.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Gwarancja obiecanego zatrudnienia

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 16.07.2018

Mam pytanie o gwarancję zatrudnienia. Dostałam ofertę pracy, z której zrezygnowałam, ostatecznie jednak ją przyjęłam po 2 miesiącach. Mam e-maila z warunkami zatrudnienia (zgodzono się również na wyższe warunki finansowe), ale boję się, że zostanę na lodzie. W firmie powiedziano mi, że umowa przedwstępna może być na przyszły tydzień, a ja do piątku muszę złożyć wypowiedzenie. Co robić w takiej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Gwarancja obiecanego zatrudnienia

Fot. Fotolia

Kodeks pracy nie przewiduje możliwości zawierania z przyszłymi pracownikami umów przedwstępnych. Nie znaczy to jednak, że są one niedozwolone. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, który ma zastosowanie, gdy dana kwestia nie została uregulowana w prawie pracy, strony mają możliwość zawarcia umowy, przez którą zobowiązują się one do zawarcia oznaczonej umowy.

 

Taka umowa jest nazywana umową przedwstępną. Aby jednak ustalenia między stronami uznać za umowę przedwstępną, muszą być spełnione określone przesłanki. Umowa taka – będąca efektem ustaleni stron – powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

 

Ważne jest więc czy taka umowa zawiera istotne postanowienia umowy przyrzeczonej, w tym przypadku – zgodnie z art. 29 – takie jak:

 

  1. rodzaj pracy,  
  2. miejsce wykonywania pracy,  
  3. wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,  
  4. wymiar czasu pracy,  
  5. termin rozpoczęcia pracy.  

 

Podkreślenia wymaga fakt, że przedwstępna umowa o pracę może być zawarta w dowolnej formie, w tym przykładowo w formie ustnej lub poprzez wymianę korespondencji e-mail. Nie jest wymagana forma pisemna.

 

W Pani przypadku e-mail z ustaleniami mógłby być uznany za umowę przedwstępną, jednak Pani – jak wynika z pytania – zrezygnowała z tej oferty. Dopiero po 2 miesiącach postanowiła Pani ją przyjąć, ale w tym momencie pracodawca ma prawo zaproponowania Pani innych warunków, ponieważ poprzednie Pani odrzuciła.

 

Gdyby więc Pani nie zrezygnowała wówczas z umowy, przesłanie warunków e-mailem byłoby wiążące. Pani rezygnacja sprawiła jednak, że owe ustalenia przestały być wiążące. W obecnej sytuacji musi Pani poczekać na nową umowę przedwstępną.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »