.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak dotrzeć do umowy dzierżawy ziemi?

Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 26.03.2021 • Zaktualizowane: 26.03.2021

W wyniku darowizny ze strony ojca zostałam właścicielką domu z działką orną i łąkami. W księdze wieczystej jest zapis o dożywotniej służebności mieszkania. Umowa darowizny została dokonana w 2013 r. Z uwagi na mój wyjazd za granicę i związek ojca z nową partnerką zostawiłam mu upoważnienia do zarządzania działkami i nieruchomościami oraz umowę dzierżawy gruntów, która miała być wypełniona przez jego ówczesną partnerkę. Kopii umowy nie otrzymałam do dnia dzisiejszego i nie mogę się o nią doprosić. W 2019 r. został zawarty związek małżeński między nimi. Z uwagi na podeszły wiek taty, niechęć jego pranerki do mnie i wieloletnie manipulacje z jej strony chciałabym pozyskać informację, czy jeżeli owa kobieta nie udostępni mi kopii umowy dzierżawy, to mam możliwość pozyskania informacji o tej umowie z jakiegoś innego źródła, typu KRUS? Nie chcę wywierać nacisków bezpośrednich, bowiem ilekroć proszę o dokumenty, to ona szantażuje tatę wyprowadzką, a ja nie mam możliwości powrotu w tym momencie, żeby przejąć opiekę nad nim. Na dzień dzisiejszy nie mam wglądu do dokumentów dotyczących rozliczeń, uprawy ziemi i obawiam się, że mogą być podejmowane działania z jej strony, które mogą być szkodliwe dla mnie i moich najbliższych. Będę wdzięczna za podpowiedź, czy i jak mogę pozyskać informacje dotyczące umowy, zarządzania ziemią, ewentualnych zaciągniętych zobowiązań, o których mogę nie wiedzieć.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak dotrzeć do umowy dzierżawy ziemi?

Informacje o umowie dzierżawy

Proszę pamiętać, że sytuacja z którą się Pani do nas zwróciła, nie jest najłatwiejsza. Brak jest przepisów, które zobowiązują instytucję taką jak KRUS do udzielenia informacji na temat tego, czy nieruchomość jest przedmiotem umowy dzierżawy. Co do zasady dwie instytucje, czyli właśnie KRUS i urząd gminy, powinny mieć wiadomości na temat nieruchomości, które są przedmiotem umowy dzierżawy. Pani jest właścicielem nieruchomości, a tata, jak rozumiem, posiada tylko prawo dożywotniego użytkowania nieruchomości, jednakże udzieliła mu Pani upoważnienia do zarządzania nieruchomością. Pytanie, które w tym miejscu się nasuwa, to czy pełnomocnictwo to zostało udzielone tacie notarialnie? Jeśli nie, to co do zasady tata nie ma za dużo możliwości związanych z nieruchomością, bowiem w takim przypadku zawsze powinno być udzielone pełnomocnictwo notarialne.

Wystąpienie o informację, czy nieruchomość jest przedmiotem dzierżawy

Druga sprawa, oczywiście możemy wystąpić z wnioskiem do KRUS-u oraz urzędu gminy (czasem w zależności od gminy możemy nawet zadzwonić, co nie zawsze musi się udać) o wskazanie, czy dana nieruchomość [i tutaj wskazać numer księgi wieczystej, numer ewidencyjny działki oraz swoje dane osobowe, wykazujące, iż jesteśmy właścicielem tej działki] jest przedmiotem umowy dzierżawy. W uzasadnieniu należy wskazać, że jesteśmy poza granicami kraju, udzieliliśmy niegdyś upoważnienia do zawierania umów w zakresie tej nieruchomości i na dzień dzisiejszy nie znamy faktycznego stanu tej nieruchomości. W mojej ocenie obie instytucje udzielą odpowiedzi na ten wniosek, a w przypadku braku odpowiedzi lub odmowy możemy wystąpić do SKO – ze skargą na działalność tych organów. Tutaj istotne jedynie jest to, że, jak rozumiem, to Pani podpisała te umowę dzierżawy. Umowa taka może zostać udzielona maksymalnie na 30 lat. Tutaj nie wiemy, jak było i w zasadzie to nie pozostaje nam nic innego jak skierowanie takiego pisma. Bardzo istotne jest to, aby taka umowa była zawarta, bowiem pomijając już kwestie finansowe, to zezwolenie na korzystanie z Pani gruntu jakiemuś rolnikowi bez umowy dzierżawy może skutkować kiedyś tym, że będzie on mógł wystąpić z wnioskiem o zasiedzenie takiej nieruchomości.

Odwołanie upoważnienia notarialnego

Zatem w mojej ocenie nie ma innej możliwości jak wystąpić z wnioskiem (najpierw doradzam zwykły telefon) o udzielenie tych informacji. Ponadto jeżeli to upoważnienie było notarialne, to warto jednak zastanowić się nad jego odwołaniem.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl