Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Inna niż sądowa droga obniżenia alimentów

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 13.01.2019

Czy istnieje inna droga niż sądowa w sprawie o obniżenie alimentów? Sytuacja spowodowana jest narodzinami dziecka w drugim związku.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Inna niż sądowa droga obniżenia alimentów

Obniżenie alimentów jest sprawą dość skomplikowaną, zawsze. Bo wymaga rozważenia dwóch kwestii – potrzeb dziecka, do którego alimentowania jest się już zobowiązanym, oraz możliwości zarobkowych osoby zobowiązanej – i te zmiany zawsze są rozpatrywane.

 

Tu sprawę reguluje treść art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym „w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej stosunku alimentacyjnego”. Zmiana stosunków może prowadzić do podwyższenia lub obniżenia obowiązku alimentacyjnego.

 

Zgodnie z treścią art. 138 w razie zmiany stosunków może ulec zmianie wysokość zasądzonych alimentów. Dotyczy to zarówno zmiany potrzeb uprawionego, jak i zmiany możliwości zobowiązanego do płacenia alimentów. Dla stwierdzenia, czy nastąpiła zamiana stosunków w rozumieniu art. 138, należy brać pod uwagę, czy istniejące warunki i okoliczności – na tle sytuacji ogólnej – mają charakter trwały i dotyczą okoliczności zasadniczych i ilościowo znacznych. Przy czym należy porównać stosunki obecne z okolicznościami uprzednio istniejącymi.

 

Oceniając, czy nastąpiła zmiana tych stosunków, sąd bierze za punkt wyjścia stan istniejący w momencie ostatniego wyrokowania w sprawie o alimenty.

 

Zgodnie z utrwaloną w orzecznictwie zasadą dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami – i to zarówno wtedy, gdy żyją z nimi wspólnie, jak i wtedy, gdy żyją oddzielnie. Oznacza to, że rodzice powinni zapewnić dziecku warunki materialne odpowiadające tym, w jakich żyją sami i dzielić się z nimi nawet najskromniejszymi dochodami. Jednak zasada równej stopy życiowej nie oznacza mechanicznego podziału osiąganych przez rodziców dochodów, jej istota sprowadza się do zbliżonego z rodzicami (nie zaś wyższego) zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb dzieci przy uwzględnieniu ich wieku, stanu zdrowia, kierunku szkolenia oraz innych indywidualnych okoliczności. Reasumując, to od faktycznych możliwości zarobkowych rodziców zależeć będzie, jaką kwotę będą mogli przekazywać na utrzymanie dziecka.

 

Co prawda, sam fakt urodzenia się kolejnego dziecka nie pociąga za sobą automatycznie ustania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do pozostałych dzieci. Może on jednak wpłynąć na rozmiar istniejącego obowiązku (wysokość rat alimentacyjnych).

 

Jednak obniżyć alimenty stwierdzone wyrokiem sądowym może tylko sąd w nowym wyroku sądowym.

 

Może Pan dogadać się z matką dziecka, o ile się zgodzi na obniżenie alimentów, ale wyrok nadal pozostaje w mocy, i jak się jej odmieni – złoży za 2–3 lata do komornika o ściągnięcie należności w postaci różnicy.

 

Alimentów nie można się zrzec, więc proszę nie regulować tego inaczej jak za pomocą kolejnego wyroku sądowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 - siedem =

»Podobne materiały

Data wsteczna – czy można ją ustalić, wnosząc o wyższe alimenty?

Otrzymuję alimenty na dwóch synów od ojca dzieci, ale są one dość niskie. Chciałabym złożyć pozew o ich podwyższenie i zażądać ustalenia daty wstecznej świadczenia w nowej wysokości. Czy to jest możliwe?

Alimenty a konkubinat – czy mogę złożyć pozew?

Prowadziłam własną działalność gospodarczą, współpracując z firmą należącą do konkubenta. Po naszym rozstaniu partner rozwiązał ze mną współpracę, zostałam bez pracy. Mamy córkę, na którą ojciec płaci alimenty. Przeprowadziłam się z nią do Francji, gdzie mieszkają moi bliscy, próbuję tu ułożyć

Komu wolno przekazywać alimenty dla dziecka?

Płacę alimenty na dziecko, które przekazywałam byłemu mężowi, dopóki mieszkał z naszą córką. Obecnie córka od kilku miesięcy mieszka u babci, która ma zostać jej opiekunem. Ojciec dziecka domaga się jednak pieniędzy, które obecnie przekazuję mamie. Czy powinnam mu je wypłacić?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »