Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zamykanie przez policję imprez w mieście turystycznym po godzinie 22

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 27.07.2018

W chwili obecnej policja (po telefonie obywatela) zamyka mi imprezę po godzinie 22. Czy istnieje możliwość, aby rada miasta, burmistrz czy inna lokalna instancja mogły spowodować, aby w mieście turystycznym (Kazimierz Dolny) imprezy mogły się odbywać po 22 choćby w określone dni tygodnia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zamykanie przez policję imprez w mieście turystycznym po godzinie 22

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności zasadne jest zwrócenie się przez Pana do Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym z wnioskiem o wskazanie, w jakich godzinach w Kazimierzu Dolnym obowiązuje cisza nocna. Jednocześnie Pan oraz pozostali restauratorzy w Kazimierzu Dolnym winni tworzyć oddolną inicjatywę, której celem będzie zebranie podpisów pod wnioskiem kierowanym do rady miasta Kazimierza Dolnego o skrócenie godzin ciszy nocnej.

 

Ostatnimi czasu można zaobserwować, że coraz więcej miast wprowadza tego rodzaju uchwały, skracając godziny ciszy nocnej bądź w skrajnych przypadkach ograniczając to do określonego terytorium miasta, znosząc je całkowicie. Kompetencje w tym zakresie należą do rady miasta, która ma prawo podjąć uchwałę o zmianie godzin ciszy nocnej bądź o jej zniesienie co do określonego terytorium.

 

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że tego rodzaju uchwały zapadają co do zasady po wielu miesiącach lub tygodniach pertraktacji. Za takim pomysłem przemawia na pewno turystyczny charakter Kazimierza Dolnego. Bezspornym jest jednak to, że winien Pan współdziałać z właścicielami innych lokali, bowiem tylko solidarny wniosek Państwa, poparty np. podpisanymi turystów, zwiększy Państwa szanse na wyznaczenie innych godzin ciszy nocnej aniżeli dotychczas.

 

Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Uchwały rady gminy zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej.

 

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - 0 =

»Podobne materiały

Czy zastępca wójta może zostać prezesem stowarzyszenia?

Czy zastępca wójta może zostać prezesem stowarzyszenia lokalnego? Stowarzyszenie to, zgodnie ze statutem i KRS, może prowadzić działalność gospodarczą (z której dochód może być przeznaczony tylko na działalność statutową), ale jeszcze jej nie podjęło. Prezes pełni swoją funkcję nieodpłatnie. 

 

Wyprowadzanie psów – przepisy

Mieszkam na zamkniętym osiedlu. Niedawno na trawnikach pojawiły się tabliczki zakazujące wyprowadzania psów. Administracja osiedla wywiesza też informacje, że psy na osiedlu mają być wyprowadzane na smyczy (zgodnie z uchwałą Rady Miasta, którą załączam). Czy te regulacje są zgodne z przepisami prawa

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »