
Indywidualne Porady Prawne
Intercyza zabezpieczeniem przed roszczeniami spadkowymi dziecka z pierwszego małżeństwaAutor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 02.03.2011 |
Mój partner jest rozwodnikiem, z tamtego małżeństwa ma dziecko, na które łoży alimenty. Mamy zamiar się pobrać. Nasze wspólne dziecko jest już w drodze. Mam pytanie: czy rozdzielność majątkowa przed zawarciem małżeństwa zabezpieczy majątek zgromadzony przeze mnie w trakcie trwania małżeństwa przed roszczeniami spadkowymi ze strony dziecka mojego partnera z pierwszego małżeństwa w chwili naszej śmierci? Chciałabym, aby to, co wniosłam do małżeństwa, i to, co w czasie jego trwania zarobię, było dziedziczone jedynie przez moje dziecko. Czy jeśli nie zrobimy intercyzy to majątek z czasu trwania małżeństwa będzie podlegał podziałowi na wszystkie dzieci? Co będzie z mieszkaniem, które kupiłam na kredyt przed zawarciem małżeństwa, ale spłacać będę go przez okres trwania małżeństwa? Czy będzie ono brane pod uwagę jako masa spadkowa wspólna do podziału na wszystkie dzieci? |
Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Do majątku wspólnego należą w szczególności:
Czyli Pani wynagrodzenie, dochody ze środków pieniężnych (odsetki) i innych źródeł należących do Pani majątku osobistego również wejdą do majątku wspólnego.
W momencie śmierci Pani lub Pani męża dojdzie do zniesienia wspólności ustawowej i powstanie wspólność ułamkowa majątku wspólnego Pani i męża. Domniemywa się, iż udziały małżonków w majątku wspólnym są równe, co oznacza, iż w momencie śmierci jednego małżonka połowa majątku wspólnego wchodzi do masy spadkowej po zmarłym i jest dziedziczona przez spadkobierców zmarłego.
Inaczej mówiąc, jeżeli przed zawarciem małżeństwa nie zawrze Pani z przyszłym mężem umowy małżeńskiej (intercyzy), w przypadku jego śmierci połowa dochodów pochodzących z Pani majątku osobistego i Pani wynagrodzenia wejdzie do masy spadkowej po nim i jeżeli przyszły mąż nie sporządzi testamentu, będzie podlegać dziedziczeniu na zasadach ogólnych – czyli część przypadnie jego dziecku z pierwszego małżeństwa.
Zawarcie umowy o rozdzielności majątkowej pozwoli, iż po Pani śmierci, jeżeli Pani nie dokona rozrządzenia testamentem, na mocy ustawy dziedziczyć będą Pani spadkobiercy ustawowi tj. mąż (jeżeli będzie jeszcze przy życiu) i Pani dzieci.
Mieszkanie zakupione przed zawarciem małżeństwa, mimo iż zostanie spłacone z dochodów stanowiących majątek wspólny małżonków, będzie stanowiło tylko Pani własność i będzie wchodzić do Pani majątku osobistego.
Dziecko Pani męża z pierwszego małżeństwa, mimo iż mieszkanie stanowi Pani majątek osobisty, w jednej sytuacji może mieć prawa do udziału w prawie własności mieszkania. Mianowicie gdyby Pani zmarła przed mężem, a nie sporządziłaby Pani testamentu, to na mocy ustawy mieszkanie dziedziczyłby Pani mąż i Pani dzieci. W momencie śmierci Pani męża jego udział w Pani mieszkaniu odziedziczyłyby jego dzieci – w tym dziecko z pierwszego małżeństwa. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>