.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Harmonogram pracy

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 14.09.2012

Pracuję w systemie równoważnym zmianowym. Pracodawca uporczywie nadgodziny wyznacza do odbioru w dni świąteczne i niedziele. Czy to zgodne z prawem? Harmonogram pracy zatwierdza przełożony po uzgodnieniu ze związkami zawodowymi.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Istota równoważnego czasu pracy polega na możliwości wydłużenia dobowej normy czasu pracy do dwunastu godzin, przy czym w przyjętym okresie rozliczeniowym przeciętna tygodniowa norma czasu pracy nie może przekraczać czterdziestu godzin. Bilansowanie normy tygodniowej następuje przez skrócenie dobowej normy czasu pracy w innych dniach okresu rozliczeniowego lub przez zapewnienie pracownikowi dni wolnych od pracy ponad obowiązujący limit dni ustawowo wolnych od pracy oraz dni wynikających z rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy.

 

Równoważny czas pracy powinien być stosowany według rozkładu czasu pracy ustalonego dla danego okresu rozliczeniowego. Rozkład ten powinien ustalać liczbę godzin w poszczególnych dniach pracy, a także dni dodatkowo wolne od pracy, jeżeli stanowią one sposób bilansowania przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy.

 

Pracownik zatrudniony w systemie równoważnego czasu pracy, któremu wydłużony czas pracy w harmonogramie pracy nie został odpowiednio zrównoważony w okresie rozliczeniowym czasem wolnym, zachowuje prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

 

Ustalając harmonogram równoważnego czasu pracy (harmonogram pracy), zgodnie z art. 132 i 133 Kodeksu pracy pracodawca powinien pamiętać o konieczności zapewnienia pracownikowi odpowiedniego okresu odpoczynku. Układając indywidualny rozkład pracy, należy tak ustalać godziny pracy, aby w każdej dobie pracownik miał zagwarantowane 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku, a w każdym tygodniu (siedem następujących po sobie dni kalendarzowych), nieprzerwanie 35 godzin, które przypadają najczęściej w weekend.

 

Jeśli sobota i niedziela są dniami wolnymi od pracy, nie ma możliwości oddawania nadgodzin w te dni, bowiem przepisy jasno określają, iż dni wolne w zamian za nadgodziny powinny być ustalane w taki sposób, aby dawały pracownikowi wolne ponad wymiar dni wolnych od pracy.

 

W równoważnym systemie obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy. Praca, zgodnie z harmonogramem pracy, może przypadać w niedzielę czy sobotę, odbiór tych godzin także, ale pracownik musi mieć dwa dni w tygodniu wolne do pracy, ponad dni, kiedy odbiera nadgodziny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton