Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Handel na czarno na Allegro

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 24.01.2015

Handlowałem na czarno na Allegro, nie prowadząc działalności gospodarczej. Jaka byłaby kara przy dochodzie ok. 8000 zł? Jaka, gdy okaże się, że dochód jest większy (np. 14 000 zł)? Czy do udokumentowania kosztów wystarczy potwierdzenie przelewu z konta bankowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Sankcje karnoskarbowe, czyli potocznie mówiąc: kara, zależą w uproszczeniu od kwalifikacji czynu i wysokości uszczuplenia. Opisane działanie narusza cały szereg norm karnoskarbowych, lecz jeżeli ten sam czyn wyczerpuje znamiona określone w dwóch albo więcej przepisach Kodeksu karnego skarbowego, przypisuje się tylko jedno przestępstwo skarbowe lub tylko jedno wykroczenie skarbowe na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów. W 2014 roku granica między wykroczeniem a przestępstwem skarbowym wynosi 8400 zł, tj. kwota wota podatku narażonego na uszczuplenie. Jak więc widać, nie ma znaczenia bezpośrednio kwota przychodu, a kwota podatku, który byłby należny do zapłaty, w uproszczeniu jednak, jeśli nie byłoby konieczności opodatkowania sprzedaży VAT (brak utraty zwolnienia podmiotowego), to przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym w pierwszym progu skali, nawet od 35 000 zł (a jeśli posiada Pan dokumenty mogące być podstawą uznania zakupów za koszt, to od tej kwoty należy wydatki o charakterze kosztu odjąć), podatek nie przekracza progu dla przestępstwa. Tym samym realnym zagrożeniem byłaby grzywna za wykroczenie, czyli co do zasady jest to kara wymierzana w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W przypadku przekroczenia granicy dla przestępstwa kara grzywny wymierzana jest w stawkach dziennych (np. w przypadku uchylania się od opodatkowania jest to od 10 do 720 stawek), a stawka dzienna wynosi od 56 zł do 22 400 zł, zatem kara za przestępstwo mieścić się w granicach 560 zł – 16 128 000 zł. Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.

 

Zupełnie odrębną sprawą jest podatek i odsetki od zaległości podatkowej. Ewentualne nałożenie kary nie zwalnia bowiem z obowiązku zapłacenia podatku wraz z odsetkami. Powyższy obowiązek może być dotkliwy, gdyż w przypadku postępowania podatkowego organ podatkowy może określić podstawę opodatkowania w drodze oszacowania, jeżeli m.in. dane wynikające z ksiąg podatkowych nie pozwalają na określenie podstawy opodatkowania. Co na ogół powoduje, że zobowiązanie podatkowe jest znaczne. Nie można na podstawie danych z Pana pytania dokładnie określić, z jakim sposobem rozliczenia mielibyśmy do czynienia, bowiem to zależne jest od kwalifikacji dochodu do określonego źródła. Inaczej przeprowadzone winno zostać rozliczenie, gdy można uznać, ze prowadzono działalność gospodarczą a inaczej w pozostałych możliwych sytuacjach.

 

Zatem odpowiadając wprost na Pana pytania, kara zależy od wysokości podatku i tego, czy przekroczono próg dla przestępstwa, jeśli nie, kara nie przekroczy dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Oprócz kary jednak zapłacić należy podatek wraz z odsetkami.

 

W przypadku uznania, iż dochód winien zostać opodatkowany jako dochód z działalności, konieczne jest spełnienie standardów jak dla podatkowej księgi przychodów i rozchodów, czyli w uproszczeniu i przykładowo, musiałby to być przelew wraz z umową podpisaną przez sprzedawcę, by mógłby być dowodem poniesienia kosztu, oraz oczywiście faktury i rachunki.

 

Gdyby dochód wyniósł mniej niż 8400 zł, kara byłaby jak za wykroczenie. Podatek dochodowy (według pierwszego stopnia skali) wyniósłby około 1440 zł plus odsetki.

 

Oczywiście zaprezentowane kwoty podatku to jedynie uproszczone obliczenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć minus I =

»Podobne materiały

Obywatel USA sprzedający towar na Allegro

Jestem obywatelem USA. Mieszkam tu od 20 lat, tu się ożeniłem. Mam zamiar sprzedawać produkty na Allegro – czy dochód będzie opodatkowany w USA, czy w Polsce? Konto dla tej działalności założę w banku polskim, towar będzie rozsyłać w Polsce moja kuzynka.

Sprzedaż Ebay–Allegro–Allegro–Ebay – przesłanki założenia działalności gospodarczej

Podjąłem decyzję o rozpoczęciu działalności polegającej na sprzedaży wysyłkowej przez internet. Od pewnego czasu mieszkam w Anglii i zamierzam nabywać rzeczy z angielskiego Ebay, a następnie transportować je do Polski i wystawiać do sprzedaży na Allegro, i odwrotnie – rzeczy
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »