.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Intercyza przed ślubem

Autor: Anna Sochaj-Majewska • Opublikowane: 18.04.2013

Czy zdążę podpisać intercyzę przed ślubem, który odbędzie się za około trzy tygodnie? Jaka jest cena takiej usługi?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z treścią przepisu art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej K.r.o.) małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego rozszerzyć lub ograniczyć wspólność ustawową albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa małżeńska). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa. Innymi słowy: możliwe jest zawarcie intercyzy przed ślubem albo już po nim.

 

Jeśli małżonkowie lub narzeczeni (przyszli małżonkowie) nie chcą, aby łączył ich klasyczny ustawowy ustrój wspólności majątkowej, mają do wyboru cztery możliwości (majątkowe ustroje umowne):

 

  1. ustrój rozszerzonej wspólności majątkowej;
  2. ustrój ograniczonej wspólności majątkowej;
  3. ustrój rozdzielności majątkowej;
  4. ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków.

 

Po szczegóły dotyczące każdego z ustrojów umownych odsyłam do treści przepisów art. 47-515 K.r.o.

 

Umowa majątkowa małżeńska musi zostać sporządzona – pod rygorem nieważności dla bezpieczeństwa obrotu prawnego – w formie aktu notarialnego. Zatem konieczne jest udanie się razem z małżonką (przyszłą małżonką) do wybranej kancelarii notarialnej. Notariusz udzieli Państwu wszelkich informacji dotyczących intercyzy przedmałżeńskiej, pomoże też wybrać rozwiązanie, które najbardziej odpowiada Państwa oczekiwaniom majątkowym i finansowym związanym z zawarciem związku małżeńskiego.

 

Do ślubu pozostało 3 tygodnie, a więc niezależnie od Państwa miejsca zamieszkania (duże miasto czy mniejsza miejscowość) z pewnością zdążą Państwo umówić się na podpisanie intercyzy jeszcze przed ślubem. Proszę wcześniej skontaktować się telefonicznie z wybraną kancelarią, zapytać o możliwy termin, umówić się na wstępną konsultację (bezpłatną) celem ustalenia szczegółów umowy. Z reguły notariusze dokonują codziennie wielu czynności notarialnych, z których tylko niektóre, te bardziej skomplikowane, pochłaniają więcej czasu.

 

Jak stanowi przepis § 8 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. Nr 148, poz. 1564 ze zm.) – maksymalna stawka za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego umowę majątkową małżeńską wynosi 400 zł. Jest to stawka maksymalna, co oznacza, że notariusz może pobrać stawkę niższą, jednak w praktyce się to raczej nie zdarza. Do taksy notarialnej należy doliczyć podatek od towarów i usług (VAT) według stawki 23%. Oprócz wynagrodzenia za sporządzenie umowy majątkowej małżeńskiej notariusz pobiera także opłatę za każdą stronę wypisu aktu w kwocie 6 zł za każdą rozpoczętą stronicę (§ 12 Rozporządzenia). Ilość wydanych wypisów zależy od decyzji stron czynności, zwykle wydaje się po jednym odpisie dla każdej strony, przeciętnie akt notarialny liczy trzy strony.

 

Zwracam też uwagę na przepis art. 471 K.r.o. Zgodnie z jego z treścią „małżonek może powoływać się względem innych osób (np. wierzycieli – przyp. aut.) na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome”; dotyczy to także zniesienia wspólności ustawowej (tak również: Sąd Najwyższy – Izba Cywilna w wyroku z dnia 17 grudnia 2010 r., sygn. akt III CSK 75/10).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 + 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »