.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak domagać się zapłaty wynagrodzenia?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 24.09.2020

Była zatrudniona na umowę o pracę od kwietnia 2016 r. Od lutego 2017 r. byłam na zwolnieniu związanym z ciążą, od sierpnia 2017 r. na macierzyńskim oraz wychowawczym, natomiast tak się ułożyło, że zaszłam w drugą ciążę i od lipca 2018 r. byłam na zwolnieniu, a od stycznia 2019 r. na macierzyńskim i wychowawczym. Za cały okres zatrudnienia, podczas którego jednak większość czasu byłam na zwolnieniu lub macierzyńskim. przysługiwał mi urlop wypoczynkowy, który. jak ustaliłam z pracodawcą. miał trwać od 2.01.2020 r. do 17.04.2020 r. Złożyłam również wypowiedzenie umowy o pracę z dniem 17.04.2020 r. z powodu zmiany adresu zamieszkania. W trakcie trwania urlopu wypoczynkowego pracodawca zwlekał z zapłatą wynagrodzenia, zbywając mnie i mówiąc, iż ma zablokowane konto i nie może wykonać przelewu. Podobnie było, gdy chciałam, aby mój mąż odebrał wynagrodzenie, twierdził, że mogę tylko i wyłącznie sama przyjechać i podpisać listę płac, gdy już mogłam przyjechać, to twierdził, że musi załatwić jakieś dokumenty z dotacji unijnych, które ja muszę koniecznie podpisać (choć umowa uległa już rozwiązaniu), cały czas granie na zwłokę i zbywanie. Teraz pracodawca (jak również jego małżonka) zablokował mój numer telefonu. Zastanawiam się, czy to już jest moment, aby zgłosić sprawę do sądu? Czy jeszcze próbować jakichś prób dotarcia do pracodawcy? I czy w ogóle istnieje ryzyko, że mogę jednak przegrać sprawę? Patrząc na całą sytuację, to jednak krótko byłam fizycznie w pracy i zastanawiam się, czy taki ekwiwalent za urlop rzeczywiście mi się należy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak domagać się zapłaty wynagrodzenia?

Zgłoszenie do sądu sprawy o zapłatę wynagrodzenia

Odpowiadając na Pani pytanie. uprzejmie informuję, że tak, to jest najwłaściwszy moment, aby zgłosić sprawę do sądu pracy. Ma Pani na to właściwie 3 lata od dnia, kiedy roszczenie stało się wymagalne, więc ma Pani jeszcze czas, przy czym warto złożyć pozew przed 30 września, aby ewentualny urlop za 2016 r., jeśli nie był wykorzystany, się nie przedawnił.

 

Zgodnie z art. 171 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r., poz. 1040) „w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny”.

Domaganie się wynagrodzenia za niewykorzystany urlop

Ani zwolnienie lekarskie, ani urlop macierzyński nie powodują, że pracownik nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego. Co więcej – nie musi przepracować ani jednego dnia (i na przykład całą umowę być na zwolnieniu lekarskim), by otrzymać ekwiwalent – wystarczy samo to, że pozostaje w zatrudnieniu.

 

Okres urlopu wychowawczego także w danym roku nie powoduje obniżenia wymiaru urlopu. Jeśli jednak na takim urlopie byłaby Pani cały rok kalendarzowy (bo rozpocząłby się np. w grudniu i zakończył w grudniu kolejnego roku), to nie nabyłaby Pani za ten okres prawa do urlopu. Natomiast z Pani pytania nie wynika, aby na wychowawczym przebywała Pani długo, wiec urlop wypoczynkowy przysługuje Pani za cały okres pozostawania w zatrudnieniu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl