Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak dopisać spadkobiercę do spółki cywilnej?

Autor: Łukasz Marciniak • Opublikowane: 09.08.2017

Moi rodzice prowadzą spółkę cywilną. Jak dopisać spadkobiercę do spółki cywilnej? Czy musi to być syn, czy może być pełnoletni wnuk?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co do zasady w razie śmierci wspólnika dwuosobowej spółki cywilnej ulega ona rozwiązaniu. Jednakże sytuacja taka nie nastąpi, jeżeli w miejsce zmarłego wstąpią jego spadkobiercy. Taka możliwość wynika z art. 872 ustawy Kodeks cywilny: „można zastrzec, że spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce. W wypadku takim powinni oni wskazać spółce jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa. Dopóki to nie nastąpi, pozostali wspólnicy mogą sami podejmować wszelkie czynności w zakresie prowadzenia spraw spółki”.

 

Aby skorzystać z tej prawnej możliwości, obecni wspólnicy spółki muszą zawrzeć stosowne postanowienie w umowie spółki. Pytanie zatem, w jakiej formie została zawarta pierwotna umowa spółki: była to zwykła forma pisemna, czy akt notarialny?

 

Jeżeli była to forma pisemna, wówczas do zmiany umowy wystarczy jedynie podjęcie uchwały w przedmiocie zmiany umowy spółki. Uchwała musi być sporządzona w formie pisemnej. Powinno z niej wynikać w szczególności, że wspólnicy jednomyślnie postanawiają wprowadzić zmiany do umowy spółki poprzez dodanie zapisu w następującym brzmieniu: „W razie śmierci wspólnika spółki, jego spadkobiercy wejdą do spółki na jego miejsce”. Z dalszej części uchwały wynikać może, że pozostałe postanowienia umowy pozostają bez zmian, a uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia.

 

W przypadku umowy w formie aktu notarialnego należy udać się do notariusza, aby dokonać powyższych zmian. Powyższy zapis będzie wystarczający do zabezpieczenia istnienia spółki w przypadku śmierci jednego ze wspólników.

 

Innym rozwiązaniem jest wstąpienia nowego wspólnika do spółki, tak żeby była ona trzyosobowa. Wówczas śmierć jednego ze wspólników nie będzie powodować likwidacji spółki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + VII =

»Podobne materiały

Wejście do spółki spadkobierców zmarłych wspólników

Czy dwuosobowa spółka może dalej prowadzić działalność jeśli nastąpi śmierć obydwu wspólników, a umowa spółki miała zapis, że spadkobiercy mogą wejść w miejsce zmarłych wspólników? Czy w dwuosobowej spółce cywilnej, której wspólnicy są małżonkami, będzie można prowadzić dalej działalność, jeśli umrz

 

Wypowiedzenie udziału przez wspólnika spółki

Jestem w spółce cywilnej dwuosobowej, ale chcę wypowiedzieć udział. Jak to zrobić bez sądu? Nie jestem w konflikcie ze wspólnikiem. Czy muszę poczekać z rozwiązaniem na okres obrachunkowy?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »