Anglii. Matka dziecka jest alkoholiczką i nigdy nie interesowała się dzieckiem, natomiast jego ojciec próbował je wychowywać, ale nie był w stanie pogodzić samotnego rodzicielstwa z pracą

Opłata za pobyt dziecka w pieczy zastępczej

Nasz piętnastoletni syn uciekł z domu i zamieszkał u swojej babci, która wystąpiła do sądu z wnioskiem o ustanowienie jej rodziną zastępczą. Po jakimś czasie się z tego wycofała, a syn wrócił do nas. Jednak przez cztery miesiące (od czerwca do września) Powiatowe Centrum Pomocy Rodz

Prawa i obowiązki ojczyma

Mój pierwszy mąż zmarł, z tego małżeństwa mam niepełnoletnią córkę. Wyszłam ponownie za mąż. Jakie prawa i obowiązki wobec pasierbicy ma ojczym? Komu w razie mojej śmierci przysługiwałoby prawo do opieki nad córką? Czy mąż może odbierać córkę z przedszkola, pytać o wy
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »