.
Mamy 13 516 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak długo pralnia ma obowiązek przechowywać nieodebrane przez klientów rzeczy?

Pytanie dotyczy rzeczy nieodebranych przez klientów z pralni chemicznej. Jak długo pralnia ma obowiązek takie rzeczy przechowywać i co można potem z nimi zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak długo pralnia ma obowiązek przechowywać nieodebrane przez klientów rzeczy?

Przechowywanie nieodebranych rzeczy jako obowiązek przedsiębiorcy

Pozostawione w pralni chemicznej rzeczy klienta po wykonaniu usługi, których klient nie odebrał, stają się przedmiotem dorozumiano zawartej umowy przechowania. Pralnia, jako przedsiębiorca, jest zobowiązana do sprawowania nad pozostawionymi rzeczami pieczy i jej zwrotu w stanie niepogorszonym. Pralnie za to ponosi odpowiedzialność względem jej właściciela. Nie można się zwolnic z tej odpowiedzialności nawet poprzez odpowiednie zastrzeżenie w regulaminie. Oczywiście przechowywanie takiej pozostawionej rzeczy nie trwa w nieskończoność.

 

Kodeks cywilny wskazuje, że jeżeli czas przechowania nie był określony lub jeżeli przechowanie odbywało się nieodpłatnie, przedsiębiorca w każdej chwili może zażądać odebrania rzeczy. W tym celu warto skontaktować się z jej właścicielem telefonicznie, mailowo, korespondencyjnie, jeśli jest to możliwe, lub poprzez ogłoszenie.

 

Porzucenie rzeczy – kiedy do niego dochodzi?

Zgodnie z art. 180 Kodeksu cywilnego, aby można było mówić o porzuceniu rzeczy, konieczne jest nie tylko jej pozbycie się fizyczne, lecz również istnienie woli porzucenia. Ocena, czy klient zostawił rzecz przez nieuwagę, czy zdecydował się ją porzucić, jest oceną subiektywną. Pani sama nie może postanowić o tym, że rzecz została porzucona. Stąd konieczność – przed podjęciem decyzji o zutylizowaniu rzeczy lub przekazaniu ich na cele dobroczynne – próby kontaktu z właścicielem. Tak, jak wspomniałem, jeśli nie zna Pani adresu, proszę wywiesić ogłoszenie ze wskazaniem daty odbioru rzeczy.

 

Kiedy można zutylizować nieodebrane rzeczy lub przekazać je na cele charytatywne?

Jeśli przechowanie rzeczy będzie pociągało za sobą uzasadnione wydatki, może dochodzić Pani ich zwrotu. Przechowywanie rzeczy nie może być zbyt krótkie oraz na tyle długie, by wywołało negatywne skutki dla Pani. Wszystko zależy więc od woli przechowującego oraz sytuacji, w jakiej rzecz została pozostawiona. Ponadto na mocy m.in. art. 467 Kodeksu karnego można pozostawione rzeczy złożyć do depozytu sądowego. I tak, jak wspomniałem, po zrobieniu tych wszystkich czynności może Pani zutylizować rzeczy bądź przekazać ją na cele charytatywne.

 

Prezesa UOKiK wskazuje, że w pierwszej kolejności w przypadku pozostawienie rzeczy należy skierować co najmniej 1-2 wezwania do odbioru towaru, a dopiero po bezskutecznym upływie terminu sprzedawca jest uprawniony do naliczania opłat za bezumowne jego przechowywanie. Jeśli nie da się wezwać właściciela, należy dać ogłoszenie. Dopiero po upłynięciu wskazanego w nim terminu można uznać, że klient porzucił towar, a co za tym idzie – daje możliwość jego oddania bądź zutylizowania.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl