Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Handel w internecie a działalność gospodarcza, VAT i PCC

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 29.05.2009

Sprzedaję od jakiegoś czasu na aukcjach w internecie naprawione towary, które sprowadziłem z wystawek z Niemiec. Sprzedaję też obrazy mojej znajomej. Ceny nie przekraczają 1500 zł, a dotąd sprzedałem ok. 100 przedmiotów. Czy osiągane dochody muszę wykazywać w Picie? Czy muszę to jakoś opodatkować? Nie prowadzę działalności gospodarczej, nie jestem podatnikiem VAT ani nie opłacam ryczałtu.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na początku niniejszej odpowiedzi zauważyć należy, że winien Pan wykazać i opodatkować osiągnięte dochody podatkiem dochodowym od osób fizycznych na terytorium Polski. Co więcej, od niektórych przedmiotów winien zostać zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Temat PCC jest bardzo szeroki. Co do zasady sprzedaż rzeczy ruchomych, jeżeli podstawa opodatkowania nie przekracza 1000 zł, jest zwolniona z PCC. Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

 

Nie podał Pan, jakiego kraju rezydentami są Pana nabywcy, wskazać jednak należy, że czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Stawka podatku PCC od umowy sprzedaży rzeczy ruchomych wynosi 2%, a obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

 

Problematyczne pozostaje również opodatkowanie dokonanej sprzedaży podatkiem od towarów i usług (dalej VAT) – jednak w Pana przypadku będzie to albo VAT, albo PCC. Organ podatkowy może próbować podciągnąć pod działalność gospodarczą to, co Pan robi. Będzie w tym dużo racji, gdyż zakłada się, że podlega opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedawca, jeżeli da mu się przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Czyni go to wówczas podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

 

W głośnym wyroku Składu Siedmiu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 października 2007 r. (I FPS 3/2007) przeczytać możemy, że: „1. Przepisy art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) powinny być rozumiane w ten sposób, że warunkiem sine qua non uznania, iż dany podmiot działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, jest ustalenie, że działa on jako producent, handlowiec, usługodawca, pozyskujący zasoby naturalne, rolnik lub jako osoba wykonująca wolny zawód. 2. Ani formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, ani okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości, nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, że w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku od towarów i usług”.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 24 kwietnia 2007 r. (I FSK 603/2006) słusznie wskazuje, że: „Warunkiem uznania danej osoby za podatnika jest jej stałe zaangażowanie w prowadzoną działalność gospodarczą. Tym samym nie jest podatnikiem VAT osoba fizyczna zaangażowana sporadycznie w dostawę towaru”.

 

Opisana przez Pana działalność w świetle przepisów prawa podlega zatem ustawie o VAT i zgodnie z przywołanym art. 15 czyni z Pana podatnika podatku VAT.

 

Gdyby sprzedawane przez Pana rzeczy były od dłuższego czasu Pana własnością (nienabywane byłyby w celu sprzedaży), to nie byłby Pan podatnikiem podatku VAT z tytułu dokonanych czynności. Taką interpretację potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 16 maja 2007 r. (I SA/Wr 153/2007), w którym sąd zauważa, że: „Osoba niebędąca przedsiębiorcą, a sprzedająca składniki majątku osobistego, nienabytego na cele działalności gospodarczej, nie jest podatnikiem VAT”.

 

Co do zasady zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 zł – omówienie tego tematu wiąże się problematyką zakładania działalności gospodarczej i jeśli zdecyduje się Pan ją założyć, to winien Pan zapoznać się ze swoimi obowiązkami i uprawnieniami wynikającymi z ustawy o VAT.

 

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176) działalnością gospodarczą jest m.in. handlowa działalność zarobkowa prowadzona we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły – spełnia Pan wszystkie wymienione warunki, zatem powinien Pan zarejestrować działalność i rozliczać podatki w sposób przewidziany dla przedsiębiorców.

 

Osoby, którym nie można przypisać prowadzenia działalności handlowej ze względu na brak znamion częstotliwości, zapłacą podatek dochodowy od każdego sprzedanego przedmiotu, który był w ich posiadaniu krócej niż 6 miesięcy, a dochód uzyskany ze sprzedaży ujawnią w formularzu PIT i opodatkują właściwą dla siebie stawką podatku dochodowego.

 

Reasumując, wskazane w Pana sytuacji jest natychmiastowe założenie działalności gospodarczej i rozliczanie podatków zgodnie z przepisami dotyczącymi przedsiębiorców. Dochody osiągnięte do tej pory winien Pan opodatkować w sposób przedstawiony powyżej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Umowa o dzieło a działalność gospodarcza

Chciałabym zadać pytanie dotyczące umowy o dzieło. Istnieje jednoosobowa działalność gospodarcza (profil – tworzenie oprogramowania). Właściciel firmy postanawia zawrzeć (na swoją osobę) umowę o dzieło z zewnętrznymi firmami na utworzenie oprogramowania. Z jedną z tych firm już wcześniej współpracował poprzez swoją działalność gospodarczą (były wystawiane faktury VAT). Z drugą firmą nie było jeszcze żadnej współpracy. Chciałabym wiedzieć, czy w takim przypadku powinna być wystawiana faktura VAT. A może rachunek? Czy VAT jest płacony każdego miesiąca?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »