Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak długo może trwać oczekiwanie na postanowienie sądu?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 12.07.2017

Kończy się długoletnia sprawa w sądzie. Tymczasem okazało się, że sędzia poszedł na zwolnienie lekarskie i wobec tego odczytanie postanowienia odbędzie się nie wiadomo kiedy, o czym będziemy poinformowani. Jak długo może trwać takie oczekiwanie na postanowienie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak długo może trwać oczekiwanie na postanowienie sądu?

Fot. Fotolia


Być  może jest to krótka niedyspozycja sędziego, raczej tak, bo inaczej zostanie przyznany nowy sędzia, który niestety będzie musiał od nowa przesłuchać strony.

 

Zasadniczo gdy jeden sędzia nie stawi się do pracy z powodu choroby, a wyznaczone na dany dzień sprawy czekają na rozpoznanie, wówczas, zgodnie z regulaminem urzędowania sądów powszechnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 38, poz. 249 z późn. zm.), przewodniczący wydziału wyznacza do prowadzenia postępowania innego sędziego.

 

W procesie cywilnym sędziowie mogą się zmieniać. Zasada jest tylko jedna: sędzia, który wydaje wyrok, powinien być obecny na rozprawie poprzedzającej rozstrzygnięcie.

 

Tak więc – proszę się raczej cieszyć, że nie wyznaczono nowego sędziego, znaczy, że sprawa ma się ku końcowi, a tylko wydanie postanowienia zostało, w innym wypadku przydzielono by nowego sędziego, który musiałby przesłuchać strony.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus trzy =

»Podobne materiały

Odpis protokołu

Przed sądem żona wraz z siostrą zawarły ugodę: żona nie podważa testamentu ich matki (która chorowała psychicznie), ale siostra spłaca żonie połowę majątku. Szwagierka nie wywiązuje się z umowy. Co powinna zrobić żona? Czy postarać się o odpis protokołu z tamtej rozprawy i wystąpić przeciw

 

Śmierć dłużnika

Mąż zmarł kilka miesięcy temu, miał zawarty układ ratalny z ZUS, który przerwał bieg przedawnienia długów (są z lat 1999 do 2002). Co mam teraz robić po śmierci dłużnika? Płacić składki z opóźnieniem bez kontaktu z ZUS, prosić o nowe warunki, a może liczyć, że nie będę musiała spłacać długu?

 

Powołanie biegłego w postępowaniu uproszczonym

Dostałam odszkodowanie za 12 lat bezprawnego korzystania z mojej działki przez zakład energetyczny. Mimo wyroku (potwierdzonego przez sąd II instancji) linię energetyczną usunięto dopiero 4 miesiące później – w 2009 roku. Biegły wycenił koszty użytkowania tylko do końca 2008 r. Wystąpiłam

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »