Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Informacja dla urzędu skarbowego o stałym pobycie poza UE

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 12.11.2014

Prawie dwa lata temu wyjechałem na stałe do Australii i pracuję w jednym z krajów na Pacyfiku. Mam stały pobyt w Australii. Przed wyjazdem sprzedałem mieszkanie i wymeldowałem się. Nie mam żadnego meldunku w Polsce ani w UE. Czy powinienem ten fakt jakoś uregulować z urzędem skarbowym i zabezpieczyć się na wypadek jakichkolwiek kłopotów?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Tak. Winien Pan złożyć formularz ZAP-3 tj. zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem, w którym wskaże Pan nowy (aktualny) adres zamieszkania poza Polską. Niestety w formularzu tym nie można wskazać daty historycznej zmiany miejsca zamieszkania, taką możliwość dawał poprzednio obowiązujący NIP-3, a w Pana przypadku wskazanie tej daty sprzed 2 lat jest niezmiernie istotne, bowiem jak się domyślam zmienił Pan miejsce zamieszkania dla celów podatkowych i nie płaci podatku w Polsce. Jeśli nie wskaże Pan tej historycznej daty, organowi podatkowemu może przyjść do głowy, by opodatkować Pana dochody uzyskane za granicą, aż do dnia złożenia ZAP-3. By tego uniknąć wskazanie daty historycznej jest konieczne, tu urzędy skarbowe informują, że należy złożyć ZAP-3 wraz z krótkimi wyjaśnieniami tj. pismem gdzie wskazuje Pan, kiedy zmienił miejsce zamieszkania.

 

Proszę pamiętać również, że popełnił Pan prawdopodobnie wykroczenie skarbowe, albowiem zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym art. 81 § 1 pkt 1 m.in. każdy, który wbrew obowiązkowi nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych albo też podaje w nim dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub niepełne podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Szczęśliwie na mocy art. 51 § 1 i § 2 K.k.s. karalność wykroczenia skarbowego ustaje co do zasady, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; a jeżeli w tym rocznym okresie wszczęto postępowanie przeciwko Panu jako sprawcy, karalność popełnionego wykroczenia skarbowego ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu. Wszczęcie takiego postępowania w przypadku osoby fizycznej nie zdarza się jednak często, więc na ogół po upływie roku można złożyć zaległy ZAP-3 bez jakichkolwiek konsekwencji. Od tych konsekwencji, gdyby termin karalności nie upłynął, można się uwolnić, składając wraz z ZAP-3 i pismem wyjaśniającym tzw. czynny żal.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

NIP-3 – jego niezłożenie powodem problemów z urzędem skarbowym

Wraz z żoną mieszkamy w UK od 2002 r. na stałe. Ślub wzięliśmy w 2004 r., potem kupiliśmy mieszkanie w Polsce (z oszczędności, zarobków i pieniędzy z wesela). Nie wypełnialiśmy żadnych PIT-ów. Teraz urząd skarbowy prosi nas o udowodnienie, skąd mieliśmy środki na zakup mieszkania. Jeśli wykażemy, że jesteśmy angielskimi rezydentami, to sprawa zostanie zamknięta?

Niezłożenie NIP-3 w terminie

Na początku 2011 r. wyjechałam wraz z mężem do pracy za granicę. Kilka miesięcy później zostaliśmy wymeldowani na własny wniosek z powodu stałego przebywania za granicą. Problem w tym, że nie złożyliśmy NIP-3 w terminie. Po prostu nie wiedzieliśmy, że trzeba złożyć taki formularz. Co robić?

 

Czy można uniknąć kary za nieuaktualnienie danych w urzędzie skarbowym?

Od dwóch lat mieszkam i pracuję w Warszawie. Do lipca 2008 r. byłam zameldowana w miejscowości podstołecznej. Od lipca 2008 r. jestem już zameldowana w stolicy. W marcu 2009 r. wymieniłam dowód osobisty, w którym mam już nowy adres zamieszkania (zameldowania). Jednakże w wyniku przeoczenia nie zmieniłam Urzędu Skarbowego. Rozliczenie za rok podatkowy 2008 złożyłam jeszcze w „starym” urzędzie. Chciałabym teraz zmienić urząd skarbowy na warszawski, jednakże nie wiem, jak to zrobić, aby uniknąć odpowiedzialności karnej za brak aktualizacji danych: Czy powinnam więc złożyć NIP 3 do nowego urzędu ze wskazaniem adresu zamieszkania od lipca 2008 r. i wraz z nim pismo zawierające czynny żal? I czy wtedy poniosę jakieś konsekwencje związane ze złożeniem PIT-u za rok 2008 w „starym” urzędzie? Czy lepiej złożyć NIP 3 podając datę zamieszkania od np. marca 2009 r. (w tym bowiem czasie wymieniałam dowód osobisty)?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »