.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Zastraszanie i straszenie śmiercią poprzez komunikator

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 24.05.2008

Pewna osoba grozi mi śmiercią i ciągle mnie zastrasza używając w tym celu internetowego komunikatora. Dowody są w moim komputerze. W lipcu mam zamiar wrócić do kraju, ale dowiedziałam się, że zginę gdy tylko pojawię się w Polsce. Chcę powiadomić policję i przekazać im zebrane dowody, nie wiem jednak jak to zrobić.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zastraszanie i straszenie śmiercią poprzez komunikator

Grożenie innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę

Wskazana osoba dopuszcza się czynu penalizowanego z art. 190 Kodeksu karnego, tj. „kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”. Przedmiotem ochrony jest tu wolność psychiczna człowieka, tj. wolność od spowodowanego działaniami innych ludzi uczucia strachu lub zagrożenia powodującego „dyskomfort” psychiczny i obniżającego standard jego życia psychicznego.

Jak się bronić przed groźbami pozbawienia życia lub zdrowia

Nie ma znaczenia, czy grożący zapowiada, iż przestępstwa dokona sam, czy też zrobi to za niego inna osoba, jeśli grożący ma bezpośredni wpływ na jej działania. Warunkiem popełnienia przestępstwa jest wzbudzenie w ofierze strachu i obawy, a więc podjęcie działań z pobudek nieprzyjaznych. W przypadku niespełnienia tych warunków, mamy do czynienia jedynie z niekaralnym ostrzeżeniem. Forma wyartykułowania groźby nie ma znaczenia. Może być ona wyrażona nie tylko słownie, lecz przez każde zachowanie się sprawcy, jeśli w sposób nie budzący wątpliwości uzewnętrznia ono groźbę popełnienia przestępstwa. Może to być pismo (w tym za pomocą sms, czy gadu-gadu), gest, wyraz twarzy i każde inne zachowanie, które w sposób ewidentny i zrozumiały dla pokrzywdzonego wyraża swoją treść intelektualną.

 

Należy zatem zawiadomić Policję lub Prokuraturę o fakcie popełnienia przestępstwa. Warto pamiętać, iż dla bytu przestępstwa nie jest konieczne stwierdzenie obiektywnego niebezpieczeństwa realizacji groźby, tj. tego, czy sprawca ma rzeczywisty zamiar jej spełnienia ani też tego czy miał faktyczne możliwości jej spełnienia. Ważny jest jedynie subiektywny odbiór tej groźby u Pani, tj. to, czy faktycznie wzbudziła ona u Pani obawę spełnienia, wywołała uczucie strachu lub zagrożenia.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z wnioskiem o ściganie

Przestępstwo to ścigane jest z oskarżenia prywatnego, co oznacza, że powinna Pani wysłać do Policji czy Prokuratury właściwej ze względu na miejsce zamieszkania zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z wnioskiem o ściganie, w którym opisze Pani całą sytuację, w tym wskaże, że obecnie przebywa Pani poza granicami kraju i planuje powrót do kraju, a w związku z tym obawia się, że sprawca spełni swoje groźby.

 

Warto wskazać też adres osoby grożącej czy też jej miejsce pracy. Należy załączyć do zawiadomienia wydruki komputerowe lub też inne dowody grożenia popełnienia przestępstwa na Pani szkodę. Wskazać należy również adres do doręczeń w kraju, np. adres zaufanego członka rodziny czy przyjaciela, który odebrałby korespondencję od Prokuratury czy Policji.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl