.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak bronić przed licytacją komorniczą?

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 24.06.2020

Nieruchomość należąca do mojego ojca ma zostać opisana i wystawiona na licytację przez komornika. Ja, moja partnerka i mój syn (2 lata, z orzeczeniem o niepełnosprawności) zamieszkujemy w tym budynku i prowadzimy oddzielne gospodarstwo domowe. Dogadanie się z wierzycielem, którym jest siostra mojego ojca, jest niemożliwe. Czy my jako lokatorzy, osoby trzecie możemy się w jakikolwiek sposób bronić przed licytacją komorniczą? I jakie prawa albo cokolwiek nam przysługuje? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak bronić przed licytacją komorniczą?

Rozumiem, że możliwość eksmisji jest czymś bardzo trudnym i stresującym. Z jednej strony stoją Państwo na trudnej pozycji, z drugiej jednakże istnieje możliwość przynajmniej do pewnego stopnia ochrony swoich praw.

Umowa użyczenia dla osób trzecich z obecnym właścicielem budynku

Jak rozumiem, na chwilę obecną aktualny właściciel po prostu pozwala tam Państwu mieszkać, a więc w sposób dorozumiany została zawarta umowa użyczenia. Na mocy umowy użyczenia można nieodpłatnie korzystać z mieszkania / lokalu / pokoju. Jednakże z chwilą, gdy dom zostanie przysądzony nowemu właścicielowi, umowa przestanie obowiązywać. Od tej pory będą Państwo zamieszkiwać tam bez podstawy prawnej, a wiec nielegalnie. Należy więc przygotować się, że prędzej czy później czeka Państwa konieczność wyprowadzki, choć nie tak od razu. Nie można uchronić się przed koniecznością opuszczenia mieszkania, ale można to utrudniać.

Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego – odszkodowanie

Nowy właściciel (nieważne, czy to wierzyciel, czy osoba, która kupi nieruchomość) będzie musiał przeprowadzić postępowanie eksmisyjne, a więc będzie konieczne przeprowadzenie sprawy w sądzie. Postępowanie takie może trwać kilka miesięcy, może dłużej, co w dużym stopniu uzależnione jest od tego, jak długie będzie oczekiwanie na termin. Jeśli zostanie złożona apelacja od wyroku, postępowanie jeszcze się przedłuży o dodatkowe kilka miesięcy, może rok. W tym czasie w praktyce będzie można dalej tam mieszkać, jednakże należy zwrócić jeszcze uwagę na jeden fakt. Mianowicie zgodnie z art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów (zwanej dalej ustawą) osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do opróżnienia lokalu uiszczać co miesiąc odszkodowanie. Wysokość tego odszkodowania odpowiada wielkości czynszu, jaki można by uzyskać za wynajem mieszkania. Ewentualnie w przypadku uprawnienia do lokalu socjalnego wysokość odszkodowania może wynosić tyle, ile wynosiłaby wysokość opłat za lokal socjalny wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Jednakże przez ten czas zajmowania lokalu byłaby konieczność poniesienia tych kosztów, które sąd zasądzi. Nie wiadomo, jaka to będzie wysokość, jest to uzależnione od wielu elementów, ale tak czy siak powstanie taka konieczność, a jeśli nie zostanie to zapłacone dobrowolne, wszczęta zostanie egzekucja komornicza.

Postępowanie eksmisyjne wobec osób trzecich

Gdyby doszło do postępowania o opróżnienie lokalu (eksmisyjnego), konieczne i zasadne byłoby złożenie wniosku o przyznanie lokalu socjalnego. Na podstawie art. 14 ustawy w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do zajmowania lokalu socjalnego lub braku takiego uprawnienia. Sąd nie może orzec o braku prawa do lokalu socjalnego m.in. wobec kobiet w ciąży, małoletniego, osoby niepełnosprawnej oraz osoby sprawującej nad nią opiekę i wspólnie z nią mieszkającej, emeryta, osoby posiadającej status bezrobotnego. Tak wiec w opisanej przez Pana sytuacji przysługiwałoby prawo do takiego lokalu. Nie jest tajemnicą, że gminy mają problem ze wskazywaniem takiego lokalu, dlatego też czeka się na to długo. W tym czasie dalej mieszka się w poprzednio zajmowanym lokalu, jednak jak wspominałam – za ten czas należy się odszkodowanie dla właściciela lokalu.

 

Tak więc faktyczne dokonanie eksmisji często jest długotrwałe i opróżnienie lokalu nie jest łatwe, ale ą pewne dodatkowe konsekwencje, o których wspomniałam. Dlatego też należy brać ten aspekt pod uwagę. Trzeba też pamiętać, że postępowanie egzekucyjne, w tym licytacja nieruchomości, potrafią trwać długo i do tej pory aktualny właściciel dalej nim będzie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton