Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Informacja o upadłości spółki

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 16.05.2013

W przypadku gdy spółka zagrożona jest upadłością, dla jej wierzycieli istotna jest aktualna informacja o tym, kiedy upadłość zostanie ogłoszona. Informację taką można uzyskać na klika sposobów.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Czym jest postępowanie upadłościowe?

 

Postępowanie upadłościowe wszczynane jest wobec dłużników, którzy stali się niewypłacalni, czyli nie są w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Postępowanie ma na celu wspólne dochodzenia roszczeń przez wierzycieli. Zasady jego prowadzenia określa Prawo upadłościowe*. Aby móc dochodzić roszczeń w postępowaniu upadłościowym, wierzyciel musi zgłosić swoją wierzytelność do sądu, który prowadzi to postępowanie. Dlatego tak istotne jest posiadanie informacji o ogłoszeniu upadłości.

 

Podmioty wobec których prowadzone jest postępowanie upadłościowe

 

Podmiotami, w stosunku do których prowadzone jest postępowanie upadłościowe, mogą być w szczególności przedsiębiorcy. Upadłymi mogą więc być spółki prawa handlowego, ale nie może nim być spółka cywilna, która przedsiębiorcą nie jest (w przypadku spółek cywilnych upadłość może być jednak ogłoszona w stosunku do każdego ze wspólników).

 

Zawiadomienie przez syndyka

 

O ogłoszeniu upadłości każdy z wierzycieli powinien być co do zasady zawiadomiony przez syndyka. Jednak stanie się tak jedynie w przypadku, gdy może on ustalić adres wierzyciela na podstawie ksiąg dłużnika lub komornika ogólnej właściwości upadłego.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Gdzie znaleźć informacje o ogłoszeniu upadłości spółki?

 

Jeżeli wierzyciel nie został zawiadomiony o upadłości przez syndyka, nie oznacza to jeszcze, że nie może w żaden sposób uzyskać informacji o jej ogłoszeniu. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości publikowane jest bowiem w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, który dostępny jest w formie elektronicznej w Internecie. Publikacja tego postanowienia następuje również w dzienniku o zasięgu lokalnym, chociaż znalezienie jej w taki sposób może być utrudnione.

 

Ponadto wpis o ogłoszeniu upadłości powinien znaleźć się także w Krajowym Rejestrze Sądowym. Obowiązek dokonania takiego wpisu ma syndyk masy upadłościowej. Dostęp do Krajowego Rejestru Sądowego można uzyskać odwiedzając strony Ministerstwa Sprawiedliwości, bądź też w wydziałach gospodarczych Krajowego Rejestru Sądowego sądów rejonowych.

 

W przypadku gdy postanowienie o upadłości nie zostało wydane przez sąd, ponieważ majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, informację o tym wierzyciel może znaleźć w rejestrze dłużników niewypłacalnych KRS.

 

 

 

 


* Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2012 r. poz. 1112, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 16.05.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Podstawy ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy

Artykuł omawia warunki dla skutecznego złożenia wniosku o upadłość przedsiębiorcy oraz ogłoszenia tej upadłości przez sąd. Wiedza niezbędna każdemu przedsiębiorcy.

Przebieg procesu likwidacji spółki z o.o.

Artykuł omawia czynności, jakie należy wykonać w celu likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych

Rejestr dłużników niewypłacalnych, obok biur informacji gospodarczej, jest jednym z instrumentów, który może służyć wierzycielom w wyegzekwowaniu zaległych zobowiązań. Wpis do tego rejestru następuje z urzędu lub na wniosek wierzyciela.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »