Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Import towarów z USA

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.12.2009

Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Mam sklep z ozdobami i elementami do ich wyrobu. Chciałabym te elementy kupować także w Stanach Zjednoczonych. Czy żeby kupować w takiej zagranicznej hurtowni towar i sprzedawać go u nas w Polsce muszę posiadać europejski NIP? Na tym nie koniec: Orientuję się, że będę musiała zapłacić jakieś cło i VAT, w internecie czytałam, że jest tak w sytuacji, kiedy zakup będzie wynosił powyżej 150 dolarów. Czy to prawda? Czy może cło i podatek muszę zapłacić od jakiejkolwiek kwoty? Kiedy już kupię towary i zapłacę wszystkie opłaty, czy muszę jeszcze dopełnić jakichś formalności u nas w Polsce? Jeśli chodzi o faktury, to jak się je rozlicza? Podejrzewam, że w USA jest inny podatek niż u nas, co z różnicami w tych podatkach? Jak to powinnam ująć w rozliczeniach? Poza tym faktury na pewno nie będą po polsku, czy muszę je tłumaczyć, a jeśli tak to czy wystarczy, że sama zrobię tłumaczenie?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów podstawą zapisów w księdze są, co do zasady, dowody księgowe, którymi są faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej „fakturami”, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.

 

Dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim. Treść dowodu musi być pełna i zrozumiała; dopuszczalne jest stosowanie skrótów ogólnie przyjętych. Jeżeli w dowodzie podane jest wartościowe określenie operacji gospodarczej tylko w walucie obcej, podatnik posiadający ten dowód jest obowiązany przeliczyć walutę obcą na złote, po obowiązującym w dniu dokonania operacji kursie, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym. Wynik przeliczenia należy zamieścić w wolnych polach dowodu lub w załączniku do dowodu sporządzonego w walucie obcej.

 

Podatnicy zakupy towarów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki ujmują w podatkowej księdze przychodów i rozchodów na podstawie dokumentu celnego, faktura sprzedawcy pełni zazwyczaj rolę uzupełniającą. Gdy zamawia Pani towar z USA, ktoś go Pani dostarcza, zgłoszenia celnego dokonuje firma kurierska. Dokumentem celnym dokumentującym import towarów z USA może być deklaracja celna np. CN23/SAD.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Odnośnie należności: Zapłaci Pani należne cło, wynikające bezpośrednio z kodu celnego towaru. Technicznie na ogół wygląda to tak, ze spedytor wystawia notę obciążeniową. Mniejsze przesyłki, które np. można odebrać na poczcie, czasem opłacane zostają tam zgodnie z dokumentacją.

 

W przypadku podatku VAT, podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy. Ta podstawa obejmuje, o ile elementy takie nie zostały do niej włączone: prowizję, opakowania, transport i koszty ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju. Przez pierwsze miejsce przeznaczenia rozumie się miejsce wymienione w dokumencie przewozowym lub innym dokumencie, na podstawie którego towary są importowane.

 

W związku ze stosowaniem od dnia 1 grudnia 2008 r. przepisów rozporządzenia Rady (WE) nr 274/2008 zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 918/83 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych podwyższeniu z 22 EUR do 150 EUR podlega kwota, do równowartości której stosuje się zwolnienie z należności celnych przywozowych przesyłek zawierających towary o niewielkiej wartości wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się we Wspólnocie.

 

Zwolnienia, o którym mowa, nie stosuje się do:

 

  1. napojów alkoholowych;
  2. perfum i wód toaletowych;
  3. tytoniu lub wyrobów tytoniowych.

 

Zgodnie z art. 51 ust 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro. Zwolnienia tego nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego oraz nie stosuje go do:

 

  1. napojów alkoholowych;
  2. tytoniu i wyrobów tytoniowych;
  3. perfum i wód toaletowych.

 

Europejski numer identyfikacyjny konieczny jest do WDT i WNT nie do importu. Tłumaczenia może Pani dokonać sama, w razie wątpliwości, w przypadku kontroli, organ może zażądać tłumaczenia przysięgłego.

 

Z należnościami celnymi sprawa wygląda tak, że wartość 150 euro do zwolnienia celnego ma zastosowanie, zgodnie z wykładnią wspólnotowych przepisów dokonywana przez krajowe organy celne, tylko do przesyłek niezwiązanych z działalnością.

 

Konsultacja z organem celnym, po ostatnich zmianach przepisów, wykazała, że przykładowo dla przesyłki związanej z działalnością o wartości 100 euro zapłaci Pani cło zgodne z taryfą celną, co zależy od kodów towaru, oraz podatek VAT. Wynikać to będzie z dokumentów celnych.

 

W przypadku importu towarów przeliczenia na złote dokonuje się zgodnie z przepisami celnymi, kurs będzie widoczny np. na dokumencie SAD w polu 23, podatek VAT wyrażony zostanie w złotych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek VAT od importowanych leków

Importuję lek z zagranicy (spoza UE) dla chorego brata. Nie ma go na polskim rynku ani żadnego jego odpowiednika. Zmuszony jestem płacić VAT na poczcie. Czy jest sposób na niepłacenie podatku? Jeśli nie, to czy mogę odliczyć go od swoich przychodów?

Zakupy w USA a sprzedaż towarów w Polsce

Od dawna mieszkam w USA. Od kilku lat robię zakupy w USA i dokonuję sprzedaży tych towarów w Polsce, na Allegro. Pieniądze od klientów wpływały na konto kuzynki, która użycza mi rachunku nieodpłatnie. Ktoś doniósł na to do urzędu skarbowego. Czy kuzynka będzie miała teraz jakieś problemy podatkowe lub inne? Jak ich uniknąć?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »