Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ile przysługuje urlopu wypoczynkowego po L4 i macierzyńskim?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 11.01.2019

Jestem nauczycielem zatrudnionym w szkole podstawowej, w pełnym wymiarze godzin, na czas nieokreślony. Od 19 sierpnia 2015 roku przebywałam na ciągłym zwolnieniu lekarskim w związku z zajściem w ciążę. 19 marca 2016 roku urodziłam dziecko, otrzymałam urlop macierzyński, a po nim rodzicielski, który skończył mi się z dniem 17 marca br. Moje pytanie dotyczy tego, ile dni/tygodni przysługuje w takiej sytuacji niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego? Nie wykorzystałam urlopu: dwanaście dni sierpnia 2015 roku, ferie zimowe 2016 roku, wakacje 2016 roku oraz ferie zimowe 2017 roku. Karta Nauczyciela określa 8 tygodni dla nauczyciela po urlopie macierzyńskim, a co z wcześniejszym zwolnieniem lekarskim?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Ile przysługuje urlopu wypoczynkowego po L4 i macierzyńskim?

Urlop nauczycieli rozlicza się w odniesieniu do roku szkolnego, a nie roku kalendarzowego, jeśli nauczyciel jest zatrudniony w szkole feryjnej. Stąd w Pani wypadku należy się przyjrzeć urlopom za rok szkolny 2014/2015, 2015/2016 i za bieżący rok szkolny.

 

Zgodnie z art. 66 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela „w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni”.

 

Przepis ten dotyczy nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne. Ustalenie prawa do uzupełniającego urlopu wypoczynkowego może nastąpić dopiero po zakończeniu ferii zimowych i letnich. Nauczyciel, który chorował przez dwa tygodnie ferii zimowych, nie nabywa automatycznie prawa do urlopu uzupełniającego i nie może domagać się udzielenia urlopu w wymiarze 2 tygodni np. w kwietniu. Nauczyciel ten nabędzie prawo do urlopu uzupełniającego, jeżeli nie wykorzysta 8 tygodniu urlopu w czasie trwania ferii letnich. Jeśli skorzysta z 8 tygodni urlopu, nie będzie mu przysługiwało prawo do urlopu uzupełniającego.

 

W roku szkolnym 2014/2015 wykorzystała Pani 2 tygodnie urlopu w czasie ferii zimowych i 7 tygodni w czasie ferii letnich. Łącznie wykorzystała Pani 8 tygodni urlopu, więc bez znaczenia pozostaje fakt, że nie wykorzystała Pani 12 dni w sierpniu. Za ten rok szkolny 2014/2015 urlop uzupełniający Pani nie przysługuje. Za rok szkolny 2015/2016 przysługuje Pani 8 tygodni urlopu uzupełniającego, bo nie wykorzystała Pani ani jednego dnia urlopu. Za bieżący rok szkolny skorzysta Pani z 8 tygodni urlopu w czasie wakacji, więc urlop uzupełniający tez Pani przysługiwać nie będzie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + IV =

»Podobne materiały

Zmuszanie pracownika do pójścia na urlop wypoczynkowy

Jestem sekretarką, obecnie zastępuję koleżankę w sekretariacie. Przełożony poinformował mnie, że wybiera się na urlop i chce mnie w tym czasie także wysłać na przymusowy urlop wypoczynkowy. Jak się dowiedziałam, jego sekretarka zawsze przebywa na urlopie wtedy co on – jest u nas takie niepisan

Odwołanie pracownika z urlopu poprzez wiadomość SMS

Czy pracodawca może poinformować pracownika o odwołaniu z urlopu, wysyłając mu wiadomość SMS na jego prywatny numer? W jaki sposób pracodawca może wykazać (np. przed sądem pracy), że owa wiadomość SMS została odczytana przez tego pracownika?

Zmuszanie do urlopu nauczyciela

Jestem wychowawcą w ośrodku młodzieżowym (bez ferii). Pozostało mi jeszcze ponad 20 godzin urlopu. Dyrektor zmusza mnie, bym wykorzystał do końca sierpnia 26 godzin urlopu. Czy ma do tego prawo?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »