
Indywidualne Porady Prawne
Informacja o upadłości spółkiAutor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 16.05.2013 |
W przypadku gdy spółka zagrożona jest upadłością, dla jej wierzycieli istotna jest aktualna informacja o tym, kiedy upadłość zostanie ogłoszona. Informację taką można uzyskać na klika sposobów. |
|
Czym jest postępowanie upadłościowe?
Postępowanie upadłościowe wszczynane jest wobec dłużników, którzy stali się niewypłacalni, czyli nie są w stanie wykonywać swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Postępowanie ma na celu wspólne dochodzenia roszczeń przez wierzycieli. Zasady jego prowadzenia określa Prawo upadłościowe*. Aby móc dochodzić roszczeń w postępowaniu upadłościowym, wierzyciel musi zgłosić swoją wierzytelność do sądu, który prowadzi to postępowanie. Dlatego tak istotne jest posiadanie informacji o ogłoszeniu upadłości.
Podmioty wobec których prowadzone jest postępowanie upadłościowe
Podmiotami, w stosunku do których prowadzone jest postępowanie upadłościowe, mogą być w szczególności przedsiębiorcy. Upadłymi mogą więc być spółki prawa handlowego, ale nie może nim być spółka cywilna, która przedsiębiorcą nie jest (w przypadku spółek cywilnych upadłość może być jednak ogłoszona w stosunku do każdego ze wspólników).
Zawiadomienie przez syndyka
O ogłoszeniu upadłości każdy z wierzycieli powinien być co do zasady zawiadomiony przez syndyka. Jednak stanie się tak jedynie w przypadku, gdy może on ustalić adres wierzyciela na podstawie ksiąg dłużnika lub komornika ogólnej właściwości upadłego.
Gdzie znaleźć informacje o ogłoszeniu upadłości spółki?
Jeżeli wierzyciel nie został zawiadomiony o upadłości przez syndyka, nie oznacza to jeszcze, że nie może w żaden sposób uzyskać informacji o jej ogłoszeniu. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości publikowane jest bowiem w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, który dostępny jest w formie elektronicznej w Internecie. Publikacja tego postanowienia następuje również w dzienniku o zasięgu lokalnym, chociaż znalezienie jej w taki sposób może być utrudnione.
Ponadto wpis o ogłoszeniu upadłości powinien znaleźć się także w Krajowym Rejestrze Sądowym. Obowiązek dokonania takiego wpisu ma syndyk masy upadłościowej. Dostęp do Krajowego Rejestru Sądowego można uzyskać odwiedzając strony Ministerstwa Sprawiedliwości, bądź też w wydziałach gospodarczych Krajowego Rejestru Sądowego sądów rejonowych.
W przypadku gdy postanowienie o upadłości nie zostało wydane przez sąd, ponieważ majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, informację o tym wierzyciel może znaleźć w rejestrze dłużników niewypłacalnych KRS.
* Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2012 r. poz. 1112, z późn. zm.) Stan prawny obowiązujący na dzień 16.05.2013 Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>