.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Inspektor BHP w firmie - zaliczenie stażu w służbie BHP

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 08.03.2019

Ukończyłam podyplomowe studia o kierunku BHP, następnie zostałam zatrudniona (na okres 1 roku) na stanowisku inspektora ds. BHP w firmie zatrudniającej PONIŻEJ 100 pracowników. Czy okres zatrudnienia zalicza się do tzw. stażu w służbie BHP i czy po tym czasie uzyskuje tytuł specjalisty ds. BHP? Czy zatrudnienia na podstawie odrębnej umowy o pracę w firmie zatrudniającej poniżej 100 pracowników jest jednoznaczne z utworzeniem służby BHP?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stosownie do Kodeksu pracy:

 

„Art. 23711. § 1.Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, zwaną dalej służbą bhp, pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Pracodawca posiadający ukończone szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp może sam wykonywać zadania tej służby, jeżeli:

 

1) zatrudnia do 10 pracowników albo

2) zatrudnia do 20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych”.

 

Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp.

 

Ustawodawca w sposób wyraźny wyróżnił dwie formy pełnienia funkcji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pierwsza jest realizowana w formie służby bhp, a druga poprzez powierzenie wykonywania zadań służby bhp. Te dwie formy realizacji obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy nie są tożsame.

 

W zakładając zatrudniających mniej niż 100 pracowników, powierza się wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Cytowany artykuł mówi o powierzeniu wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Oznacza to, że ten pracownik wykonuje zadania służby bhp, ale nie stanowi tejże służby lub odrębnej komórki organizacyjnej w zakresie BHP.

 

Uznaje się, że w przypadku pracodawców zatrudniających do 100 pracowników nie tworzy się służby bhp – nie można zatem, wykonując zadania służby bhp u takiego pracodawcy, nabyć stażu pracy w służbie bhp, o którym mowa w rozporządzeniu w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Co prawda pracowników, którym powierza się wykonywanie zadań służby bhp, zatrudnia się na stanowiskach inspektorów, starszych inspektorów, specjalistów oraz głównych specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, ale to nazewnictwo nie ma odniesienia do służby bhp, która nie istnieje u danego pracodawcy.

 

Zatem Pani jako pracownik zatrudniony na okres 1 roku na stanowisku inspektora ds. bhp w firmie zatrudniającej PONIŻEJ 100 pracowników nie zdobędzie wymaganego przepisami stażu pracy w służbie bhp. Powód jest niezwykle prosty: takiej służby nie było u tego pracodawcy.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »