Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Informacja dla urzędu skarbowego o stałym pobycie poza UE

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 12.11.2014

Prawie dwa lata temu wyjechałem na stałe do Australii i pracuję w jednym z krajów na Pacyfiku. Mam stały pobyt w Australii. Przed wyjazdem sprzedałem mieszkanie i wymeldowałem się. Nie mam żadnego meldunku w Polsce ani w UE. Czy powinienem ten fakt jakoś uregulować z urzędem skarbowym i zabezpieczyć się na wypadek jakichkolwiek kłopotów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Tak. Winien Pan złożyć formularz ZAP-3 tj. zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem, w którym wskaże Pan nowy (aktualny) adres zamieszkania poza Polską. Niestety w formularzu tym nie można wskazać daty historycznej zmiany miejsca zamieszkania, taką możliwość dawał poprzednio obowiązujący NIP-3, a w Pana przypadku wskazanie tej daty sprzed 2 lat jest niezmiernie istotne, bowiem jak się domyślam zmienił Pan miejsce zamieszkania dla celów podatkowych i nie płaci podatku w Polsce. Jeśli nie wskaże Pan tej historycznej daty, organowi podatkowemu może przyjść do głowy, by opodatkować Pana dochody uzyskane za granicą, aż do dnia złożenia ZAP-3. By tego uniknąć wskazanie daty historycznej jest konieczne, tu urzędy skarbowe informują, że należy złożyć ZAP-3 wraz z krótkimi wyjaśnieniami tj. pismem gdzie wskazuje Pan, kiedy zmienił miejsce zamieszkania.

 

Proszę pamiętać również, że popełnił Pan prawdopodobnie wykroczenie skarbowe, albowiem zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym art. 81 § 1 pkt 1 m.in. każdy, który wbrew obowiązkowi nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych albo też podaje w nim dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub niepełne podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Szczęśliwie na mocy art. 51 § 1 i § 2 K.k.s. karalność wykroczenia skarbowego ustaje co do zasady, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; a jeżeli w tym rocznym okresie wszczęto postępowanie przeciwko Panu jako sprawcy, karalność popełnionego wykroczenia skarbowego ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu. Wszczęcie takiego postępowania w przypadku osoby fizycznej nie zdarza się jednak często, więc na ogół po upływie roku można złożyć zaległy ZAP-3 bez jakichkolwiek konsekwencji. Od tych konsekwencji, gdyby termin karalności nie upłynął, można się uwolnić, składając wraz z ZAP-3 i pismem wyjaśniającym tzw. czynny żal.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - cztery =

»Podobne materiały

Niezłożenie NIP-3 w terminie

Na początku 2011 r. wyjechałam wraz z mężem do pracy za granicę. Kilka miesięcy później zostaliśmy wymeldowani na własny wniosek z powodu stałego przebywania za granicą. Problem w tym, że nie złożyliśmy NIP-3 w terminie. Po prostu nie wiedzieliśmy, że trzeba złożyć taki formularz. Co robić? &n

 

Czy można uniknąć kary za nieuaktualnienie danych w urzędzie skarbowym?

Od dwóch lat mieszkam i pracuję w Warszawie. Do lipca 2008 r. byłam zameldowana w miejscowości podstołecznej. Od lipca 2008 r. jestem już zameldowana w stolicy. W marcu 2009 r. wymieniłam dowód osobisty, w którym mam już nowy adres zamieszkania (zameldowania). Jednakże w wyniku przeoczenia nie zmien

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »