Mamy 8159 opinii naszych Klientów
Baner RODO
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zabezpieczeniami zdrowotnymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ile wynosi składka?

Są różne rodzaje składek np. składka zdrowotna to obowiązkowy wydatek każdego ubezpieczonego. Zastanawiasz się ile wynosi składka?

 

Mieszkam obecnie we Włoszech. Ja pracuję, a mój partner od kilku miesięcy nie ma pracy. Nie jest zarejestrowany w Polsce jako bezrobotny, dlatego chciałabym opłacać mu polską składkę emerytalną i ubezpieczenie zdrowotne we Włoszech. Czy jest taka możliwość i jak to załatwić? Czy składka emerytalna obejmuje też w Polsce ubezpieczenie zdrowotne (można iść za darmo do lekarza)? Ile wynosi składka?

  W okresie do 31 sierpnia 2009 r. włącznie osoby, które zamierzały kontynuować ubezpieczenie emerytalne i rentowe, zgłaszały wniosek o objęcie tymi ubezpieczeniami w terminie 30 dni od ustania obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Po zmianie przepisów art. 10 i art. 7 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. od dnia 1 września 2009 r., wniosek o kontynuowanie ubezpieczeń wnioskodawca może złożyć w wybranym przez siebie terminie. Przepisy znowelizowane umożliwiają bowiem kontynuowanie dobrowolne ubezpieczenia emerytalnego i rentowego po ich ustaniu i zapewniają ciągłość ubezpieczeń tym osobom, które utraciły dotychczasowy tytuł do ubezpieczeń oraz nie mają innych tytułów do objęcia ubezpieczeniem.

Osoby kontynuujące ubezpieczenie emerytalne i rentowe w ramach dobrowolnego ubezpieczenia podlegają tym ubezpieczeniom od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony do ZUS-u.

Ile wynosi składka? Wysokość składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w ramach tzw. ubezpieczenia dobrowolnego wynosi:

  1. na ubezpieczenie emerytalne – 19,52% podstawy wymiaru,
  2. na ubezpieczenia rentowe – 6% podstawy wymiaru,
  3. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe stanowi zadeklarowana kwota – nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, w 2010 r. wynosi ona 1317 zł.
    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

 Mój tata miał działalność gospodarczą od 1996 do 2009 r. Już wtedy był na emeryturze. Tata nie płacił składek zdrowotnych, bo był pewny, że jako emeryt nie musi tego robić. Z urzędem skarbowym rozliczał się na podstawie PIT-28. Nikt nigdy nie dopominał się o składkę zdrowotną. Teraz tata dostał pismo wzywające do zapłaty składek. Co zrobić? Jak uniknąć płacenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne? Chce się upewnić, ile wynosi składka?

Niestety nie mam dla Pani dobrej wiadomości. W przypadku polskiego systemu prawnego reguła, iż nieznajomość prawa szkodzi, jest w pełni realizowana. System ubezpieczeń zdrowotnych skonstruowany jest tak, że każdy zobowiązany jest do opłacania składek z każdego tytułu, który nakłada obowiązek podlegania ubezpieczeniu. Przedsiębiorca, który podejmuje swoją działalność, winien zorientować się we wszystkich swoich obowiązkach, jakie nakłada na niego prawo.

(...) Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla osób pobierających emerytury i renty „jest kwota emerytury, renty pomniejszona o kwotę spłaty nadpłaty świadczenia, z wyłączeniem dodatków, zasiłków, świadczeń pieniężnych i ryczałtu energetycznego, ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla oraz deputatu węglowego albo kwota uposażenia pobieranego w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego, kwota uposażenia pobieranego po zwolnieniu ze służby lub świadczenia pieniężnego o takim samym charakterze” (art. 81 ust. 8 pkt 2 ww. ustawy).

Wspomniana przeze mnie ustawa wyraźnie stanowi, że w przypadku gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie.

Zatem obowiązek Pani taty wyraźnie wynika z brzmienia przepisów, które dotyczą obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Wprawdzie są tu pewne wyjątki, jednak z Pani pytania nie wynika, czy okoliczności, o których mowa niżej, miały miejsce w tym akurat przypadku.

„Art. 82. (…) 8. Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę, której świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, od tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c [czyli z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej – przyp. aut.], w przypadku gdy osoba ta:

1) uzyskuje dodatkowe przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub
2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej”.

Oczywiście te dane muszą być zgłaszane do organu, który jest odpowiedzialny za pobór składki, czyli do ZUS-u. Jeśli Pani tata w ogóle nie był zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, to ZUS po dotarciu do informacji, że tata miał taki obowiązek, naliczył składki zgodnie z ogólnymi regułami.    Przeczytaj pełną treść

 

 Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, opłacam preferencyjne składki ZUS oraz składkę na ubezpieczenie chorobowe. W ubiegłym roku z końcem lipca zawiesiłam działalność, ale później dowiedziałam się, że jestem w ciąży, więc po 3-miesięcznej przerwie (czyli od 1 listopada ub. r.) odwiesiłam działalność. Preferencyjne składki ZUS mogę wpłacać do końca marca 2011 r., od kwietnia obowiązuje mnie już pełna stawka. Termin porodu mam wyznaczony na 20 lipca 2011 r. Niestety, dowiedziałam się, że jeśli nawet będę płaciła od kwietnia pełny ZUS, to i tak otrzymam niewielki zasiłek macierzyński. Może jest jakieś rozwiązanie, aby otrzymać maksymalny zasiłek macierzyński. Moje drugie pytanie: Ile wynosi składka? Czy w moim przypadku jest mniejsza? Proszę o podpowiedź.

(...) W związku z przywołanym orzeczeniem pojawiły się głosy, jak choćby ten zawarty w artykule zamieszczonym na łamach „Gazety Prawnej” (z 23 kwietnia 2010 r.), że ustawodawca powinien pomyśleć o nowelizacji przepisów ubezpieczeniowych, głównie mając na uwadze wręcz sztuczne tylko zwiększanie wysokości składek do wysokości maksymalnej przez kobiety w ciąży, tylko i wyłącznie w celu otrzymania wyższego zasiłku chorobowego, a następnie obniżanie tych wysokości nawet do minimum.

Reasumując, wskazane w odpowiedzi orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczy tylko i wyłącznie kwestii sztucznego podwyższania (nawet do maksimum) wysokości podstawy wymiaru składek przez kobiety prowadzące działalność gospodarczą i będące w ciąży, a następnie po urodzeniu dziecka obniżania tej podstawy do minimum.

Podkreślam, że jest to zgodne z obecnie obowiązującymi przepisami ubezpieczeniowymi, a ZUS nie posiada żadnych instrumentów prawnych do kwestionowania powyższego, a tym bardziej do występowania na drogę postępowania sądowego. Tylko i wyłącznie zmiana przez ustawodawcę przepisów prawnych mogłaby sytuację zmienić lub ograniczyć nadużycia polegające na sztucznym podwyższaniu składek w okresie ciąży.

Powyższe oznacza, że podwyższenie składki do kwoty maksymalnej i opłacenie jej wysokości w okresie jednego miesiąca przed porodem spowoduje wprawdzie nabycie uprawnień do podwyższonego zasiłku macierzyńskiego, ale podwyższenie to należy oceniać w oparciu o sytuację każdej osoby ubezpieczonej.

Przynajmniej jedna taka maksymalna składka musi być opłacona przed porodem.

Podkreślam, że w okresie zasiłku macierzyńskiego nie opłaca Pani składek na rzecz ZUS. Po zakończeniu okresu zasiłku macierzyńskiego (20 tygodni plus 2 tygodnie dodatkowego zasiłku) należy ponownie obniżyć składkę do minimalnej.

Zasiłek macierzyński wynosi 100% przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru.

Pod uwagę brany jest więc przychód ostatni, ale składka musi być za ten okres opłacona.

Do ustalenia podstawy wymiaru dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą przyjmuje się przychód stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne.

Reasumując, obecne przepisy prawa zezwalają na dobrowolne podwyższanie składki, w każdym okresie oraz dobrowolne obniżanie wysokości składki, co potwierdza orzecznictwo sądowe.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zabezpieczeniami zdrowotnymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Wielokrotna składka na ubezpieczenie zdrowotne - ile wynosi składka?
Jestem zatrudniona na pełny etat na czas nieokreślony, oprócz tego jestem udziałowcem w dwóch spółkach, z czego płacę dwie składki zdrowotne. Teraz zgłosiłam jednoosobową działalność na terenie Słowacji – wynajem nieruchomości. Aby nie płacić składek ubezpieczeniowych na Słowacji, poproszono mnie o dostarczenie poświadczenia o płaceniu takowych w Polsce i tutaj ZUS zażądał, aby zapłacić po raz kolejny składkę zdrowotną. Proszę o wyjaśnienie: czy i na jakiej podstawie prawnej mam opłacać składkę zdrowotną w Polsce od zgłoszonej działalności na Słowacji?

Zaległe składki dla ZUS - ile wynosi składka?
Rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej w grudniu 2006 r. Od tamtego czasu nie miałem styczności z ZUS-em (żadnych pism, żadnych składek). Działalność nie prosperowała do teraz praktycznie wcale, jednak nie zawiesiłem jej formalnie. Pracowałem ponadto od lutego 2007 r. Chciałbym ponownie zaangażować się we własną firmę, domyślam się jednak, że zalegam ze składkami dla ZUS. Jak sprawdzić ile wynosi składka i w jaki, możliwie bezbolesny, sposób nawiązać kontakt z ZUS-em? Dziwi mnie, że nie dostałem dotąd żadnego ponaglenia z ZUS. Czy możliwe, że oni w ogóle nie wiedzą o istnieniu mojej firmy?

Niepłacenie składek ZUS przez osobę posiadającą firmę - możliwe konsekwencje
Pewna osoba od 12 lat ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, zakładam, że ma REGON. Od dawna nie jest jednak aktywna, ale nie chce wyrejestrować działalności. Jest na utrzymaniu matki, poza tym choruje psychicznie. Osoba ta nie opłaca składek ZUS, jest więc nieubezpieczona. Tłumaczy, że jej rodzaj działalności nie rodzi obowiązku odprowadzania składek ZUS. Czy ma rację? Ile wynosi składka? Jakie skutki prawno-finansowe może mieć jej zachowanie dla najbliższej rodziny (matki i brata)?

Zmiana wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne
Zmianie ulega wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne. Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 maja 2010 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2009 r. zmienia wysokość wskaźnika waloryzacji składek. Wskaźnik ten ulega obniżeniu z 116,26% do 107,22%.

Praca dodatkowa w weekendy a składki ZUS
Jestem zatrudniony w firmie na etat. Czy mogę prowadzić swoją działalność gospodarczą w weekendy? Czy z tego tytułu miałbym obowiązek opłacania składek ZUS, skoro są one płacone w firmie? Ile wynosi składka?

Zapłata składek ZUS za zmarłego ojca - ile wynosi składka?
Zatrudniałam ojca (miał swoją działalność) na umowę-zlecenie i płaciłam za niego składki ZUS. ZUS odmówił jednak objęcia ojca ubezpieczeniami społecznymi z tytułu umowy-zlecenia. Złożyliśmy odwołanie i wygraliśmy. ZUS złożył apelację, ale w międzyczasie ojciec zmarł i sąd sprawę umorzył, uzasadniając, że nie może toczyć z udziałem spadkobierców sprawy, która dotyczy obowiązków o charakterze osobistym wygasających wraz z śmiercią. Po sprawie spadkowej ZUS wezwał nas do uregulowania składek ojca na fundusz. ZUS tłumaczy, że spadkodawca nie wywiązał się z ustawowego obowiązku opłacenia składek i stał się dłużnikiem ZUS. Czy rzeczywiście ZUS może przenieść odpowiedzialność na spadkobierców za te zobowiązania, które są konsekwencją tzw. spraw osobistych nieprzechodzących na spadkobierców (tak jak to wyjaśnił sąd apelacyjny)? Chcę złożyć odwołanie. Na jakie artykuły się powołać?

Wybrane opinie naszych klientów:

Rewelacyjny serwis, niemający żadnego odpowiednika w internecie w kraju, jak i na świecie. Fachowe, na najwyższym poziomie porady prawne, udzielane z ogromnym zaangażowaniem i troską o dobro klienta. Osobiście składam podziękowanie panu Jakubowi Bonowiczowi za pomoc i udzielenie profesjonalnych porad.

Leszek

Rewelacja!!! Porada profesjonalnie przedstawiona, poparta stosownymi artykułami, a jednocześnie jasna i zrozumiała dla przeciętnego obywatela. Dla mnie rewelacja, a prawnik, który udzielał mi odpowiedzi – to mistrzostwo świata.

Serdecznie dziękuję,

Tomasz

Bardzo szczerze polecam!!!!! Serdecznie dziękuję panu Karolowi za tak ludzkie podejście do sprawy i ogromną pomoc. Pomimo moich wahań sprawił Pan, że nabrałam pewności siebie. Portal polecił mi brat i teraz ja będę go polecała.

Serdecznie pozdrawiam.

Tomasz

Bardzo wyczerpująca odpowiedź, byłem zdziwiony szczegółowym opisem co do mojej sprawy i zaskoczony możliwością zadawania dodatkowych pytań w razie niezrozumienia z prawnikiem. Bardzo dobry kontakt. Jak macie jakieś problemy, to zadawajcie pytania, a nie pożałujecie!!!

Andrzej

Wygrałam. Sąd przyznał mi rację. Spółdzielnia ma prawo się odwołać od decyzji sądu. Wyznaczony czas jeszcze nie minął. Bez względu na wynik oczekiwania wyślę wiadomość albo poproszę o dalszą pomoc. Dziękuję, pozdrawiam.

Wiesława

Od kilku dni przygotowuje się do sprawy sądowej, szukałam w internecie odpowiedzi na moje pytania z marnym skutkiem. I nagle EUREKA znalazłam portal eporady24. Na moje pytanie otrzymałam wyczerpującą odpowiedź oczywiście na pytania dodatkowe również. Jeszcze raz bardzo dziękuję, dzięki poradzie Pana Dariusza Kostyry bez lęku idę do sądu. Jestem przygotowana. Na pewno polecę ten serwis znajomym i rodzinie i oczywiście również sama skorzystam. Moja ocena to 5 a powinna być 6 :-)

Gosia

Jestem bardzo zadowolony z usług EPORADY24, na początku miałem wahania, czy skorzystać i płacić nie wiadomo za co, ale odpowiedź, jaką dostałem, była całkowicie zadowalająca i tylko żałuję, że wcześniej z niej nie skorzystałem, polecam wszystkim i zostawiam najwyższą ocenę.

Jarek

Bardzo szybka i staranna odpowiedz! Wątpię, czy tyle wyjaśnień uzyskałabym w czasie bezpośredniej wizyty u prawnika, i za tak rozsądną cenę! Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Teresa

Bardzo dziękuje za bardzo fachową poradę. Dawno nikt nie wywarł tak pozytywnego wrażenia na mnie.

Wielkie dzięki

Monika

Bardzo dziękuję za pomoc. Dostałem od was bardzo rzeczową i pomocną odpowiedź. Dzięki wam moja sprawa posunęła się długim krokiem do przodu.

Przemek

Przeczytaj wszystkie opinie »
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »