Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ile trwa okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Autor: Tomasz Libik • Opublikowane: 02.07.2010

Czy jest zgodny z prawem 14-dniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę? Wydawało mi się, że okres wypowiedzenia umowy o pracę powinien być 3-miesięczny. Nie spodziewałem się, że otrzymam wypowiedzenie, a dziwnym zbiegiem okoliczności nie podpisałem tamtego dnia listy obecności. Czy będzie więc w mocy takie wypowiedzenie, jeśli przedłożę zaświadczenie lekarskie od tego dnia o niezdolności do pracy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 251 § 1 Kodeksu pracy zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca. 

Umowy, które Pan nam przesłał, zawarte pomiędzy Panem a pracodawcą, spełniają powyższe wymogi. Tym samym trzecia umowa, pomimo swej nazwy, formalnie została zawarta na czas nieokreślony, na warunkach w niej wskazanych.

Problematyczne jest, jak należy traktować czwartą umowę. Zgodnie z jej treścią zmienia ona warunki pracy i płacy, zmieniając Pana stanowisko oraz wysokość należnego Panu wynagrodzenia. Ponieważ praca wynikająca ze wskazanej umowy miała być wykonywana na rzecz tego samego pracodawcy, w tym samym miejscu i czasie co praca wynikająca z trzech poprzednich umów, umowę tę można rozumieć jako zmianę warunków zatrudnienia za porozumieniem stron. Nie można jednak uznać, że umową tą wrócili Państwo do umowy na czas określony, ponieważ poprzednia umowa na czas nieokreślony (wynikająca z podpisania umowy na czas określony po raz trzeci) nie została formalnie rozwiązana.

Z powyżej przywołanej wykładni wynika więc, że na dzień złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu Panu umowy o pracę był Pan zatrudniony na czas nieokreślony, a tym samym należny jest Panu okres wypowiedzenia umowy o pracę w wymiarze 3 miesięcy (art. 36 § 1 pkt 3).

W odniesieniu do Pana pytania o ważność wypowiedzenia złożonego Panu w dniu w którym nie podpisał Pan listy obecności, pragnę zaznaczyć, że wypowiedzenie co prawda jest ważne dopiero, gdy pracodawca umożliwi Panu zapoznanie się z jego treścią (jeżeli Pana nie było, to nie mógł się Pan z nim zapoznać), jednakże w razie ewentualnego sporu sądowego pracodawca może dowodzić, że pomimo braku wpisu na liście obecności był Pan obecny w pracy (powołanie dowodu ze świadków, z monitoringu itp.), co bezsprzecznie może obalić Pana zaświadczenie o pozostawaniu na zwolnieniu i zablokować ewentualną drogę do przywrócenia do pracy bądź odszkodowania.

W przedmiotowej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest złożenie odwołania do sądu pracy w terminie w nim wskazanym, z powołaniem się na istnienie pomiędzy stronami stosunku pracy zawartego na czas nieokreślony, a tym samym:

 

  • na naruszenie przez pracodawcę okresu wypowiedzenia (należny jest 3-miesięczny okres wypowiedzenia umowy o pracę) w oświadczeniu o wypowiedzeniu
  • oraz naruszenie obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia przy umowach zawartych na czas określony (vide: art. 30 § 4 Kodeksu pracy).

 

W odwołaniu od wypowiedzenia może Pan wnosić – na mocy art. 45 Kodeksu pracy – o orzeczenie bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu Pana do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Niezależnie od drogi sądowej może Pan skierować skargę do właściwej okręgowej inspekcji pracy. Jej postanowienia pokontrolne mogą zostać później przedłożone w sądzie na dowód naruszania Pana praw przez pracodawcę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - 5 =

»Podobne materiały

Termin wypowiedzenia umowy o pracę

Chciałbym złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. Obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia, ale pracodawca oświadczył, że zaczyna ono swój bieg dopiero z końcem miesiąca, w którym je złożę. Czy jest to zgodne z prawem? Jeśli tak, to w jaki sposób przyśpieszyć termin

Obowiązek świadczenia pracy

Mam 58 lat, 35-letni staż pracy (ostatnie 17 lat w jednej firmie). Mam zostać zwolniony z pracy bez obowiązku świadczenia pracy. Czy pracodawca może wysłać mnie na zaległy urlop? Co mi się należy?

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Na dzień 30 kwietnia 2014 r. będę mieć 3 lata pracy u obecnego pracodawcy. 21 marca chcę jednak złożyć wypowiedzenie. Jak liczyć okres wypowiedzenia w tej sytuacji? Pracodawca twierdzi, że wyniesie on 3 miesiące.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »