.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Handel dopalaczami

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 05.07.2013

Chcę otworzyć sklep z dopalaczami. Czytałem na forum, że można sprzedawać takie produkty, ale oznaczone jako „wyrób kolekcjonerski” z dopiskiem „nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi”. Czy faktycznie można tak zrobić? W moim mieście prosperuje taki sklep i ma się bardzo dobrze. Czy w takim razie mogę handlować dopalaczami?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm., dalej jako „u.s.d.g.”):

 

„1. Podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa”.

 

W przypadku handlu dopalaczami najistotniejsza jest treść art. 6 ust. 1 in fine (z łac. w końcowej części) u.s.d.g., a więc podejmowanie, wykonywanie i kończenie działalności gospodarczej uzależnione jest od zachowania warunków określonych przepisami prawa.

 

Warto w tym miejscu wyraźnie podkreślić, iż nie jest ważne – dla samej możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie handlu dopalaczami – w jaki sposób nazwiemy dany produkt i jak go oznaczymy. Zatem oznaczenie danego produktu naklejką „wyrób kolekcjonerski” z dopiskiem „nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi” nie ma kompletnie żadnego znaczenia. Obrót tymi przedmiotami jest zakazany lub w istotnym stopniu ograniczony z powodów przedstawionych poniżej.

 

Wracając do meritum, trzeba stwierdzić, że warunki określone przepisami prawa (o których stanowi art. 6 ust. 1 in fine u.s.d.g.) wynikają – w przypadku dopalaczy – z przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 124 ze zm., dalej jako: „ustawa narkotykowa”).

 

Dopalacze to grupa tzw. środków zastępczych, a więc substancji pochodzenia naturalnego lub syntetycznego w każdym stanie fizycznym lub produktów, roślin, grzybów lub ich części, zawierających taką substancję, używanych zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowej lub w takich samych celach jak środek odurzający lub substancja psychotropowa, których wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu nie jest regulowane na podstawie przepisów odrębnych (art. 4 pkt 27 ustawy narkotykowej).

 

Skoro dopalacze to środki zastępcze, to ich wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu w Polsce jest zabronione (art. 44b ustawy narkotykowej). Nie można więc wytwarzać dopalaczy ani ich udostępniać osobom trzecim (nawet nieodpłatnie).

 

Warto mieć w tym przypadku na uwadze treść art. 52a ust. 1 ustawy narkotykowej, zgodnie z którą:

 

„1. Kto wytwarza lub wprowadza do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środek zastępczy, podlega karze pieniężnej w wysokości od 20 000 zł do 1 000 000 zł”.

 

Na marginesie argument o tym, że ktoś inny prowadzi tę działalność (handluje dopalaczami), nie jest argumentem, który – w przypadku zaistnienia problemów – w jakikolwiek sposób Panu pomoże.

 

Konkluzje:

 

  1. Oznaczenie danego produktu naklejką „wyrób kolekcjonerski” z dopiskiem „nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi” nie ma kompletnie żadnego znaczenia.
  2. Dopalacze to grupa tzw. środków zastępczych.
  3. Wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu w Polsce środków zastępczych (a więc także dopalaczy) jest zabronione.
  4. Kto wytwarza lub wprowadza do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środek zastępczy, podlega karze pieniężnej w wysokości od 20 000 zł do 1 000 000 zł.
  5. Nie ma znaczenia, że ktoś inny prowadzi działalność w zakresie dopalaczy.

 

 

 

*Stan prawny z dnia 30.04.2013 r.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl