Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Informowanie rodzica o zmianach szkół a alimenty

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 19.08.2019

Moja córka podjęła naukę na studiach stacjonarnych, jednakże zaliczyła tylko jeden przedmiot na pierwszym semestrze, po czym rzuciła stacjonarne studia, nie informując mnie o tym. Następnie podjęła od nowego roku szkolnego naukę w trybie zaocznym i były to roczne policealne zawodowe przygotowujące do zawodu instruktora (płatne). Następnie w tym roku podjęła na nowo od października studia w trybie stacjonarnym. Oprócz tego dziedziczyła po zmarłej matce połowę majątku, który spłaciłem kiedy osiągnęła pełnoletność, jak również odziedziczyła w spadku polowe mieszkania wartego 200 tys. zł po zmarłej babci, dodatkowo mogła zlikwidować w wieku 21 lat książeczkę posagową, którą płaciłem córce od narodzin. Czy córka ma obowiązek informować mnie o zmianach szkół? Czy prawnie mogła pobierać alimenty przyznane przez sąd, kiedy nie kontynuowała nauki lub uczyła się zaocznie? Cy mam prawo uchylać się od płacenia świadczeń alimentacyjnych, jeśli córka jest w stanie utrzymać się z korzyści materialnych, jakie odziedziczyła po matce i babce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Córka nie miała obowiązku informowania Pana o zmianach w jej planach co do edukacji. Natomiast Pan ma prawo, łożąc na jej utrzymanie, żądać od niej informacji o realizowanej nauce i postępach w niej. Kodeks rodzinny stanowi w tym względzie:

 

„Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”.

 

a także:

 

„Art. 1441. [Uchylenie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego]

Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka”.


Mogła pobierać alimenty, bo tu inicjatywa lezy po Pana stronie, aby wystąpić do sądu o alimentację z racji majątkowej sytuacji córki, która pozwala jej spokojnie na usamodzielnienie się.

 

Nie tyle ma Pan prawo uchylać się od alimentów, ile wystąpić do sądu z pozwem o ustanie obowiązku alimentacyjnego (mogę taki pozew przygotować w ramach kontynuacji). Proszę pamiętać, podkreślam – to sąd ma o tym zdecydować i konieczne jest złożenie do sądu pisma, po czym sąd wyda wyrok. Niech więc nie zaprzestaje Pan opłacenia alimentów aż do wyroku. Proponuję jednak przy każdym przelewie robić adnotację – „alimenty za miesiąc …, po warunkiem, że są one należne”. Alimenty płacone warunkowo można będzie odzyskać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + 1 =

»Podobne materiały

Pieniądze z funduszu alimentacyjnego po śmierci zobowiązanego

Mój ojciec miał zasądzone alimenty na moją rzecz, ale ich nie płacił. Zmarł trzy lata temu. Czy mogłabym otrzymywać alimenty z funduszu alimentacyjnego?

 

Data wsteczna – czy można ją ustalić, wnosząc o wyższe alimenty?

Otrzymuję alimenty na dwóch synów od ojca dzieci, ale są one dość niskie. Chciałabym złożyć pozew o ich podwyższenie i zażądać ustalenia daty wstecznej świadczenia w nowej wysokości. Czy to jest możliwe?

 

Alimenty a konkubinat – czy mogę złożyć pozew?

Prowadziłam własną działalność gospodarczą, współpracując z firmą należącą do konkubenta. Po naszym rozstaniu partner rozwiązał ze mną współpracę, zostałam bez pracy. Mamy córkę, na którą ojciec płaci alimenty. Przeprowadziłam się z nią do Francji, gdzie mieszkają moi bliscy, próbuję tu ułożyć

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »